skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

شبکه ملی اعتبار یا «شما» چیست

۸ بهمن ۱۴۰۱

زمان مطالعه : ۲ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۹ بهمن ۱۴۰۱

شبکه ملی اعتبار یا شما سامانه‌ای است که در راستای اجرای طرح کالابرگ الکترونیکی از سوی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به کارگروه اقتصادی دولت پیشنهاد شد و در نهایت این طرح رأی آورد و در دستورالعمل دولت قرار گرفت.

به گزارش پیوست، شبکه ملی اعتبار پشتیبان یارانه نقدی و نیز بستر اجرای طرح کالابرگ الکترونیکی است. در سامانه «شما» میزان اعتبار، مصرف و تخصیص کالا بر اساس کد ملی سرپرست خانوار تعریف می‌شود. به این ترتیب، تمام کارت‌های بانکی سرپرست خانوار در این شبکه قابل استفاده خواهد بود و اعتبار کالابرگ الکترونیکی به شماره ملی سرپرست خانوار تعلق می‌گیرد. این شبکه قابلیت تعریف حساب‌های مختلف برای هر کد ملی به شکل جداگانه دارد و شبکه‌ای اعتباری و پرداختی به حساب می‌آید که همزمان خرید اعتباری و پرداختی را پوشش می‌دهد.

بر این اساس، کاربران (شما) می‌توانند از اعتبار یارانه‌ای که به ۱۰ گروه کالایی تعلق گرفته است، از طریق کارت بانکی، USSD و اپلیکیشن موبایلی (شما) استفاده و کالای مورد نظر را خریداری کنند. همچنین استفاده از کالابرگ الکترونیکی اختیاری است و پرداخت یارانه نقدی از سوی دولت ادامه خواهد داشت. با این حال، شبکه ملی اعتبار امکان استفاده اعتبار یارانه را یک ماه زودتر از موعد برای کاربران فراهم کرده است.

بر اساس این طرح، فروشگاه‌های لبنیات، پروتئین و خواربار با به‌روزرسانی کارتخوان‌های خود به بارکدخوان می‌توانند در این طرح شرکت کنند و فروشگاه‌های زنجیره‌ای نیز با صندوق فروشگاهی می‌توانند به این شبکه ملی متصل شوند.

گفتنی است استان هرمزگان اولین استان در کشور بود که طرح کالابرگ الکترونیکی در آن به شکل آزمایشی انجام شد. در این استان طرح کالابرگ الکترونیکی در بستر همین شبکه و سامانه (شما) اجرا شد. البته قرار بر این است با تکیه بر نتایج آزمایشی این طرح تا پایان سال طرح کالابرگ الکترونیکی به طور سراسری عملیاتی شود.

https://pvst.ir/e2q

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو