skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

دسترسی به 5G حین پرواز در اروپا ممکن شد

۷ آذر ۱۴۰۱

زمان مطالعه : ۲ دقیقه

کمیسیون اروپا راه را برای ارائه اتصال 5G حین پرواز باز می‌کند. طبق اعلام این نهاد، طیف مشخصی به ارائه خدمات 5G و «نسل‌های پیشین تکنولوژی موبایلی» در حین پرواز اختصاص می‌یابد. مسافران می‌توانند به یک پایگاه سلولی مستقر روی هواپیما متصل شوند که از طریق ماهواره به شبکه‌های زمینی اتصال پیدا می‌کند. انتظار می‌رود این سیستم از تماس، پیامک و دیتا پشتیبانی کند.

به گزارش پیوست، تیری برتون، کمیسر اتحادیه اروپا، می‌گوید: «5G امکان ارائه خدمات نوین به مردم را فراهم می‌کند و فرصت‌های رشد را در اختیار شرکت‌های اروپایی قرار می‌دهد. دیگر برای اتصال فوق‌سریع و با ظرفیت بالا حتی آسمان محدودیت محسوب نمی‌شود.» اعلامیه کمیسیون اروپا جزئیاتی در مورد زمان دقیق ارائه خدمات 5G در پروازها ارائه نکرده است.

با اینکه در گذشته از مسافران خواسته می‌شد هنگام پرواز دستگاه خود را روی «حالت هواپیما» قرار دهند، اما این قوانین در سال‌های اخیر تقلیل یافته‌اند. آژانس امنیت هوانوردی اتحادیه اروپا دستورالعمل خود را به گونه‌ای به‌روزرسانی کرده است که هواپیمایی‌ها دیگر مجبور نیستند مسافران را به دلایل امنیتی ملزم به استفاده از حالت هواپیما کنند.

حالت هواپیما اتصال سلولی را محدود می‌کند اما تکنولوژی‌های اتصال بی‌سیم از جمله وای‌فای و بلوتوث می‌توانند به کار خود ادامه دهند.

اتحادیه بین‌المللی حمل‌ونقل هوایی در مصاحبه با روزنامه تلگراف می‌گوید از آنجا که فرکانس 5G حین پرواز با فرکانس ارتباطات اتاقک خلبان متفاوت است، هیچ‌گونه مشکل امنیتی ایجاد نخواهد شد. گوشی‌ها از طیف 5GHz و بالاتر و هواپیماها از طیف 4.2-4.4 GHz برای اتصال استفاده می‌کنند.

با این حال رابطه صنعت هواپیمای و تکنولوژی 5G در آمریکا متفاوت است. بسیاری از شرکت‌های هواپیمایی‌ ایالات متحده اوایل سال جاری در مورد استفاده از طیف جدید 5G در نزدیکی فرودگاه‌ها و خطر آن برای تجهیزات حساس پرواز اظهار نگرانی کردند.

در نتیجه این نگرانی‌ها عرضه طیف جدید 5G به اواسط سال آینده موکول شده است تا شرکت‌های هواپیمایی زمان کافی برای به‌روزرسانی تجهیزات هواپیماها داشته باشند. بلومبرگ نیز اشاره کرده است که FCC برنامه‌های سال ۲۰۲۰ خود را به دلایل «امنیت ملی و ایمنی» متوقف کرد.

منبع: Verge

سوالات متداول

آیا 5G برای هواپیما مشکل ایجاد می‌کند؟

فرکانس 5G حین پرواز با فرکانس ارتباطات اتاقک خلبان متفاوت است، هیچگونه مشکل امنیتی ایجاد نخواهد شد. گوشی‌ها از طیف 5GHz و بالاتر و هواپیماها از طیف 4.2-4.4 GHz برای اتصال استفاده می‌کنند.
https://pvst.ir/dl7

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو