skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

بیت‌کوین‌های توسعه‌دهنده بیت‌کوین دزدیده شد

۱۲ دی ۱۴۰۱

زمان مطالعه : ۴ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۱۹ بهمن ۱۴۰۱

توسعه‌دهنده بیت‌کوین

لوک دشجر، توسعه‌دهنده بیت‌کوین، سال جدید میلادی را خوب شروع نکرد چراکه در نتیجه یک هک درست قبل از تحویل سال نو میلادی تمام بیت‌کوین‌هایش به ارزش ۳.۶ میلیون دلار به سرقت رفت.

به گزارش پیوست، اول ژانویه توسعه‌دهنده بیت‌کوین، دشجر، در توییتر اعلام کرد هکرها توانسته‌اند به کلید PGP او دسترسی پیدا کنند که او برای دستیابی به اطلاعات خود از آن استفاده می‌کند. او ابتدا آدرس کیف‌پول بیت‌کوینی را به اشتراک گذاشت که مقداری از بیت‌کوین دزدیده‌شده به آن ارسال شده بود. اما تا روز دوم ژانویه فاش نکرد که اساساً تمام موجودی خود را از دست داده است.

توضیحات دشجر در مورد کلید PGP

طبق داده‌های مرتبط با آدرس کیف‌پول، چهار تراکنش در ساعت ۲ عصر روز ۳۱ دسامبر انجام شده است که مجموعاً ۲۱۷ بیت‌کوین را شامل می‌شود. با توجه به قیمت فعلی بیت‌کوین این تعداد بیت‌کوین ارزشی حدود ۳.۶ میلیون دلار دارد.

توسعه‌دهنده بیت‌کوین، دشجر، از نحوه دسترسی مهاجمان به کلید‌های دسترسی خود اظهار بی‌اطلاعی کرده، با این حال برخی افراد این سرقت را با پست توییتری دیگر دشجر مرتبط می‌دانند. دشجر در ۱۷ نوامبر اعلام کرده بود سرور شخصی او در معرض خطر قرار گرفته است. همچنین او در جواب یکی از کاربران گفته است پس از دریافت ایمیل‌هایی از صرافی‌های کوین‌بیس و کاراکن در مورد تلاش برای ورود به سیستم، متوجه سرقت شده است.

مشکل امنیتی سرور دشجر

این حادثه توجه مدیرعامل صرافی بایننس را هم به خود جلب کرده است. Changpeng Zhao، مدیرعامل این صرافی، در توییتی حمایت خود را اعلام کرد و گفت: اگر این بیت‌کوین‌ها به بایننس منتقل شوند، آنها را فریز می‌کنیم.

به نظر می‌رسد این حادثه برای صرافی بایننس که بس از فروپاشی FTX، دچار بحران مشروعیت شده بود به دستمایه‌ای برای جلب نظر کاربران تبدیل شده است. در فضای بیت‌کوین مسئولیت نگهداری از دارایی‌ها بر عهده خود شخص است و هرگونه بی‌توجهی به مسائل امنیتی که می‌تواند منجر به از دست رفتن دارایی شود، عواقبی برای شخص دیگری به همراه نمی‌آورد. در حقیقت دسترسی به هر حساب و به هر نحوی در این فضا به معنای مالکیت است.

اما شاید جالب‌ترین موضوع در این هک، توییت دشجر در مورد دست به دامن FBI شدن برای پیگیری است. پارادوکس عجیبی که یک طرف آن یکی از توسعه‌دهندگان غیرمتمرکزترین سیستم‌های جهان و در طرف دیگر یکی از متمرکزترین نهادهای امنیتی قرار گرفته است.

دست به دامن FBI شدن دشجر

این توییت عجیب باعث شد بسیاری از کاربران احتمال هک توییتر توسعه‌دهنده بیت‌کوین دشجر را مطرح کنند که البته این احتمالات توسط حساب‌های مطرح دیگر رد و صلاحیت اکانت توییتری دشجر تایید شد.

تایید هک نشدن حساب توییتری دشجر

همچنین این اتفاق باعث شده است بایننس به دست گرفتن حضانت دارایی توسط کاربر را زیر سوال ببرد و سرقت از حساب را نتیجه نگهداری نکردن دارایی در صرافی قلمداد کند. موضوعی که با توجه به طرح پانزی FTX بیشتر به یک شوخی شبیه است.

گمانه‌زنی‌ها در مورد بیت‌کوین‌های دشجر بسیار است. احتمال نگهداری روی هات ولت، مشکل امنیتی سرور، فرار مالیاتی یا حتی استفاده از کامپیوتر کوانتومی برای دسترسی به کلید‌های کیف‌پول دشجر از احتمالات و گمانه‌زنی‌های کاربران درباره این اتفاق است.

با این حال ناشناس ماندن و حریم‌خصوصی در فضای بیت‌کوین بسیار مهم است. اینکه ساتوشی ناکاموتو به عنوان طراح اصلی این سیستم حداقل یک میلیون واحد بیت‌کوین در اختیار دارد اما در ۱۲ سال گذشته هیچ نام و نشانی از او وجود نداشته است، نشان می‌دهد بر عهده گرفتن مسئولیت دارایی برای افراد موضوعی جدید است که حتی کاربران سطح بالایی مانند دشجر هم می‌توانند فرهنگ آن را نداشته باشند و منتظر FBI بمانند.

https://pvst.ir/dud

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو