skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

مهدی حیدری، عضو هیات مدیره اتحادیه فناوران رایانه تهران:

عضو هیات مدیره اتحادیه فناوران: صنف فناوری اطلاعات برای زنده‌ ماندن نیاز به اصلاح ضرایب مالیاتی دارد

سمانه سمیع تحریریه

۱۱ دی ۱۴۰۱

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

مهدی حیدری، عضو هیات مدیره اتحادیه فناوران رایانه تهران، معتقد است ایراد عمده فضای مالیاتی کشور در حوزه کالاها و خدمات IT و ICT غیرکارشناسی بودن ضرایب مالیاتی است و سازمان امور مالیاتی برای بهبود و کارایی قوانین مالیاتی، باید از مشورت‌ها و نظرهای نمایندگان صنوف استفاده کند تا امکان حیات برای صف فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور فراهم شود.

مهدی حیدری، عضو هیات مدیره اتحادیه فناوران رایانه تهران، می‌گوید: موضوع مالیات‌ها از مدت‌ها قبل توسط اتحادیه پیگیری شده است و آنها همچنان پیگیر درخواست کسب‌وکارهای عضو این اتحادیه و انتقال آنها به سازمان امور مالیاتی هستند که خوشبختانه با پیگیری‌های صورت‌گرفته مالیات لپ‌تاپ و اقلام رایانه‌ای از هفت و دودهم درصد هم به چهار ‌و نیم درصد تبدیل شد.

حیدری ایراد عمده فضای مالیاتی کشور در حوزه کالاها و خدمات حوزه IT و ICT را غیرکارشناسی بودن ضرایب مالیاتی و چندگانگی در رویه‌های اعمال ضرایب می‌داند و می‌گوید: اگر سازمان امور مالیاتی اتحادیه و سازمان نظام صنفی رایانه‌ای را واقعاً نماینده کسب‌وکارهای حوزه IT می‌داند، باید از نظرهای مشورتی یا کارشناسی ما نیز در این حوزه استفاده کند. همین ضرایب اشتباه مدتی قبل باعث اعتراض کسب‌وکارها شد و چنین بی‌توجهی‌هایی می‌تواند باز هم موجب نارضایتی در میان صاحبان کسب‌وکارها شود.

حیدری ادامه می‌دهد: طی چند سال گذشته ضوابط و شرایط وصول مالیات بسیار تغییر کرده است. در این حد که سال به سال حتی ممیز نمی‌تواند صاحبان کسب‌وکارها را به خوبی راهنمایی کند. سال ۱۳۹۹ و سال ۱۴۰۰ مالیات بر اساس گردش حساب و POS تعیین شد، قانونی که چالش‌های زیادی به همراه داشت. مثلاً کسی ممکن بود بدهی یا مبلغ چک خود را روی POS کارت کشیده باشد. قانونی که مدتی پس از اجرا تعدیل شد.

 

کاهش ضرایب مالیاتی تاثیری بر خرید و فروش بازار نداشته است

حیدری کاهش ضرایب مالیاتی را نتیجه پیگیری‌های اتحادیه و نصر می‌داند و توضیح می‌دهد: حاشیه سود خرید و فروش موبایل ۱۶درصد تعیین شده بود. یعنی مالیات یک موبایل ۵۰ میلیونی هشت میلیون تومان می‌شد. همین موضوع هم در نهایت به اعتراض‌های کسبه چندین پاساژ بزرگ منجر شد. ما نیز در نهایت مستنداتی جمع‌آوری کردیم و نشان دادیم حاشیه سود بیش از سه یا چهار درصد نیست. در نهایت حاشیه سود فعالیت موبایل چهار درصد تعیین شد و این موضوع حل شد.

گرچه حالا فصل مالیات نیست و از برج سه تا پنج ۱۴۰۲ درگیری‌های مالیاتی کسب‌وکارها آغاز می‌شود و به دلیل تورم موجود، کاهش ضرایب مالیاتی تاثیری روی خرید و فروش در بازار نداشته اما حداقل می‌توانیم امیدوار باشیم که در سال بعد فشار کمتری به پرداخت‌کنندگان مالیات وارد شود.

حیدری مشکل دیگر صنف با سازمان امور مالیاتی را تعریف ۵۲ اینتاکد در صنف رایانه می‌داند و می‌گوید: سازمان مالیات برای هر خدمت، سرویس و فروش یک کد را تعریف کرده‌ در صورتی که می‌توانستند با کمک گرفتن از اتحادیه در این زمینه از راهکار بهتری استفاده کنند. مسلماً همین تنوع کدها محل مناقشه است. قاب صد هزار تومانی موبایل و موبایل ۵۰ میلیون تومانی که در یک مغازه فروخته می‌شوند باید در زمینه مالیات در درصد فعالیت و در درصد تراکنش تناسب داشته باشند.

https://pvst.ir/du3
سمانه سمیعتحریریه

  همه‌چیز از یک مطلب به اسم «اسپایدرزن» که در دوره ارشدم نوشته بودم شروع شد. درحالی که ۱۰ سال کارمند آژانس هواپیمایی بودم در همان روزها احساس کردم چقدر نوشتن را دوست دارم. از دی ۹۸ با کار در آژانس روابط عمومی پرسش و تولید محتوا شروع کردم. بعد از مدتی نوشتن بخش شرکت‌گردی پیوست را به عهده گرفتم و حالا خبرنگار ثابت پیوستم و دقیقا اینجا و در همین نقطه احساس می‌کنم از اینکه به پیوست، پیوستم خوشحالم.

  تمام مقالات

  0 نظر

  ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  *

  برای بوکمارک این نوشته
  Back To Top
  جستجو