skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

رئیس کمیسیون صنایع مجلس: افزایش تعرفه تلفن ثابت می‌تواند پلکانی باشد

علی مومنی علی مومنی نویسنده میهمان

۵ دی ۱۴۰۱

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۷ دی ۱۴۰۱

مصطفی طاهری، رئیس کمیسیون صنایع

رئیس کمیسیون صنایع مجلس با تاکید بر اینکه تعرفه تلفن ثابت مخابرات باید افزایش یابد می‌گوید: بهتر است افزایش تعرفه به شکل پلکانی باشد اما این این یک توصیه است و می‌تواند تغییری نکند؛ اما در مقابل، سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس و عضو ناظر پارلمان در شورای رقابت باور دارد: هر نوع تغییر تعرفه‌ای بدون اصلاح ساختار حسابداری از نظر شورای رقابت غیرقانونی است.

به گزارش پیوست، میانه آذرماه بود که وزارت ارتباطات مصوبه افزایش حداقل ماهانه هزینه تلفن ثابت را به شرکت مخابرات ابلاغ کرد. پیش از آن شورای رقابت این اقدام را غیرقانونی دانسته و اعلام کرده بود تعرفه‌ها تنها در صورتی می‌توانند افزایش یابند که نظام حسابداری این شرکت به نظام بهای تمام‌شده تغییر کند. از طرفی صداهای مختلفی از مجلس در مخالفت با این اقدام به گوش می‌رسید.

الزام نه، توصیه

حال پس از اعمال این افزایش، رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس می‌گوید افزایش تعرفه می‌تواند به شکل دیگری باشد. مصطفی طاهری در این باره به پیوست می‌گوید: «با وزیر ارتباطات، رگولاتوری و شرکت مخابرات جلساتی در این مورد برگزار کردیم. ابتدا باید دو مساله را از هم جدا کنیم. یک اینکه چندین سال است با وجود افزایش قیمت‌ها و تورم، قیمت تلفن ثابت تغییری نکرده است و این افزایش باید رخ دهد. اینکه مدل افزایش قیمت چگونه باشد در این بحث می‌‌گنجد.»

او درباره شیوه افزایش تعرفه توضیح می‌دهد: «نظر ما این بود که افزایش تعرفه پلکانی باشد؛ یعنی برای افرادی که مصرف‌شان پایین است یک پله پایین بگذاریم. مثلاً عدد پنج هزار تومان. اما کلیت این افزایش تعرفه حتمی است. نمی‌شود طی ۱۲ سال همه چیز در کشور گران شود و تعرفه این بخش ثابت بماند، یا باید دولت جبران کند یا تعرفه افزایش یابد.»

طاهری در پاسخ به این سوال که این مساله منجر به لغو مصوبه کمیسیون تنظیم مقررات می‌شود می‌‎گوید: «این مساله توصیه‌ای بود و الزامی وجود ندارد. می‌تواند همین بماند.»

مهدی طغیانی سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس و عضو ناظر این نهاد در شورای رقابت است که مانند گذشته هرگونه افزایش تعرفه‌ای را تنها با رعایت مصوبه شورای رقابت مجاز می‌داند و به پیوست می‌گوید: «در مصوبه شورای رقابت تغییری اتفاق نیفتاده و مصوبه همان مصوبه پارسال است. مصوبه این است که تجدید نظر در همه انواع تعرفه‌ها منوط به استقرار نظام حسابداری هزینه تمام‌شده است. مخابرات بدون اجرای این مصوبه از ستاد تنظیم بازار مصوبه‌ای گرفته و این منطقی نیست.»

نماینده اصفهان اضافه می‌کند: «هر نوع تغییر تعرفه‌ای بدون اصلاح ساختار حسابداری از نظر شورای رقابت غیرقانونی است.»

سلمان ذاکر نماینده دیگری است که باور دارد افزایش قیمت نیازمند مصوبه مجلس است. او به خبرنگار پیوست می‌گوید: «دولت نباید غیرقانونی عمل کند. افزایش قیمت تلفن ثابت غیرقانونی بوده و حتماً مصوبه مجلس را می‌خواست. ما تذکرهای لازم را دادیم. دولت باید به فکر مردم باشد نه جیب خودش.»

https://pvst.ir/dri
علی مومنی
علی مومنینویسنده میهمان

  در دانشگاه علامه اقتصاد خوانده‌ام با اینکه هیچ گاه عاشق آن نبودم. اولین بار در میانه دوره کارشناسی بود که در یک دوره چند ساعته روزنامه‌نگاری اقتصادی شرکت کردم که البته آورده‌ای نداشت اما سودای روزنامه‌نگار شدن را به سرم انداخت. حالا در پیوست می‌نویسم و حوزه‌‌های مورد علاقه‌ام اینترنت، اقتصاد دیجیتال و عرصه‌هایی است که اینها به عالم سیاست گره می‌خورند.

  تمام مقالات

  0 نظر

  ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  *

  برای بوکمارک این نوشته
  Back To Top
  جستجو