skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

آموزش

شهره شعبان نویسنده میهمان

نحوه ریکاوری عکس‌های حذف شده در گوشی‌های مختلف

شهره شعبان
نویسنده میهمان

۱۲ فروردین ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۱۱ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۲۷ اسفند ۱۴۰۱

راه های بازیابی عکس های پاک شده

ریکاوری عکس‌های حذف شده به ما کمک می‌کند تا بتوانیم آن‌ها را بازگردانیم. در این مطلب برخی از روش‌های ریکاوری عکس‌های حذف شده را مرور می‌کنیم.

برای همه ما این موضوع پیش آمده است که گاهی خواسته و یا ناخواسته اقدام به پاک کردن عکس‌هایی از گالری گوشی موبایل خود کرده و سپس به آن‌ها نیاز پیدا کرده‌ایم. استفاده از روش ریکاوری عکس‌های حذف شده به ما کمک می‌کند تا بتوانیم آن‌ها را بازگردانیم. اما از آن جا که گوشی‌های موبایل انواع مختلفی دارد و به دو دسته گوشی‌های اندرویدی و ایفون تقسیم می‌شود، بهتر است با روش ریکاوری عکس‌های پاک شده در گوشی‌های ایفون و اندرویدی آشنا باشید. اما پیش از آن بهتر است ببینیم به چه دلایلی ممکن است عکس‌های داخل گوشی پاک شوند؟

چه دلایلی سبب پاک شدن عکس‌های گوشی می‌شود؟

برای برخی از ما پیش آمده که گالری گوشی را باز کرده و دیده‌ایم عکسی در آن نمایش داده نمی‌شود، طبیعتا اولین پرسشی که در ذهنمان پدید می‌آید، این است که به چه دلیل این اتفاق افتاده است؟ ما در ادامه به مواردی که می‌تواند سبب شود تا عکس‌ها ناپدید شوند، خواهیم پرداخت.

پاک شدن عکس‌ها به دلیل ویروس

یکی از دلایلی که سبب می‌شود عکس‌های داخل گوشی شما پاک شوند، ویروسی‌شدن گوشی است. زیرا برخی از ویروس‌هایی که گوشی را درگیر می‌کنند به اندازه‌ای خطرناکند که می‌توانند تمامی ساختار گوشی را به هم ریزند.

گاهی اوقات با وجود ویروس گوشی شما کند شده و یا به طور مداوم هنگ کنند. اما همان طور که اشاره کردیم گاهی نیز سبب می‌شوند تا عکس و فیلم‌های داخل گالری پاک شوند. در چنین شرایطی این سوال به وجود می‌آید که آیا راهی برای بازگرداندن عکس پاک شده وجود دارد؟

برای آن که بتوانید از بروز چنین مشکلی جلوگیری کنید، به شما پیشنهاد می‌کنیم که هیچگاه لینک‌هایی که برای شما ناشناخته هستند را باز نکنید. لازم به ذکر است اگر از اپلیکیشن‌ها و برنامه‌های مختلف استفاده می‌کنید، ممکن است این لینک‌های مخرب در پیام‌هایی که برای شما فرستاده می‌شود، وجود داشته باشد.

پاک شدن عکس‌ها به دست خود فرد

یکی از دلایلی که سبب می‌شود عکس‌های داخل گوشی پاک شده و نیاز به ریکاوری عکس‌های حذف شده باشد، خطای فردی است. زیرا ممکن است یا خودتان سبب این امر شوید و یا گوشی شما دست فرزندتان باشد و این اتفاق رخ دهد. برای جلوگیری از چنین اتفاقی پیشنهاد می‌کنیم، قبل از رفتن دنبال یادگیری روش ریکاوری عکس‌های پاک شده، برای تلفن خود و یا بخش گالری خودتان رمزی تعریف کنید تا از بروز چنین اتفاقی ممانعت گردد.

 ضربه به کارت حافظه

وارد شدن ضربه به کارت حافظه از دیگر علت‌های پاک شدن عکس‌های داخل گوشی به شمار می‌آید. البته این مشکل بیشتر گوشی‌های اندرویدی را که دارای کارت حافظه جداگانه هستند، تهدید می‌کند. نکته مهم این است که امکان استفاده از کارت‌های حافظه جانبی یکی از ویژگی‌های خوب گوشی‌های اندرویدی به شمار می‌آید اما به لحاظ ساختار آسیب‌پذیری که دارند، باید مراقبت بیشتری از آن‌ها به عمل آورد. زیرا چنانچه این اتفاق رخ دهد با استفاده از نرم‌افزارها و روش‌های ریکاوری عکس‌های حذف شده نیز نمی‌توان آن‌ها را بازگرداند.

 فرمت کردن گوشی موبایل بدون گرفتن بک آپ

گاهی به دلایل مشکلاتی که برای گوشی موبایل رخ می‌دهد، نیاز است تا گوشی فرمت شود، در چنین شرایطی لازم است این کار تنها توسط افراد متخصص انجام شود، زیرا در غیر این صورت ممکن است عکس‌ها و فیلم‌هایی که داخل گوشی دارید، پاک شوند. بنابراین لازم است پیش از هر اقدامی در این خصوص، خودتان نسبت به بک‌آپ‌گیری و تهیه نسخه پشتیبان اقدام کنسد یا این امر را به متخصصان تعمیرات نرم افزاری موبایل بسپارید و سپس آن را فرمت کنید. در غیر این صورت نیاز می‌شود تا برای ریکاوری عکس‌های حذف شده از روش‌های مختلفی استفاده کنید.

بازگرداندن گوشی به تنظیمات کارخانه

در بسیاری مواقع نیاز می‌شود تا برای یک سری از کارها همچون تعمیرات و … گوشی موبایل را به تنظیمات کارخانه برگردانید. بی‌شک در چنین عملیاتی تمامی عکس‌ها و اطلاعات ذخیره شده در گوشی شما پاک خواهند شد. به عنوان مثال چنانچه گوشی موبایل شما قدیمی شده باشد ممکن است از لحاظ نرم‌افزاری دچار مشکلات متعددی شود، در چنین شرایطی نیاز است تا گوشی به تنظیمات کارخانه بازگردد که البته در چنین شرایطی یا عکس‌ها پاک می‌شوند و یا ممکن است اتفاقی برای آن‌ها رخ ندهد. اما به حال بهتر است جانب احتیاط را در نظر گرفته و نسبت به تهیه پشتیبان پیش از هر کاری اقدام کنید.

نرم افزارهای بازگرداندن عکس پاک شده

انواع روش ریکاوری عکس‌های پاک شده

ما در ادامه این مطلب به انواع روش‌های بازگرداندن عکس پاک شده، از گوشی‌های اندرویدی و آیفون خواهیم پرداخت. استفاده از نرم‌افزارهای مختلف، ریکاوری عکس از طریق فضای ابری، بازگرداندن عکس پاک شده توسط SD کارت از انواع این روش‌ها به شمار می‌آید. اما پیش از آن لازم است این نکته را یادآور شویم که پس از این اتفاق بهتر است هیچ کاری نکنید. یعنی چه؟ دلیل این موضوع آن است که ریکاوری عکس‌های حذف شده زمانی قابل اجرا خواهد بود که هیچ عکس یا اطلاعات دیگری را به گوشی خود اضافه نکنید. زیرا این اطلاعات جدید می‌توانند جایگزین اطلاعات پاک شده شوند و بازگرداندن عکس پاک شده غیرممکن گردد.

اپلیکیشن GT Recovery

یکی از راه‌هایی که به شما کمک می‌کند تا بتوانید عکس‌های حذف شده خود را در گوشی‌های اندرویدی بازیابی کنید، استفاده از اپلیکیشن GT Recovery  است. ویژگی خوب این برنامه آن است که می‌تواند به ریکاوری عکس حذف شده گوشی بپردازد.

از امکانات خوب این اپلیکیشن می‌توان به قابلیت نشان دادن فایل‌هایی که از داخل گوشی حذف شده‌اند، اشاره کرد. به این ترتیب با استفاده از این برنامه می‌توانید عکس‌هایی که در گذشته دورتر نیز از گوشی شما پاک شده، دسترسی پیدا کنید. ویژگی خوب دیگر این اپلیکیشن آن است که فایل‌های جدید پاک شده از گوشی را می‌تواند برای شما جداگانه نشان داده و آن‌ها را ریکاوری نماید.

اپلیکیشن Hexamob Recovery

از دیگر نرم افزارهایی که با استفاده از آن‌ها می‌توان عکس‌های حذف شده از گوشی‌های اندرویدی را بازیابی کرد، اپلیکیشن Hexamob Recovery است. اگر به دنبال استفاده از یک برنامه قدرتمند در این حوزه هستید، این برنامه از بهترین و کاربردی‌ترین اپلیکیشن‌های موجود به شمار می‌آید. زیرا می‌تواند اطلاعات موجود در گوشی شما را با هر فرمتی که ذخیره شده، بازیابی نماید.

از دیگر ویژگی‌های خوب اپلیکیشن Hexamob Recovery امکان عدم بازیابی گوشی است. فرض کنید که شما می‌خواهید گوشی خود را بفروشید. اگر به هر روشی اقدام به پاک کردن تمامی اطلاعات ذخیره شده روی آن کنید، می‌توان آن را با استفاده از برنامه‌های مخصوص ریکاوری، بازیابی کرد. اما هنگامی که از این برنامه استفاده می‌کنید، می‌توانید امکان عدم بازیابی تمام اطلاعاتتان را فعال کنید.

اپلیکیشن DiskDigger

این نرم‌افزار برای ریکاوری عکس‌های حذف شده گوشی‌های اندرویدی بسیار مناسب خواهد بوود. ویژگی این برنامه آن است که برای بازیابی عکس و فیلم نیاز به پرداخت هزینه نیست، اما اگر بخواهید اقدام به بازیابی فایل‌های دیگری کنید، لازم است مبلغی را به عنوان هزینه بپردازید. چنانچه این برنامه را روی گوشی خود نصب کنید و مراحل خواسته شده را انجام دهید، نرم‌افزار بلافاصله شروع به اسکن کرده و تمامی تصاویری که داخل گوشی شما وجود داشته را نشان می‌دهد، به همین دلیل ممکن است زمان بازیابی عکس‌ها کمی طولانی شود.

ریکاوری عکس‌های حذف شده از طریق فضای ابری

علاوه بر نرم‌افزارهای موجود، راه‌های دیگری نیز برای بازگرداندن عکس پاک شده وجود دارد. یکی از راه‌های ریکاوری عکس گوشی‌های اندرویدی بخصوص گوشی‌های برند سامسونگ استفاده از حساب ابری است. لازم به ذکر است که چندین فضای ابری وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها برای این امر استفاده کنید.

برنامه Google Photos

یکی از روش‌های ریکاوری عکس و فیلم‌های پاک شده برای گوشی‌های اندرویدی، استفاده از Google Photos است. ویژگی کلی این برنامه آن است که همیشه و به طور خودکار از عکس‌هایی که داخل گوشی اندرویدی خود دارید نسخه بک اپ تهیه می‌کند، زیرا این برنامه به طور پیش فرض روی تمامی دستگاه‌های اندرویدی نصب شده و می‌تواند به افرادی که فراموش می‌کنند هرازگاهی از عکس‌های گوشی خود بک آپ بگیرند، کمک نماید. نکته مهمی که لازم است در مورد استفاده از برنامه Google Photos به خاطر داشته باشید، این است که چنانچه عکس‌ها را حذف کنید، تا 30 روز پس از آن می‌توانید عکس‌ها را بازیابی کنید. هر چند که این امر در خصوص نسخه‌های دیگر اندروید متفاوت است و ممکن است تعداد این روزها به 30 روز نیز کاهش یابد.

برنامه OneDrive

در بین فضاهای ابری، استفاده از برنامه OneDrive  کمک می‌کند تا بتوانید خیلی آسان بازیابی عکس‌های حذف شده را انجام دهید. لازم است بدانید که این برنامه از قابلیت بک آپ گیری به صورت خودکار بهره‌مند است به طوری که کمک می‌کند تا با آپلود تصاویر به فضای ابری و حذف آن‌ها از گوشی، حافظه داخلی گوشی اندرویدی خود را آزاد کنید. نکته خوب این است که هر عکسی که در فضای ابری OneDrive آپلود می‌شود، بازگرداندن آن از طریق هر دستگاهی امکان‌پذیر است.

برنامه Google Drive

دیگر روش ریکاوری عکس‌های پاک شده، استفاده از برنامه Google Drive است. این برنامه از سال 2019 به فضای ابری اضافه شد و تمامی کاربرانی که از گوشی‌های اندرویدی با برندهای مختلف استفاده می‌کردند، توانستند از این طریق نیز نسبت به ریکاوری عکس‌های حذف شده اقدام نمایند.

برنامه Dropbox

از دیگر روش‌های بازگرداندن عکس پاک شده گوشی‌های اندرویدی Dropbox است. برای اینکه بتوانید ریکاوری عکس‌های حذف شده از گوشی‌های اندرویدی را با استفاده از این برنامه انجام دهید، لازم است ابتدا گزینه بک آپ خودکار را روی گوشی موبایل خود فعال کرده باشید.

روش‌های ریکاوری عکس حذف شده از آیفون

تا اینجا سعی کردیم چه به صورت کلی و چه به صورت جزئی و تخصصی روش بازیابی عکس‌های فرمت شده از گوشی‌های اندرویدی را شرح دهیم. در ادامه بیشتر به گوشی‌های آیفون پرداخته و به این نکته مهم اشاره خواهیم کرد که موفقیت در این امر برای شما رابطه مستقیم با سرعت عملتان خواهد داشت. بنابراین چنانچه عکس‌های مورد نیازتان بر اثر اتفاق پاک می‌شود، در همان ساعات و یا روزهای اولیه نسبت به ریکاوری و بازگرداندن آن‌ها اقدام کنید.

روشی که در ادامه به آن خواهیم پرداخت، یکی از راه‌هایی است که با استفاده از آن می‌توانید عکس‌ها و اطلاعاتی که در یک ماه اخیر حذف شده‌اند را در گوشی‌های ایفون بازیابی کنید.

در مرحله اول برنامه Photos را باز کرده و از قسمت پایین toolbox روی گزینه Albums  کلیک کنید.

در ادامه لیستی به شما نشان داده می‌شود و لازم است روی گزینه Recently Deleted کلیک کنید.

در مرحله بعد تصاویری که نشان داده می‌شوند، همان‌هایی هستند که در یک ماهه اخیر از گوشی شما حذف شده‌اند. عکس مورد نظر را انتخاب کرده و سپس گزینه Recovery را تپ کنید.

حال اگر پس از این گزینه Delete را انتخاب کنید عکس‌های بازیابی شده برای همیشه از گوشی شما پاک خواهند شد.

علاوه بر روشی که معرفی کردیم، روش دیگری برای ریکاوری عکس‌های پاک شده در گوشی‌های ایفون وجود دارد که با استفاده از آن علاوه بر بازیابی عکس می‌توان پیام‌ها، نوت‌های نوشته شده، شماره مخاطبان، تصاویر، ویدیوها، اپلیکیشن‌های اپ استور و همچنین ایمیل‌های صوتی، تقویم، تاریخچه تماس‌ها و … را بازیابی کرد.

برای استفاده از برنامه PhoneRescue لازم است در ابتدا آن را دانلود کرده و روی ویندوز و یا مک بوک خود نصب کنید. در مرحله بعد می‌توانید گوشی آیفون، دستگاه آی پد و یا آی پادتاچ خود را به کامپیوتر متصل کرده و جهت ریکاروی عکس‌های حذف شده از آن اقدام کنید.

در قدم بعدی لازم است گزینه Recover from iOS Device را انتخاب کرده و کمی صبر کنید تا برنامه پردازش‌های مورد نیاز را انجام دهد. پس از لحظاتی نوشته‌ها، اسامی و شماره تماس مخاطبان، پیام‌ها و محتواهای دیگری که برای بازیابی مدنظر دارید، به شما نمایش داده می‌شود، پس از این می‌توانید رویiPhone  کلیک کرده و فایل مورد نظر را برای بازیابی انتخاب کنید. سپس روی گزینه Export در کامپیوتر و یا Export to Device کلیک کنید. با انتخاب گزینه آخر، فایل‌های بازیابی شده روی آیفون نشان داده می‌شوند.

علاوه بر دو روشی که پیشتر برای ریکاوری عکس‌های حذف شده در گوشی‌های ایفون معرفی کردیم، روش‌های دیگری نیز وجود دارد که در ادامه به آن‌ها خواهیم پرداخت.

بازگرداندن عکس پاک شده از طریق برنامه iCloud

برای اینکه بتوانید به راحتی عکس‌های پاک شده روی گوشی‌های ایفون را برگردانید، می‌توانید از برنامه iCloud استفاده کنید، به شرط آن که پیشتر از اطلاعاتی که روی گوشی دارید، بک آپ گرفته باشید. زیرا استفاده از این روش ریکاوری عکس‌های پاک شده، تنها زمایی قابل اجرا خواهد بود که از داده‌های خود، روی iCloud پشتیبان گرفته باشید. در غیر این صورت تنها می‌توانید از دو روشی که در ابتدا ذکر کردیم جهت ریکاوری عکس‌های حذف شده استفاده کنید.

برای این منظور ابتدا در PhoneRescue گزینه iCloud و یا iTunes را انتخاب کنید. پس از این بازیابی داده‌های پاک شده به راحتی انجام خواهد گرفت.

از جمله اپلیکیشن‌های دیگری که با استفاده از آن‌ها می‌توانید اقدام به بازیابی عکس‌های پاک شده از گوشی‌های آیفون کنید، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

  • PhoneRescue for iOS
  • Tenorshare iPhone Photo Recovery
  • Wondershare iPhone Photo Recovery
  • iSkysoft Photo Recovery
  • ApowerRescue iPhone Photo Recovery

 

 

https://pvst.ir/efh

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو