skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

وزیر اقتصاد: اصناف می‌توانند با رعایت دستورالعمل به درگاه ملی مجوزها متصل شوند

علی مومنی علی مومنی نویسنده میهمان

۱۸ بهمن ۱۴۰۱

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

وزیر اقتصاد اعلام کرد دستورالعمل صدور مجوزهای صنفی از طریق درگاه ملی مجوزها ابلاغ شده است و اصناف می‌توانند با رعایت این دستورالعمل، مجوزهای خود را از طریق درگاه ملی مجوزهای کشور صادر کنند.

به گزارش پیوست، احسان خاندوزی، وزیر امور اقتصادی و دارایی‌ در مورد درگاه ملی مجوزها اعلام کرد این درگاه در مرحله نخست، شروط زاید مجوزهای کسب‌وکار را حذف کرد، سپس صدور مجوزهای دستگاه‌ها را به صورت برخط دنبال کرد و در مرحله سوم نیز ۹۸۰ شرط اضافی و فراتر از قانون دستگاه‌ها را از میان برداشت.

خاندوزی در نشست خبری خود در این رابطه گفت: در حوزه مجوزها سه مرحله را طی کردیم. نخست مساله حذف شروط زائد و شفاف کردن تمام قواعد و شرط‌های مجوزهای کسب‌وکار. در مرحله دوم صدور مجوزها را از درگاه متمرکزی به شکل برخط انجام دادیم. به غیر چند دستگاه خاص مانند سازمان اداری استخدامی، نظام مهندسی، سازمان برنامه و بودجه، فدراسیون‌های ورزشی، کانون وکلا، سردفتران و مشاوران حقوقی بقیه دستگاه‌ها متصل شده‌اند.

پیش از این و در اواخر آذرماه امسال، خاندوزی اعلام کرده بود مجوزهای دستگاه‌های متخلفی که به درگاه ملی مجوزها متصل نشده‌اند از ابتدای دی‌ماه حتما از طریق این درگاه صادر می‌شود و این دستگاه‌ها دیگر راهی برای صدور مجوزها از راهی دیگر ندارند. حال به نظر می‌رسد این وعده وزیر اقتصاد هنوز به طور کامل محقق نشده است.

او در مورد مرحله سوم نیز گفت: مرحله سوم هم پاک‌سازی است که ۹۸۰ شرط اضافی و سلیقه‌ای و فراتر از قانون را از میان برداشتیم.

هفته گذشته نیز امیر سیاح، رئیس مرکز ملی پایش و بهبود محیط کسب‌وکار وزارت اقتصاد به پیوست گفته بود:‌ مرحله سوم درگاه ملی مجوزها حذف شرایط زائد است که از طریق هیات مقررات‌زدایی در دستور کار قرار می‌گیرد. شرایط صدور مجوزها از طریق مصوبات مجلس یا هیات وزیران یا بخشنامه داخلی دستگاه است. در این فرایند آن شرایط زائدی که درون بخشنامه‌های داخلی آمده در دستور حذف قرار دارد و باید خبر بدهم که شرایط زائد و رویه‌های اضافی مجوزدهی درون‌دستگاهی تا چند روز آینده حذف خواهد شد.

خاندوزی در پاسخ به سوالی در مورد اتصال اصناف به این درگاه نیز گفت: در مورد اصناف تقریبا تمامی مراحلش در درگاه ملی مجوزها انجام شده است. با همکاری اتاق اصناف و وزارت صمت رویه چند دهه‌ای در اقتصاد ایران را تغییر دادیم تا درگاه ملی مجوزها به صدور و تمدید مجوزهای صنفی کمک کند. به لحاظ فنی باید دستورالعملی به اشتراک گذاشته می‌شد. این دستوراالعمل دیروز (۱۷ بهمن ماه) صادر شده و امیدواریم ظرف چند روز آینده مجوز دیروز و نصب فنی‌ای که لازم است در درگاه مجوزهای صنفی صورت بگیرد تا ظرف یکی دو هفته آینده این بخش نیز نهایی شود.

https://pvst.ir/e54
علی مومنی
علی مومنینویسنده میهمان

  در دانشگاه علامه اقتصاد خوانده‌ام با اینکه هیچ گاه عاشق آن نبودم. اولین بار در میانه دوره کارشناسی بود که در یک دوره چند ساعته روزنامه‌نگاری اقتصادی شرکت کردم که البته آورده‌ای نداشت اما سودای روزنامه‌نگار شدن را به سرم انداخت. حالا در پیوست می‌نویسم و حوزه‌‌های مورد علاقه‌ام اینترنت، اقتصاد دیجیتال و عرصه‌هایی است که اینها به عالم سیاست گره می‌خورند.

  تمام مقالات

  0 نظر

  ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  *

  برای بوکمارک این نوشته
  Back To Top
  جستجو