skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

روبات‌های قاتل پلیس سان‌فرانسیسکو؛ ایده‌ای که تقریباً همه با آن مخالف‌اند

۱۱ آذر ۱۴۰۱

زمان مطالعه : ۵ دقیقه

ربات‌های قاتل پلیس

روبات‌های قاتل پلیس، تایید هیات‌ناظران سان‌فرانسیسکو را دریافت کردند. این هیات‌ در رأی‌گیری روز سه‌شنبه، هفته آخر نوامبر، به پلیس شهر اجازه داد از روبات‌هایی در نیروی خود استفاده کند که از راه دور کنترل می‌شوند و می‌توانند شلیک کنند و بکشند. سیاستمداران هر دو طیف سیاسی و فعالان اجتماعی با طرح روبات‌های قاتل پلیس، به طور جدی مخالفت کرده‌اند.

به گزارش پیوست، این پیشنهاد که خبرش هفته گذشته از سوی خبرگزاری میشن لوکال منتشر شد به افسران پلیس اجازه می‌دهد بمبی را به بازوی مکانیکی روبات وصل و پس از رسیدنش به نزدیکی تبهکاران، آن را منفجر کنند.

این استراتژی ۶ سال پیش اولین بار در شهر دالاس استفاده شد. آن زمان پلیس در یک درگیری یک‌ساعته با یک تک‌تیرانداز پنج کشته داد و نهایتاً از روباتی برای پایان دادن به ماجرا استفاده کرد که حامل مواد منفجره C-4 ب بود. قدرت تخریب و کشتار این اقدام در آن زمان متخصصان را حیرت‌زده کرد.

از آن سال تا به امروز بحث در مورد مجوز استفاده از این نوع ابزارهای پیشرفته برای پایان دادن به زندگی یک انسان ادامه دارد. پلیس سان‌فرانسیسکو در حال حاضر از روبات‌ها برای کارهایی مثل شناسایی، نجات و خنثی کردن بمب استفاده می‌کند. اما بر اساس پیشنهاد جدید سان‌فرانسیسکو، پلیس «زمانی که خطر جدی کشته شدن عموم یا افسران وجود داشته باشد و افسران پلیس نتوانند با استفاده از گزینه یا تاکتیک‌های دیگر خطر را رفع کنند» می‌تواند روبات‌های قاتل را وارد عمل کند.

گفتنی است رأی هیات‌ناظران به معنای تصویب نهایی نیست و پلیس باید برای تبدیل این اجازه به قانون ‌در هفته آینده نیز طی یک رأی‌گیری دیگر آرای لازم را کسب کند و چراغ سبز را از شهردار بگیرد.

اداره پلیس سان‌فرانسیسکو می‌گوید این قانون اجازه تجهیز روبات‌ها به اسلحه کشنده را می‌دهد، اما این نهاد قرار نیست چنین اقدامی کند. مساله تجهیز روبات به سلاح‌های کشنده انتقاد شدید دیگر مقامات شهری، ناظران حقوق دیجیتالی و کاربران اینترنت را موجب شده است.

مدعی‌العموم سان‌فرانسیسکو در نامه‌ای این سیاست را «غیرانسانی و نظامی‌گرایانه» خواند. دیگران نیز می‌گویند طرفداران این طرح از ترس عمومی برای افزایش قدرت پلیس استفاده می‌کنند: مشاور رئیس پلیس در جلسه شورای شهر با اشاره به کشتار سال ۲۰۱۷ در جشنواره موسیقی لاس‌وگاس ادعا کرد یک روبات می‌توانست زودتر به این مصیبت پایان دهد.

این موضوع از لحاظ حقوقی نیز بحث تازه‌ای محسوب می‌شود. در پیش‌نویس قدیمی‌تری که برای بازبینی دولت تهیه شده بود، یکی از بند‌های قانونی تصریح می‌کرد: «روبات‌ها را نباید به عنوان نیرویی علیه هیچ فردی استفاده کرد.» با این حال پلیس در ماه سپتامبر این بند را از قانون حذف کرد. در شرایط جدید، اولین قانون آیزاک آسیموف نویسنده معروف داستان‌های علمی‌تخیلی که روبات‌ها نباید یک انسان را زخمی کنند نقض می‌شود.

خطر روبات‌های قاتل موضوع تازه‌ای نیست و منتقدان سال‌هاست در مورد این موضوع هشدار می‌دهند. بوستون داینامیکس، اسپین‌آفی از موسسه تکنولوژی ماساچوست، روبات سگ معروفی به نام اسپات (Spot) را طراحی کرده بود؛ یکی از این سگ‌ها که متعلق به اداره پلیس نیویورک بود، سال ۲۰۲۱ در حمله به یک خانه دیده شد و هدف انتقادات قرار گرفت؛ یک ماه بعد، اسپات فعالیت خود را در اداره پلیس نیویورک (NYPD) متوقف کرد.

بوستون داینامیکس یکی از اولین سازندگان روبات است که علناً با استفاده از مخلوقاتش به عنوان سلاح مخالفت کرده است. این شرکت در ماه اکتبر در نامه‌ای سرگشاده تصریح کرد که این کار «خطرات آسیب و مشکلات اخلاقی جدی» را افزایش می‌دهد. برای مثال اگر روبات به اشتباه شخصی را بکشد تقصیر آن بر گردن کیست؟

در عین حال بنیاد مرزهای الکترونیکی (EFF) که یک گروه منافع عمومی است می‌گوید روبات‌های مسلح موضوع حساسی هستند که ممکن است راه‌ را برای «تصمیم‌گیری هوش مصنوعی در مورد شلیک» هموار کنند.

تحقق داستان‌های علمی‌تخیلی

به نظر کسانی که فیلم‌های هالیوودی متعددی درباره رستاخیز هوش مصنوعی تماشا کرده‌اند، این ماجرا پایان تاریکی دارد. زمانی که گوست‌روباتیکس (Ghost Robotics)، تامین‌کننده ارتش آمریکا، در کنفرانسی در واشنگتن روبات چهارپای مسلحی را به نمایش گذاشت، انتقادات شدیدی را برانگیخت.

نیروهای امنیتی سان‌فرانسیسکو نیز تجهیزات زیادی را در سال‌های اخیر ذخیره کرده‌اند: گزارش‌ها نشان می‌دهد یک طرح فدرال نارنجک‌انداز، خودروهای ضدگلوله و اونیفورم‌های استتاری در اختیار این نهاد قرار داده است.

مسئولان شهر می‌گویند بخشی از هزینه روبات‌ها نیز از سوی دولت فدرال تامین شده است اما ارتباطی با مازاد تجهیزات ارتش ندارد. با این حال یکی از روبات‌های سان‌فرانسیسکو روبات جنگی معروف کینتیک تالون (QinetiQ TALON) است. اداره پلیس سان‌فرانسیسکو در ماه سپتامبر نیز مجوزی برای نظارت بر تصویر زنده دوربین‌های خصوصی کسب‌وکارها و شهروندان دریافت کرد؛ موضوعی که باعث نگرانی بسیاری در مورد سطح نظارتی این ایالت شد.

حال بار دیگر سان‌فرانسیسکو به طرحی رأی داده است که هر دو قطب سیاسی به آن نقد دارند. گروه‌های چپ‌گرا به‌سرعت از این سیاست انتقاد کردند. متیو گواریگلیا، تحلیلگر سیاسی EFF، در مصاحبه با فست‌کامپانی گفته است: «این ایده بسیار خطرناکی است… تجهیزاتی که ابتدا به موارد ضروری و شرایط ویژه اختصاص دارند با گذشت زمان در موارد عادی و روزمره نیز استفاده می‌شوند. سیاست سان‌فرانسیسکو به پلیس اجازه می‌دهد از روبات برای بازداشت‌های روزمره و اجرای مجوز تجسس خانه یا وسیله نقلیه استفاده کند. با توجه به تعریفی که پلیس از مفاهیم «ضروری» و «ویژه» دارد، ممکن است پای روبات‌های مسلح حتی به اعتراضات نیز باز شود.»

رسانه‌های راست‌گرا نیز با این موضوع مخالف‌اند: در یکی از برنامه‌های شبکه خبری فاکس، یکی از اساتید دانشگاه دوک گفت «خنده‌دار» است که نیروی پلیس سان‌فرانسیسکو از فیلم‌های ترمیناتور ایده می‌گیرد.

با این حال افرادی در توییتر به این موضوع اشاره کرده‌اند که رسانه و پلیس در جبهه‌گیری خود گفته‌اند روبات‌ها اسلحه یا سلاح هسته‌ای حمل نمی‌کنند بلکه موضوع یکسری مواد منفجره معمولی است و در نتیجه چیز خاصی نیست.

منبع: Fastcompany

https://pvst.ir/dlo

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو