skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

سرمایه‌گذاری بلندمدت یا ترید کوتاه‌مدت رمزارزها: کدام مناسب‌تر است؟

تحریریه پیوست

۱۴ آذر ۱۴۰۱

زمان مطالعه : ۹ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۱۶ آذر ۱۴۰۱

بسیاری از معامله‌گران رمزارزی عبارت‌های «ترید»‌ (Trade) به معنی خریدوفروش رمزارزها (کریپتوها) در بازه‌های زمانی کوتاه‌مدت و «سرمایه‌گذاری» (Invest) یا خرید و نگهداری بلندمدت را مترادف یکدیگر می‌دانند؛ اما معنا و رویکرد این دو کلمه متفاوت است. با اینکه هدف از سرمایه‌گذاری یا ترید رمزارز یکسان و رسیدن به سود است، اما درک تفاوت‌های این دو به شما کمک می‌کند تا بهترین روش را برای سودآوری در بازار رمز انتخاب کنید.

در این مطلب پیوست تفاوت سرمایه‌گذاری Investing و ترید Trading رمزارزی و نحوه کارکرد آنها با استفاده از یکسری پارامتر‌ها را توضیح می‌دهیم تا با توجه به این اطلاعات بهترین گزینه را برای خودتان انتخاب کنید.

سرمایه‌گذاری رمزارزی چیست؟

سرمایه‌گذاری رمزارزی به معنای خرید و نگهداری بلندمدت است. این سرمایه‌گذاران که در جهان کریپتو به هادلر (HoDLer) نیز شهرت دارند، یک یا چند سکه را به امید افزایش قیمت در بلندمدت خریداری می‌کنند.

سرمایه‌گذاری نیاز به تحلیل دارد و باید احتمال یک افزایش قیمت یک سکه در آینده را بسنجید. در نتیجه سرمایه‌گذاران زمانی که قیمت به اندازه کافی پایین بیاید خریداری می‌کننپ و با قیمت بالا به فروش می‌رسانند.

ترید کریپتو چیست؟

ترید کریپتو در واقع همان سرمایه‌گذاری اما در بازه زمانی کوتاه‌تر است. تریدرها یا معامله‌گران سکه‌های رمزارزی را در یک بازه زمانی برای کسب سود خریدوفروش می‌کنند. این سبک از معامله‌گری در بازه‌های زمانی چندثانیه‌ای تا چندماهه انجام می‌شود. در نتیجه آینده یک سکه یا دارایی اهمیت چندانی برای معاملات کوتاه‌مدت ندارد.

فعالان بازار در این سبک به شکل پویا از روند‌های نزولی و صعودی استفاده می‌کنند. برای مثال، هنگامی که قیمت رو به افزایش است معامله‌گران با پوزیشن لانگ (Long Position) از افزایش قیمت سود می‌کنند و در روند نزولی هم پوزیشن شورت (Short Position) امکان سود از ریزش قیمت را فراهم می‌کند.

تفاوت‌های اصلی سرمایه‌گذاری با ترید رمزارزها

سرمایه‌گذاری و ترید هم در جهان رمزارزها و هم دیگر بازارها تفاوت‌های متعددی دارند که در ادامه به بررسی آنها می‌پردازیم.

بازه زمانی

تمرکز تریدرها یا معامله‌گران رمزارز روی نوسانات قیمت در بازه‌های زمانی کوتاه‌مدت است. بازه زمانی مد نظر تریدرها از ثانیه و دقیقه (اسکالپ)، تا ساعت (ترید روزانه یا دی ترید)، روز و هفته (استراتژی‌های نوسان‌گیری یا سوئینگ و ترید بلند‌مدت) متغیر است.

اما سرمایه‌گذاران کریپتو برای بازه‌های زمانی کوتاه‌مدت اهمیت قائل نیستند و روی ارزش سکه‌های رمزارزی در بلندمدت تمرکز دارند. برای مثال، یک سرمایه‌گذار کریپتو ممکن است رمزارزی مثل کاردانو را خریداری و تا مدت‌ها نگهداری کند. سرمایه‌گذار تنها زمانی اقدام به فروش می‌کند که یا سود مدنظرش حاصل شده باشد یا بنا بر دلایلی از آینده سکه ناامید شود. در این روش سرمایه‌گذار ممکن است سال‌ها یک سکه را نگهداری کند.

تحلیل روند

تریدرهای کریپتو معمولا ًبرای پیش‌بینی مسیر قیمت از تحلیل تکنیکال (Technical Analysis) استفاده می‌کنند. در این روش برای پیش‌بینی قیمت و معامله بر اساس آن از ابزارها و ایندیکاتورها (Indicators) یا شاخص‌های تکنیکال استفاده می‌شود. از جمله ایندیکاتورهای معروف می‌توان به توان نسبی (Relative Strength)، بندهای بولینگر (Bollinger Bands) و میانگین‌های متحرک (Moving Averages) اشاره کرد.

سرمایه‌گذاران هم از ابزارهای تکنیکال و پرایس اکشن (روشی تحلیلی بر اساس حرکت‌های قیمت) برای تحلیل استفاده می‌کنند، اما تمرکز اصلی روی تحلیل فاندمنتال یا بنیادی بازار است. سرمایه‌گذاران کریپتو برای پیش‌بینی آینده یک رمزارز بیشتر از معیارهای‌هایی مثل شاخص‌های آن‌چین (On-chain)، معیارهای سنجش پروژه و شاخص‌های مالی استفاده می‌کنند.

تعدد معاملات

یکی دیگر از تفاوت‌های اصلی ترید و سرمایه‌گذاری، تعدد معاملات است. معامله‌گران یا تریدرها سالانه صدها یا حتی هزاران معامله انجام می‌دهند. از آنجا که تریدرها از فرصت‌های بیشتری استفاده می‌کنند، معمولاً معاملات بیشتری نسبت به سرمایه‌گذاران دارند. به دلیل تعدد بالای معاملات، سود تریدرهای موفق در کوتاه‌مدت معمولاً بیشتر از سود سرمایه‌گذاران است. اما تعداد زیاد معاملات احتمال خطر را هم افزایش می‌دهد.

اما در مقابل تعداد معاملات سرمایه‌گذاران کریپتو کمتر است. تعدد ترید سرمایه‌گذاران به موفقیت‌های سرمایه‌گذاری بستگی دارد؛ یعنی زمانی که رمزارز جدیدی برای سرمایه‌گذاری پیدا شود یا قیمت به سطح مطلوبی برای خرید یا فروش برسد. سرمایه‌گذاران به جای ورود و خروج مکرر از بازار، رمزارزی را به امید سود کلان در بلند‌مدت نگهداری می‌کنند.

هزینه

ترید و معامله کریپتو در صرافی‌های رمزارزی رایگان نیست و هزینه‌هایی دارد. بسیاری از پلتفرم‌های معاملاتی هزینه‌ای را در ازای خریدوفروش، واریز و برداشت و دیگر خدمات دریافت می‌کنند. از آنجا که تریدرها معاملات بیشتری انجام می‌دهند، به طور میانگین هزینه‌ بیشتری هم پرداخت می‌کنند.

در مقابل از آنجا که سرمایه‌گذاران چند وقت یک بار اقدام به خرید یا فروش می‌کنند و برداشت و واریز چندانی هم ندارند، هزینه کمتری به صرافی پرداخت می‌کنند.

خطرات

هم ترید یا معامله‌گری و هم سرمایه‌گذاری رمزارزها خطراتی به همراه دارند. در نتیجه، پیش از ورود به بازار باید خطرات احتمالی و سطح تحمل خودتان را بررسی کنید. هرچه خطر بیشتری را بپذیرید، سود و ضرر هم بیشتر می‌شود. از آنجا که تریدرها معاملات بیشتری انجام می‌دهند، خطرات بیشتری را به دلیل نوسانات کوتاه‌مدت بازار متحمل می‌شوند.

سرمایه‌گذاران اما به دلیل چشم‌انداز بلندمدت، خطر کمتری هم در کوتاه‌مدت متحمل می‌شوند.

صعود و سقوط بازارها

تریدرهای کریپتو می‌توانند از روند صعودی و نزولی بازار، که در ادبیات معامله‌گری به آنها روند گاوی و خرسی گفته می‌شود، کسب سود کنند. برای مثال، پوزیشن لانگ برای زمانی است که معامله‌گر به افزایش قیمت باور دارد و پوزیشن‌ شورت هم برای کسب سود از ریزش قیمت است. بنابراین به عنوان یک تریدر می‌توانید از هر دو جهت بازار کسب سود کنید.

اما سرمایه‌گذاران یا همان هادلرهای کریپتو در روند نزولی سودی نصیب‌شان نمی‌شود و ضرر می‌کنند. گاهی ریزش شدید قیمت یک رمزارز حس جاماندگی را به سرمایه‌گذار القا می‌کند و روند نزولی به تردید‌هایی در مورد خرید یا فروش منتهی می‌شود. گاهی تصمیمات لحظه‌ای سرمایه‌گذاران به ضرر منتهی می‌شود.

مزیت‌های ترید و سرمایه‌گذاری در رمزارزها

تریدرها و سرمایه‌گذاران کریپتو به سادگی و در تمام مواقع به بازار رمزارزها دسترسی دارند. برخلاف بیشتر بازارهای مالی، بازار کریپتو در تمام روزهای هفته در دسترس است و خبری از تعطیلی‌های آخر هفته بازار بورس نیست.

در نتیجه تریدرها و سرمایه‌گذاران کریپتو هر زمانی می‌توانند با استفاده از صرافی‌های رمزارزی اقدام به خرید و فروش کنند. به‌علاوه از آنجا که پای نهاد‌های متمرکز همچون بانک‌ها در میان نیست، تراکنش‌ها به سادگی انجام می‌شوند. تنها با چند کلیک می‌توان در پلتفرمی مثل بایننس یا صرافی‌های داخلی خریدوفروش کرد.

معایب ترید و سرمایه‌گذاری در رمزارزها

از آنجا که رمزارزها کلاهبرداران آنلاین زیادی را جذب خود کرده‌اند، باید در مورد نحوه فعالیت در این حوزه احتیاط کرد. با توجه به اینکه هک کیف‌پول و صرافی محتمل است، تضمینی برای امنیت تریدرها و سرمایه‌گذاران وجود ندارد. کاستی‌ها و مشکلات رگولاتوری‌ هم کمکی به حل مساله نکرده است.

نگهداری در کیف‌پول سرد و به صورت آفلاین هم خطراتی دارد و نابودی یا سرقت کیف‌پول سرد ممکن است باعث از دست رفتن دارایی‌های رمزارزی شود. در چنین شرایطی احیای دارایی‌ تقریباً غیرممکن است.

موضوع دیگر اینکه بازار رمزارزها نیز همانند دیگر بازارهای مالی غیرقابل پیش‌بینی است و گاهی تحلیل دقیق و کامل هم به جای سود به ضرر منتهی می‌شود.

هادل HODL چیست؟

یک اصطلاح عامیانه است. طبق روایتی که در اینترنت منتشر شده، یکی از فروشندگان در یک انجمن گفت‌وگوی اینترنتی به اشتباه کلمه «Hodl» را به جای Hold (به معنی نگه داشتن) تایپ کرد و از سرمایه‌گذاران همکارش خواست که فروش نکنند. این اصطلاح به مرور رایج شد و امروزه، زمانی که بیت‌کوین سقوط می‌کند، سرمایه‌گذاران وفادار یکدیگر را ترغیب می‌کنند که «Hodl» کنند و توکن‌های خود را نفروشند. همچنین زمانی که کسی به قصد سرمایه‌گذاری بلندمدت یک رمزارز را نگهداری می‌کند اصطلاحاً می‌گویند Hodl کرده است.

ترید یا سرمایه‌گذاری در رمزارز؛ کدام یک برای شما مناسب‌تر است؟

حالا که تفاوت بین ترید و سرمایه‌گذاری کریپتو را بررسی کردیم، باید به این سوال پاسخ دهید که کدام یک برای شما مناسب‌تر است؟ ما پیشنهاد می‌کنیم برای تصمیم‌گیری در این باره ابتدا به سوالات زیر پاسخ دهید.

چقدر در زمینه ترید یا معامله‌گری مهارت دارید؟

برای معامله‌گری درست، باید در تحلیل تکنیکال مهارت و تجربه کافی کسب کنید. نبود مهارت و تجربه کافی است تا خیلی راحت دارایی خود را نابود کنید. اما درک سرمایه‌گذاری به دلیل چشم‌انداز بلندمدت ساده‌تر و سرراست‌تر است. به‌علاوه، سرمایه‌گذاران نیاز چندانی هم به تحلیل کوتاه‌مدت و تکنیکال ندارند.

آستانه تحمل خطرتان چقدر است؟

ترید و سرمایه‌گذاری هر دو با خطراتی همراه هستند. اما همان‌طور که گفتیم، تریدرها به دلیل معاملات بیشتر و استفاده از اهرم‌های معاملات استقراضی،‌ میزان خطر و در نتیجه احتمال سود را افزایش می‌دهند. نوسانات کوتاه‌مدت تاثیر بسزایی در وضعیت تریدرها دارد و اگر استراتژی مناسبی برای مدیریت خطر نداشته باشید، ممکن است ضرر سنگینی را متحمل شوید.

اما سرمایه‌گذاران یا هادلرها نسبت به نوسانات کوتاه‌مدت ایمن هستند. به همین دلیل از نظر ما معامله‌گری کوتاه‌مدت و ترید خطر بیشتری نسبت به خرید و نگهداری رمزارز به همراه دارد.

چقدر زمان برای ترید و معامله‌گری دارید؟

برای ترید و معامله‌گری باید اتفاقات بازار و نوسانات قیمت را دائم دنبال کنید. اما برای سرمایه‌گذاری بلندمدت، نیازی به توجه دائمی نیست و تنها نوسانات بزرگ برای شما اهمیت دارد. در نتیجه اگر زمان کافی ندارید، به جای ترید، سرمایه‌گذاری کنید.

هدف‌تان از ترید و معامله‌گری چیست؟

بازه‌زمانی مد نظرتان برای کسب سود چقدر است؟ سرمایه‌گذاری نیازمند صبر زیادی است و گاهی برای سود کافی به سال‌ها زمان نیاز است. اما در مقابل ترید و معامله‌گری زمان کمتری نیاز دارد. برخی معامله‌ها در بازه زمانی چند ثانیه انجام می‌شوند اما برای اینکه به یک تریدر تبدیل شوید، نیاز به تجربه دارید و این بخش از معامله‌گری نیز صبر زیادی می‌طلبد.

سرمایه‌گذاری و ترید کریپتو جدایی‌ناپذیرند

با اینکه سرمایه‌گذاری و ترید دو فعالیت مختلف هستند، اما نمی‌توان آنها را به طور کامل جدا از یکدیگر دانست. برای مثال، ترید در واقع نوعی سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت است و سرمایه‌گذاری را هم می‌توان یک معامله یا ترید بلندمدت تعریف کرد.

در حالی که روی کاغذ می‌توان این دو تعریف را از یکدیگر تفکیک کرد، اما در یک نگاه عمیق این دو معانی مشابهی دارند.

 

سوالات متداول

سرمایه‌گذاری رمزارزی چیست؟

سرمایه‌گذاری رمزارزی به معنای خرید و نگهداری بلندمدت است. این سرمایه‌گذاران که در جهان کریپتو به هادلر (HoDLer) نیز شهرت دارند، یک یا چند سکه را به امید افزایش قیمت در بلند مدت خریداری می‌کنند. سرمایه‌گذاری نیاز به تحلیل دارد و باید احتمال یک افزایش قیمت یک سکه در آینده را بسنجید. درنتیجه سرمایه‌گذاران زمانی که قیمت به اندازه کافی پایین بیاید خریداری کرده و در قیمت بالا به فروش می‌رسانند.

ترید کریپتو چیست؟

ترید کریپتو در واقع همان سرمایه‌گذاری اما در بازه زمانی کوتاه‌تر است. تریدرها یا معامله‌گران، سکه‌های رمزارزی را در یک بازه زمانی برای کسب سود خرید و فروش می‌کنند. این سبک از معامله‌گری در بازه‌های زمانی چند ثانیه‌ای تا چندماهه انجام می‌شود. درنتیجه آینده یک سکه یا دارایی اهمیت چندانی برای معاملات کوتاه مدت ندارد. فعالان بازار در این سبک به شکل پویا از روند‌های نزولی و صعودی استفاده می‌کنند. برای مثال، هنگامی که قیمت رو به افزایش است معامله‌گران با پوزیشن لانگ (Long Position) از افزایش قیمت سود می‌کنند و در روند نزولی هم پوزیشن شورت (Short Position) امکان سود از ریزش قیمت را فراهم می‌کند.

هادل HODL در حوزه کریپتو چیست؟

یک اصطلاح عامیانه است. طبق روایتی که در اینترنت منتشر شده، یکی از فروشندگان در یک انجمن گفتگوی اینترنتی به اشتباه کلمه «Hodl» را به جای Hold (به معنی نگهداشتن) تایپ کرد و از سرمایه‌گذاران همکارش خواست که فروش نکنند. این اصطلاح به مرور رایج شد و امروزه، زمانی که بیت‌کوین سقوط می‌کند، سرمایه‌گذاران وفادار یکدیگر را ترغیب می‌کنند که «Hodl» کنند و توکن‌های خود را نفروشند. همچنین زمانی که کسی به قصد سرمایه‌گذاری بلندمدت یک رمزارز را نگهداری می‌کند اصطلاحا می‌گویند Hodl کرده است.

سرمایه‌گذاری بلندمدت بهتر است یا ترید کوتاه‌مدت رمزارزها؟

تریدرها به دلیل معاملات بیشتر و استفاده از اهرم‌های معاملات استقراضی،‌ میزان خطر و درنتیجه احتمال سود را افزایش می‌دهند. نوسانات کوتاه‌مدت تاثیر بسزایی بر وضعیت تریدرها دارد و اگر استراتژی مناسبی برای مدیریت خطر نداشته باشید، ممکن است ضرر سنگینی را متحمل شوید. اما سرمایه‌گذاران یا هادلرها تا نسبت به نوسانات کوتاه‌مدت ایمن هستند. به همین دلیل از نظر ما معامله‌گری کوتاه مدت و ترید خطر بیشتری را نسبت به خرید و نگهداری رمزارز به همراه دارد.
https://pvst.ir/dnn

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو