skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

با وجود اختلال در اینترنت و فیلترینگ، رکود بازار مسکن در پاییز به پایان رسید

یگانه کربلایی نویسنده میهمان

۱۱ بهمن ۱۴۰۱

زمان مطالعه : ۴ دقیقه

ملک‌رادار، موتور جست‌وجوی ملکی کشور، گزارشی از معاملات پاییز سال ۱۴۰۱ منتشر کرد. این گزارش نشان می‌دهد با وجود اختلال در اینترنت در پاییز امسال و فیلترینگ پلتفرم‌های واتس‌اپ و اینستاگرام، در استان تهران بیش از یک میلیون و ۱۷۸ هزار آگهی منتشر شده که حدود ۱۱۵ هزار آگهی بیش از تابستان سال جاری است. ملک رادار با بررسی آمارها نتیجه گرفته که رکود بازار مسکن پایان یافته است و احتمال دارد در صورت موفق نشدن دولت برای اجرای طرح ساخت سالانه یک میلیون مسکن، در سال آینده باز هم شاهد اوج‌گیری قیمت‌ها در این بازار باشیم.

به گزارش پیوست، تحلیل آگهی‌ها و معاملات ملکی در پاییز امسال نشان‌دهنده تورم ۴۰ الی ۵۰ درصدی در بازار مسکن نسبت به مدت مشابه سال قبل است با وجود این، بازار خرید و فروش کم‌رونق نبوده است. هرچند بیشتر معاملات در املاک با متراژ پایین و قیمت کمتر دیده می‌شود.

تحلیل ملک‌رادار نشان می‌دهد میانگین قیمت هر متر مربع در منطقه یک تهران که احتمالاً گران‌ترین املاک مسکونی در کل کشور را دارد، به بیش از ۱۱۴ میلیون تومان برای هر متر مربع رسیده است. این در حالی است که منطقه ۱۸ با اندکی بیش از ۲۶ میلیون تومان در هر متر، کمترین قیمت آگهی‌ها را داشت.

در استان تهران، ارزان‌ترین قیمت‌ها مربوط به مناطق حومه شهر تهران می‌شود که در سال‌های اخیر مشتریان زیادی داشته است. در پاییز امسال نیز بیش از یک‌چهارم آگهی‌های مسکونی پایتخت مربوط به مناطق حومه شهر بوده است. اگر بخواهیم درصد افزایش قیمت ملک در مناطق مختلف استان تهران را محاسبه کنیم، افزایش قیمت در حومه تهران بسیار بیشتر از دیگر مناطق بوده است.

آگهی‌های مسکونی حومه تهران به صورت متوسط در پاییز امسال کمتر از دو میلیون تومان گران‌تر از تابستان شده‌اند که افزایش حدود ۱۴ درصدی را نشان می‌دهد. املاک مسکونی این مناطق نسبت به پاییز سال گذشته بیش از ۷۱ درصد گران‌تر آگهی شده‌اند که در کل استان تهران بی‌نظیر است. بیشترین افزایش قیمت در پاییز امسال نسبت به تابستان مربوط به منطقه یک تهران است که ۱۱ میلیون تومان در هر متر مربع گران‌تر شده است و این یعنی بیش از ۱۰ درصد افزایش. املاک منطقه ۱۸ نیز در پاییز نسبت به تابستان حدود دو میلیون تومان یعنی ۱۴ درصد گران‌تر شده‌اند اما نسبت به پاییز سال گذشته افزایش ۵۵ درصدی را نشان می‌دهند.

در آگهی‌های مربوط به املاک اداری و تجاری اما موضوع اندکی متفاوت می‌شود هم فاصله قیمتی میان مناطق مختلف شهر کمتر است و هم در برخی از مناطق، شاهد کاهش متوسط قیمت‌ها نسبت به تابستان امسال هستیم. در املاک اداری و تجاری همچنان منطقه یک با متوسط قیمت بیش از ۱۱۴ میلیون تومان در صدر است و منطقه ۱۸ با حدود ۵۴ میلیون تومان ارزان‌تر از دیگر مناطق است.

بنابر گزارش ملک‌رادار، در مناطق ۸، ۱۱، ۱۲، ۱۳ و ۱۶ کاهش متوسط قیمت نسبت به تابستان امسال دیده می‌شود که البته ممکن است به دلیل کاهش تعداد آگهی‌ها در این مناطق باشد که قیمت‌ها را غیرواقعی ساخته است. متوسط قیمت ملک تجاری اداری در شهر تهران در پاییز امسال ۸۱ میلیون تومان در متر مربع بوده است که رشد حدود ۲ میلیون تومانی نسبت به متوسط تابستان امسال داشته است اما نسبت به پاییر پارسال افزایش بیش از ۱۰ میلیون تومانی را نشان می‌دهد.

در گزارشی که ملک رادار منتشر کرده، تغییرات قیمتی و تعداد آگهی‌های استان‌‌های البرز، خراسان و استان‌های شمالی نیز دیده می‌شود. بنا بر این گزارش، در استان البرز الگوی قیمت‌ها مانند سال‌های گذشته است؛ منطقه یک با متوسط بیش از ۳۰ میلیون تومان در هر متر مربع گران‌ترین املاک مسکونی کرج را در پاییز امسال داشته و منطقه ۱۰ با کمتر از ۱۵ میلیون تومان ارزان‌ترین منطقه بوده است.

در استان خراسان رضوی نیز، متوسط یک متر مربع ملک مسکونی در منطقه یک شهر مشهد بیش از ۳۶ میلیون تومان بوده است. در منطقه سه این قیمت به کمتر از ۹ میلیون تومان و در حومه شهر به کمتر از هفت میلیون تومان رسیده است.

تحلیل قیمت‌های نوار شمالی نشان می‌دهد تعداد آگهی‌های مازندران نسبت به دو استان دیگر بیشتر است. به همین دلیل می‌توان گفت متوسط قیمت به دست آمده در مازندران به واقعیت معاملات نزدیک‌تر است. متوسط قیمت‌ها در استان مازندران در پاییز امسال به بیش از ۱۰ میلیون تومان برای هر متر مربع ملک مسکونی رسیده است.

https://pvst.ir/e3f

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو