skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

روندهای برتر فناوری در ۲۰۲۳ که باید برایشان آماده باشیم

آرین جهان پناه آرین جهان پناه نویسنده میهمان

۱۳ دی ۱۴۰۱

زمان مطالعه : ۸ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۱۵ دی ۱۴۰۱

روندهای برتر فناوری در سال ۲۰۲۳ مسیر آینده را ترسیم می‌کنند. سال میلادی گذشته سال پرباری از همه لحاظ بود و در این گزارش سعی کرده‌ایم به برترین جریان‌هایی که ممکن است در سال جدید میلادی اتفاق بیفتد بپردازیم.

۱.هوش مصنوعی، هوش مصنوعی و باز هم هوش مصنوعی!

انتظار می‌رود در سال ۲۰۲۳، شرکت‌ها و کسب‌وکارها بیش از هر زمان دیگری از هوش مصنوعی استفاده کنند. به این ترتیب، آنها می‌توانند با راحتی و دقت بیشتری به خریداران خود خدمت‌رسانی کنند.

هم‌اکنون نیز شرکت‌های زیادی فروش خود را به کمک استفاده از هوش مصنوعی بالا برده‌اند. به‌ عنوان‌ مثال فروشگاه اینترنتی Stitch Fix از الگوریتم‌های مجهز به هوش مصنوعی استفاده می‌کند تا لباس‌هایی را که با اندازه و سلیقه آنها مطابقت دارد به مشتریان توصیه کند.

ماشینی‌ شدن باعث افزایش سرعت و کاهش خطای انسانی می‌شود. همین موضوع می‌تواند پرداخت و دریافت کالاها را برای فروشندگان و مصرف‌کنندگان بسیار آسان‌تر و دغدغه تعداد زیادی از افراد را برطرف کند. این اتفاق همچنین می‌تواند تمام مشاغل را دستخوش تغییر کند. خرید بیشتر باعث سود بیشتر می‌شود و همین عامل باعث می‌شود افراد کمتری کار خود را از دست دهند و حتی افراد بیشتری کار پیدا کنند.

۲.بخش‌هایی از متاورس واقعی خواهند شد

کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند متاورس تا پایان سال آینده، پنج تریلیون دلار به اقتصاد جهانی اضافه خواهد کرد و سال ۲۰۲۳، شروع جدی این روند خواهد بود.

فناوری‌های واقعیت افزوده (AR) و واقعیت مجازی (VR) با سرعت حیرت‌انگیزی در حال پیشرفت‌اند و این بدان معناست که تجربه کاربران از متاورس نیز رو به بهبود است. مایکروسافت و انویدیا اهمیت متاورس را فهمیده‌اند و در حال‌ توسعه پلتفرم مخصوص به خودشان در متاورس هستند. همچنین در سال جدید، ممکن است شاهد آواتارهای پیشرفته‌تر و مجهز به هوش مصنوعی باشیم. بدین صورت که زمانی که در متاورس حضور نداریم، آواتارمان توسط هوش مصنوعی به زندگی خودش در آنجا ادامه دهد.

یکی از بهترین مثال‌های مربوط به استفاده متاورس و تاثیر آن بر دنیای واقعی مربوط به شرکت Accenture است. شرکت چندملیتی Accenture یک محیط متاورس به نام طبقه N ایجاد کرده است به این صورت که کپی‌هایی از دفاتر شرکت در متاورس وجود دارد و کارمندان می‌توانند در آنجا حضور پیدا کنند و وظایف خود را انجام دهند.

۳.پیشرفت در وب ۳

وب‌۳ مبتنی بر بلاک‌چین است و با توجه‌ به این موضوع که شرکت‌ها و محصولات روزبه‌روز بیشتر به سمت تمرکززدایی می‌روند، فناوری بلاک‌چین نیز در سال ۲۰۲۳ پیشرفت چشمگیری خواهد داشت. برای مثال، در حال حاضر، ما همه چیز را در فضای ابری ذخیره می‌کنیم؛ اما اگر ذخیره‌سازی داده‌ها را غیرمتمرکز و آن داده‌ها را با استفاده از بلاک‌چین رمزگذاری کنیم، اطلاعات ما نه‌ تنها ایمن‌تر خواهد بود بلکه راه‌های نوآورانه‌ای برای دسترسی و تحلیل آنها خواهیم داشت.

توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT) در سال جدید قابل‌ استفاده‌تر و کاربردی‌تر خواهند شد. به‌ عنوان‌ مثال، بلیت‌های NFT برای کنسرت‌ها به طور بالقوه به شما امکان دسترسی به تجربیات و یادگاری‌های پشت‌صحنه را می‌دهد.

NFTها ممکن است کلیدهایی باشند که برای تعامل با بسیاری از محصولات و خدمات دیجیتالی که خریداری می‌کنیم استفاده می‌کنیم، یا می‌توانند نشان‌دهنده قراردادهایی باشند که با طرف‌های دیگر منعقد می‌کنیم.

۴.اتصال دنیای واقعی به دنیای دیجیتالی

ما اکنون شاهد یک پل در حال ظهور بین دنیای دیجیتالی و دنیای حقیقی هستیم. این روند در سال ۲۰۲۳ ادامه خواهد داشت و مرز بین این دو دنیا کمرنگ خواهد شد.

دو جزء اصلی در این پل در حال ظهور وجود دارد: فناوری همزاد دیجیتالی و چاپ سه‌بعدی.

همزادهای دیجیتالی یا دوقلوی دیجیتالی در حقیقت شبیه‌سازی‌های مجازی از فرایندها، عملیات یا محصولات در دنیای واقعی هستند که می‌توانند برای آزمایش و ایده‌های جدید در یک محیط دیجیتالی امن استفاده شوند. طراحان و مهندسان از همزادهای دیجیتالی برای بازسازی اشیای فیزیکی در دنیای مجازی استفاده می‌کنند.

بنابراین می‌توانند تحت هر شرایط قابل‌ تصوری، بدون هزینه‌های بالای آزمایش‌های واقعی آزمایش کنند. در سال ۲۰۲۳، دوقلوهای دیجیتالی بیشتری را شاهد خواهیم بود، از کارخانه‌ها گرفته تا ماشین‌آلات و مراقبت‌های بهداشتی.

پس از آزمایش در دنیای مجازی، مهندسان می‌توانند اجزای سازنده را تغییر دهند و ویرایش کنند، سپس آنها را با استفاده از فناوری چاپ سه‌بعدی در دنیای واقعی تولید کنند.

برای مثال، تیم‌های فرمول۱ در حال حاضر داده‌های ارسال‌شده از حسگرها در طول مسابقات و همچنین دمای پیست مسابقه و شرایط آب‌وهوایی را جمع‌آوری می‌کنند تا ببینند ماشین‌ها در طول مسابقات چگونه تغییر می‌کنند. در مرحله بعد داده‌ها را از حسگرها به دوقلوهای دیجیتالی موتورها و اجزای خودرو ارسال و سناریوهایی را برای ایجاد تغییرات طراحی در پرواز اجرا می‌کنند. سپس این تیم‌ها قطعات خودرو را بر اساس نتایج آزمایش خود پرینت سه‌بعدی می‌کنند.

۵.توانایی ویرایش طبیعت؛ یک‌ قدم نزدیک‌تر به تکامل انتخابی!

در آینده، ما در دنیایی زندگی خواهیم کرد که می‌توانیم با دست‌ بردن به اجزای سازنده مواد، گیاهان و حتی انسان‌ها تغییرات پایه‌ای ایجاد کنیم. نانوتکنولوژی ما را قادر می‌سازد تا موادی با ویژگی‌های کاملاً جدید، مانند مقاومت در برابر آب و قابلیت‌های خودترمیمی ایجاد کنیم. فکر درست‌ کردن انسان بی‌نقص و جاودانه، آرزویی است که همیشه در ذهن دانشمندان وجود داشته و به نظر می‌رسد بالاخره به آن نزدیک شده‌ایم.

در سال ۲۰۲۳ شاهد تسریع فناوری ویرایش ژن خواهیم بود و ممکن است به نتایج شگفت‌انگیزی دست پیدا کنیم. ویرایش ژن تا حدودی مانند ویرایش یک متن است. با کم‌ و زیاد کردن حروف، ‌معنای کلی یک جمله می‌تواند تغییر کند. در رابطه با ویرایش ژن انسانی، ممکن است بتوانیم فرزندان قدبلندتر، سالم‌تر و زیباتری به وجود آوریم.

۶.پیشرفت کوانتومی

در حال حاضر، یک مسابقه در مقیاس جهانی برای توسعه محاسبات کوانتومی وجود دارد. محاسبات کوانتومی که از ذرات زیراتمی برای ایجاد روش‌های جدید پردازش و ذخیره اطلاعات استفاده می‌کند، یک جهش تکنولوژیکی است که انتظار می‌رود رایانه‌هایی را به ما بدهد که می‌توانند تریلیون برابر سریع‌تر از سریع‌ترین پردازنده‌های سنتی امروزی کار کنند.

خطر بالقوه محاسبات کوانتومی این است که می‌تواند شیوه‌های رمزگذاری فعلی ما را بی‌فایده کند. بنابراین هر کشوری که محاسبات کوانتومی را در مقیاس جهانی توسعه دهد، می‌تواند عملاً رمزگذاری سایر کشورها، مشاغل، سیستم‌های امنیتی و غیره را بشکند.

۷.پیشرفت در فناوری سبز

توقف تولید انتشار کربن در اکوسیستم و بهبود بحران‌های اقلیمی ‌یکی از بزرگ‌ترین چالش‌های دولت‌ها و دانشمندان است.

در سال ۲۰۲۳، امیدواریم هیدروژن سبز به پیشرفت‌های مطلوبی برسد. هیدروژن سبز یک منبع انرژی پاک جدید است که هیچ گاز گلخانه‌ای‌ای تولید نمی‌کند. Shell و RWE، دو شرکت بزرگ انرژی اروپایی، در حال ایجاد اولین خط لوله سبز بزرگ از نیروگاه‌های بادی در دریای شمال هستند.

همچنین احتمالاً شاهد پیشرفت در توسعه شبکه‌های برق غیرمتمرکز خواهیم بود. تولید انرژی پراکنده با استفاده از این مدل، سیستمی از ژنراتورهای کوچک برق و ذخیره‌سازی را فراهم می‌کند که در جوامع یا خانه‌های فردی قرار دارند. بنابراین حتی اگر شبکه اصلی در دسترس نباشد، آنها می‌توانند برق را تامین کنند.

در حال حاضر، سیستم انرژی ما عمدتاً تحت تسلط شرکت‌های بزرگ گاز و انرژی است، اما ابتکارات انرژی غیرمتمرکز این پتانسیل را دارد که قدرت را در سراسر جهان دموکراتیک کند و در عین‌ حال انتشار کربن را کاهش دهد.

۸. روبات‌ها انسانی‌تر خواهند شد

در سال ۲۰۲۳، روبات‌ها از نظر ظاهری و قابلیت‌ها بیشتر شبیه انسان‌ها خواهند شد. این نوع روبات‌ها در دنیای واقعی می‌توانند به‌ عنوان پرستار افراد مسن، کارگر، پیشخدمت و هر نوع شغل خدماتی به کار برده شوند. آنها همچنین با توجه‌ به پیشرفت هوش مصنوعی، می‌توانند وظایف پیچیده‌ای مانند کار در انبارها و کارخانه‌ها را نیز انجام دهند.

۹.پیشرفت در سیستم‌های خودکار

در سال ۲۰۲۳، ما شاهد کامیون‌ها و کشتی‌های خودران و همچنین روبات‌های تحویل‌دهنده مرسوله‌های پستی خواهیم بود. با پیشرفت سیستم‌های خودکار، شرکت‌ها می‌توانند هزینه‌های حمل‌ونقل و انبار خود را تا حد زیادی مدیریت کنند.

Ocado، یک سوپرمارکت آنلاین بریتانیایی که خود را «بزرگ‌ترین خرده‌فروش اختصاصی خواربارفروشی در جهان» توصیف می‌کند، از هزاران روبات مستقل در انبارهای مدرن و خودکار خود برای مرتب‌سازی، حمل و جابه‌جایی مواد غذایی استفاده می‌کند. این انبار همچنین از هوش مصنوعی برای قرار دادن محبوب‌ترین اقلام در دسترس روبات‌ها استفاده می‌کند. شرکت Ocado در حال حاضر فناوری مستقل پشت انبارهای موفق خود را برای سایر خرده‌فروشان مواد غذایی عرضه می‌کند.

۱۰.فناوری پایدار بیشتر

در نهایت، ما در سال ۲۰۲۳ شاهد حرکتی به سمت فناوری پایدارتر خواهیم بود. خیلی‌هایمان به تلفن‌های هوشمند، تبلت‌ها و رایانه‌هایمان معتاد هستیم. همچنین روزانه افراد بیشتری از سرویس‌های ابری مانند Netflix و Spotify استفاده می‌کنند و استفاده از این اپلیکیشن‌ها تبدیل به روزمرگی اکثر افراد شده است. بدون چیپ‌ست‌ها و سرورهایی که این فناوری‌ها را برایمان فراهم می‌کنند، استفاده از این امکانات عملاً غیرممکن می‌شود. در سال ۲۰۲۳، ما شاهد تلاش مستمری برای شفاف‌تر کردن زنجیره‌های تامین مواد اولیه در بخش‌های مربوط به فناوری خواهیم بود.

منبع: forbes

https://pvst.ir/duq

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو