skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

طرح جنجالی کالابرگ الکترونیکی چه زمان رنگ واقعیت به خود می‌گیرد؟

کالابرگ الکترونیکی، طرحی در سردرگمی

۳ آبان ۱۴۰۱

زمان مطالعه : ۲ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۴ آبان ۱۴۰۱

کالابرگ الکترونیکی

هفت ماه از تصویب طرح کالابرگ الکترونیکی در مجلس می‌گذرد و دولت همچنان در اجرای آن ناتوان و سردرگم است. از طرفی، در شهریورماه امسال قرار بود وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، پیشنهاد رسمی خود برای کالابرگ الکترونیکی را به ستاد هماهنگی اقتصادی دولت ارائه کند اما هنوز از چگونگی این اقدام جزئیاتی در دست نیست. از طرف دیگر، نمایندگان مجلس نیز با گذشت شهریورماه و اجرایی نشدن این طرح راه‌حل اقدام نظارتی را برگزیده‌اند.

به گزارش پیوست، در پی حذف ارز ترجیحی ۴۲۰۰ تومانی، در اسفند ۱۴۰۰ دولت و مجلس در تصمیمی طرح کالابرگ الکترونیکی را به‌ عنوان قانونی برای «مردمی‌سازی رایانه‌ها» به تصویب رساندند. در اردیبهشت ۱۴۰۱ طرح هوشمندسازی نان به طور آزمایشی در استان زنجان رقم خورد و در شهریورماه امسال اعلام شد این طرح در کل کشور به پایان رسیده است. اما با این حال، طرح اصلی دولت که توزیع کالابرگ الکترونیکی بود هنوز معطل اجراست و با گذشت بیش از هفت ماه از تصویب آن هنوز اما و اگرهای فراوانی در تامین منابع مالی توسط دولت و نبود زیرساخت‌های فنی برای اجرای آن وجود دارد و همچنان مجری این طرح نیز مشخص نیست.

در آخرین گمانه‌زنی‌های رسانه‌ای یکی از اعضای کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس نبود منابع مالی را علت اجرایی نشدن این طرح می‌دانند و عضو دیگر این کمیسیون از ضرب‌الاجل سه‌هفته‌ای مجلس به دولت برای اجرای طرح کالابرگ می‌گویند. دولت تاکنون از اظهارنظر رسمی در این باره پرهیز کرده است و نمایندگان مجلس با پایان مهلت مقرر دولت در شهریورماه، در این روزها اقدام نظارتی را راه‌حلی برای مکلف‌سازی دولت اعلام کرده‌اند. این در حالی است که مجلس و دولت تا ماه آینده بایستی برنامه بودجه سال ۱۴۰۲ را مشخص کنند اما هنوز تکلیف اجرای طرح یادشده که در بودجه سال ۱۴۰۱ دیده شده است مشخص نیست. در نهایت، باید دید کشمکش جاری میان دولت و مجلس به کجا ختم می‌شود و این طرح جنجال‌آفرین رنگ واقعیت به خود می‌گیرد یا خیر؟

https://pvst.ir/ddr

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو