skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

جاعل لوگو و شناسنامه اینماد شناسایی شد

۲۲ آذر ۱۴۰۱

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

کسب‌وکار متخلفی که با جعل لوگو و محتویات شناسنامه اینماد، اقدام به کلاهبرداری از مردم کرده بود، شناسایی شد.

به گزارش روابط عمومی مرکز توسعه تجارت الکترونیکی مرکز تتا، یک کسب‌وکار غیرمجاز که امکان دریافت اینماد را نداشته، در اقدامی مجرمانه لوگوی اینماد و حتی شناسنامه کسب‌وکار(دامنه‌ای شبیه به زیردامنه سایت اینماد) را جعل کرده بود و از این طریق شروع به کلاهبرداری از مردم کرده بود، شناسایی شد. علاوه بر فیلتر سایت، حساب بانکی او نیز با هماهنگی دادستانی کل کشور مسدود شد.

اینماد، نشانی است که طبق قانون تجارت الکترونیکی برای معرفی کسب‌وکارهای قانونمند به مردم و حمایت از مصرف‌کنندگان در فضای تجارت الکترونیکی منحصراً توسط مرکز توسعه تجارت الکترونیکی وزارت صنعت، معدن و تجارت به کسب‌وکارهای مجازی داده می‌شود و فرایند آن شامل شش مرحله احراز هویت، احراز دامنه (بستر عرضه کالا/خدمت)، احراز اطلاعات تماس، احراز صلاحیت (برای فعالیت‌های نیازمند صلاحیت خاص مثل حوزه سلامت)، تایید تعهدنامه و پرداخت تعرفه است.

اینماد شامل دو بخش نماد تجارت الکترونیکی به عنوان پیش‌نیاز درگاه پرداخت اینترنتی و رتبه اعتماد (ستاره‌های ذیل لوگوی اینماد) به عنوان شاخص ارزیابی ریسک کسب‌وکار است که در مورد کسب‌وکارهای معمولی، پایین‌ترین سطح آن یک‌ستاره است و دریافت ستاره‌های دوم تا پنجم پس از طی ارزیابی تخصصی در سه حوزه امکانات و توانمندی‌ها، سوابق عملکردی و شاخص‌های مالی برای کسب‌وکارها امکان‌پذیر است.

پلیس قبلا هشدار داده بود

با توجه به جایگاه و پایگاه اجتماعی اینماد، برخی کسب‌وکارهای متخلف اقدام به جعل لوگوی اینماد یا تغییر در ستاره‌های آن برای قانونی جلوه دادن فعالیت خود، جلب اعتماد و فریب مردم می‌کنند. به همین دلیل از مردم درخواست می‌شود برای احراز صحت لوگوی اینماد، حتما روی آن کلیک کرده و اطلاعات و لوگوی مندرج در شناسنامه اینماد ذیل دامنه enamad.ir را مدنظر قرار دهند. علاوه بر این نظارت مستمر بر کسب‌وکارها در قالب نظارت پس از اعطا، نظارت دوره‌ای، نظارت موردی، نظارت مردمی، نظارت دستگاه‌های تخصصی و نظارت سیستمی (پایشگر هوشمند) دائم در حال انجام است که در مورد آخر، سناریوی شناسایی جعل لوگوی اینماد یا تغییر و دستکاری در آن با استفاده از فناوری پردازش تصویر در بستر سایت‌ها دائم در حال اجراست.

اینماد یک علامت دولتی است و هرگونه استفاده غیرمجاز یا تغییر و دستکاری آن به هر شکل، طبق ماده ۵۲۵ کتاب پنجم (تعزیرات) قانون مجازات اسلامی جرم محسوب و مشمول مجازات حبس خواهد بود. پلیس فتا نیز بارها درباره کلاهبرداری از طریق جعل لوگوی اینماد و لزوم احراز صحت آن توسط کاربران در اطلاعیه‌ها و مصاحبه‌های رسمی تذکر داده و اخیرا معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه پیامکی با متن زیر به عموم هموطنان ارسال کرده بود:«برای پیشگیری از کلاهبرداری در خرید اینترنتی، قبل از خرید به رتبه اعتماد کسب‌وکار (ستاره‌های زیر لوگوی اینماد) توجه کرده و با کلیک روی لوگوی اینماد، اطلاعات شناسنامه کسب‌وکار شامل سابقه فعالیت، وضعیت تخلفات، وضعیت پاسخگویی به شکایات و غیره را بررسی کنید.»

از کاربران درخواست می‌شود در صورت مشاهده موارد جعل لوگو یا شناسنامه اینماد، از طریق بخش گزارش تخلف در شناسنامه اینماد یا ارسال ایمیل info@enamad.ir اطلاع‌رسانی کنند.

https://pvst.ir/dp3

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو