skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

همزمان با خرید توییتر از سوی ایلان ماسک، جک دورسی نسخه آزمایشی شبکه اجتماعی جدیدش را راه‌اندازی کرد

تحریریه پیوست

۹ آبان ۱۴۰۱

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

در حالی که ایلان ماسک خرید توییتر را نهایی کرده و چگونگی تغییر این شبکه اجتماعی را بررسی می‌کند، جک‌ دورسی، هم‌بنیان‌گذار و مدیرعامل سابق توییتر، نسخه آزمایشی شبکه اجتماعی جدیدش، Bluesky، را معرفی کرده است.

بلو‌اسکای (Bluesky) یا آسمان آبی، شبکه اجتماعی مبتنی بر بلاک‌چین جک دورسی، سه‌شنبه هفته گذشته (۲۵ اکتبر) از آغاز فعالیت خود در آینده نزدیک خبر داد و گفت ثبت‌نام کاربران را برای نسخه آزمایشی آغاز کرده است. به گفته نمایندگان بلواسکای، حدود ۳۰ هزار نفر تنها طی دو روز برای استفاده از نسخه آزمایشی ثبت‌نام کرده‌اند.

طبق اعلام وب‌سایت بلواسکای، هدف این شبکه اجتماعی حمایت از «یک پایگاه جدید برای شبکه‌سازی است که تولیدکنندگان محتوا را از پلتفرم‌ها مستقل کرده، آزادی را برای توسعه‌دهندگان فراهم می‌کند و به کاربران اجازه می‌دهد تجربیات خود را انتخاب کنند». بر اساس گزارش وب‌سایت گیزمودو، یکی از نکات متمایزکننده و جذاب بلو‌اسکای استفاده از «پروتکل AT» و امکان کنترل الگوریتم‌ها از سوی کاربران است.

پروتکل AT شبکه نامتمرکزی است که مستقل از تصمیمات شرکت یا نهادی واحد به فعالیت خود ادامه می‌دهد. بلو‌اسکای معتقد است همین استقلال به کاربران شبکه‌های اجتماعی اجازه می‌دهد تا علاوه بر ساخت لایه‌هایی برای محافظت از داده‌های خصوصی خود، الگوریتم‌های شرکتی را نیز کنار بگذارند.

بلو‌اسکای در یک پست وبلاگی در همین رابطه نوشت: «الگوریتم‌ها آنچه را می‌بینیم و به آن دسترسی داریم کنترل می‌کنند. اگر قرار باشد به فضاهای آنلاین اعتماد کنیم، باید کنترل الگوریتم‌ها را در اختیار بگیریم.»

دورسی سال ۲۰۱۹ اعلام کرد شرکت توییتر در حال تامین بودجه برای ساخت «یک استاندارد باز و نامتمرکز شبکه اجتماعی است».

طبق پیام‌های خصوصی دورسی و ماسک که در ماجرای دادگاه ماسک با توییتر منتشر شد، دورسی معتقد است: «به یک پلتفرم جدید نیاز داریم. این پلتفرم نباید یک شرکت باشد و من به همین دلیل [توییتر را] ترک کردم.» او گفت، توییتر باید «پروتکل متن-بازی» شبیه به اپلیکیشن سیگنال را اجرایی کند و مدل تبلیغات‌محور خود را کنار بگذارد.

دورسی در سال ۲۰۰۶ شرکت توییتر را هم‌بنیان‌گذاری کرد و چندین سال به عنوان مدیرعامل این شرکت در رأس امور بود و نهایتاً پس از ۶ سال فعالیت (از سال ۲۰۱۵ تا ۲۰۲۱) از مدیریت این شرکت کناره‌گیری کرد. پس از کناره‌گیری او، پاراگ آگراوال که در دوران مدیریت دورسی به عنوان مدیر ارشد تکنولوژی فعالیت داشت جانشین او شد. ایلان ماسک پس از خرید توییتر پاراگ آگراوال و چند تن از دیگر مدیران این شرکت را اخراج کرد.

منبع: Businessinsider, Decrypt

 

https://pvst.ir/dek

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو