skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

اجرای آزمایشی طرح کالابرگ الکترونیکی در یک استان جنوبی خاندوزی گفت: مسئله طرح کالابرگ الکترونیکی اساسا مشکلی در مسئله تامین مالی ندارد

۱ آذر ۱۴۰۱

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

وزیر اقتصاد اعلام کرد طرح کالابرگ الکترونیکی مشکلی در تامین منابع مالی و تامین بودجه ندارد و اجرای آزمایشی یک‌ماهه آن با مدیریت وزارت رفاه، کار و تعاون اجتماعی از هفته جاری در یکی از استان‌های جنوبی کشور آغاز می‌شود.

به گزارش پیوست، در شرایطی وزیر امور اقتصادی و دارایی، سید احسان خاندوزی، خبر از اجرای آزمایشی کالابرگ الکترونیکی تا یک ماه آینده در یکی از استان‌های جنوبی کشور می‌دهد که هشت ماه از تصویب طرح کالابرگ الکترونیکی در مجلس می‌گذرد و قرار بود در شهریورماه امسال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، پیشنهاد رسمی خود را برای طرح کالابرگ الکترونیکی به ستاد هماهنگی اقتصادی دولت ارائه کند.

با حذف ارز ترجیحی ۴۲۰۰ تومانی، در اسفند ۱۴۰۰ طرح کالابرگ الکترونیکی به‌‌ عنوان قانونی برای «مردمی‌سازی رایانه‌ها» در مجلس به تصویب رسید و وزارت رفاه بعد از مدتی مامور اجرای این طرح از سمت ستاد اقتصادی دولت شد و قرار شد این وزارتخانه تا شهریورماه امسال پیشنهاد رسمی خود را برای اجرای این طرح به دولت ارائه کند. اما با گذشت شهریور و عدم ارائه پیشنهاد رسمی وزارت رفاه برای طرح کالابرگ الکترونیکی خاندوزی به‌ عنوان سخنگوی اقتصادی دولت از اجرای آزمایشی طرح کالابرگ الکترونیکی در همین هفته خبر داد. البته گمان می‌رود اجرای آزمایشی این طرح ارتباط مستقیمی با موعد بررسی لایحه بودجه کل کشور در مجلس و همچنین ضرب‌الاجل سه‌هفته‌ای مجلس به دولت برای اجرای طرح کالابرگ داشته باشد.

با این حال، امروز (اول آذرماه ۱۴۰۱) خاندوزی در نشست خبری هفتگی خود، برخلاف اظهارات یکی از اعضای کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس که علت اجرایی نشدن طرح کالابرگ الکترونیکی را نبود منابع مالی عنوان کرده بود، گفت: «مساله طرح کالابرگ الکترونیکی اساساً مشکلی در تامین مالی ندارد. فقط با توجه به اینکه نظام پرداخت رایانه‌ها را برای جمعیت زیادی از مردم کشور متاثر می‌کند لازم بود دولت در رابطه با مطمئن بودن زیرساخت فنی- که وقتی مردم عزیز ما مراجعه می‌کنند هیچ مشکلی در تامین کالا و خریدهاشان پیش نیاید- اطمینان حاصل کنند.»

خاندوزی درباره علت تاخیر در اجرای طرح کالابرگ الکترونیکی و روند اجرای آزمایشی آن توضیح داد: «تغییر مدیریت در وزارت کار، رفاه و تعاون اجتماعی بهره‌برداری این پروژه را قدری به تاخیر انداخت. اما امروز که با هم صحبت می‌کنیم با توجه به جلسه‌ای که اخیراً در ستاد اقتصادی دولت برگزار شد. وزارت رفاه وعده داده نه تنها مراحل قبلی بلکه اجرای آزمایشی در یکی از استان‌های جنوبی کشور را در همین هفته جاری شروع خواهد کرد.»

وزیر اقتصاد اضافه کرد: «به محض اینکه [این طرح] به طور آزمایشی برای مردم کل استان پیاده شود ما ان‌شاءالله می‌توانیم از ماه‌های بعد در کل کشور این طرح را اجرا کنیم.»

او همچنین درباره مساله تامین مالی کالابرگ الکترونیکی تاکید کرد: «هیچ مشکلی از نظر تامین منابع ندارد چون اساساً مبتنی بر همان نظام تامین درآمد که کل پرداخت‌های رایانه‌ای صورت می‌گیرد [انجام می‌شود] و مانع تامین بودجه نداریم.»

او در آخر اجرای آزمایشی این طرح را یک‌ماهه برآورد کرد و گفت: «بعد از یک ماه این طرح برای دیگر استان‌ها آماده می‌شود.»

https://pvst.ir/dk5

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو