skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

بیانیه ابرآروان: اتهام‌ها بی‌اساس است، شکایت می‌کنیم

۳۰ مهر ۱۴۰۱

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

دامنه بین‌المللی ابرآروان از دسترس خارج شد

ابرآروان پس از ماه‌ها سکوت در بیانیه‌ای اتهام‌های این شرکت مبنی بر نقش در قطع و محدودیت اینترنت را مردود دانست و از پیگیری شکایت‌ در مراجع آزاد بین‌المللی خبر داد.

به گزارش پیوست، در بیانیه‌ شبانه‌ای که جمعه در شبکه‌های اجتماعی ابرآروان منتشر شد، این شرکت به صراحت اتهامات وارد شده در خصوص نقش داشتن در قطع، محدودیت و فیلترینگ اینترنت را رد کرد. ابرآروان که پس از اعتراضات آبان ۹۸ به‌دنبال افزایش قیمت بنزین و قطعی کامل اینترنت کشور، مورد انتقادهای شدید کاربران در مورد نقش در توسعه فناوری‌های مرتبط با محدودیت‌های اینترنتی قرار گرفته بود با اشاره به گزارش‌هایی که بارها در مورد کیفیت ضعیف و اختلالات گسترده اینترنت ایران منتشر کرده است، در بیانیه خود می‌گوید: ابر آروان فقط زیرساخت ابری ارایه می‌دهد و این فناوری نه در ایران و نه در هیچ‌کجای جهان نمی‌تواند نقشی در پروژه‌های محدودسازی یا مسدودسازی اینترنت داشته باشد. با این وجود بار دیگر به تفصیل ادله و توضیحات خود را در رد تک‌تک اتهامات در اختیار رسانه‌های بین‌المللی و داخلی قرار خواهیم داد.

ابرآروان با گلایه از فشارها و انتقادهای نادرستی که به‌جای حاکمیت ایران و نهادهای اجراکننده محدودیت‌های اینترنت و فیلترینگ، به این شرکت وارد شده است، از پیگیری حقوقی و شکایت در نهادهای بین‌المللی خبر می‌دهد و در بیانیه خود می‌گوید: تصمیم داریم تنها در دادگاه‌های آزاد بین‌المللی علیه فریب سازمان‌یافته افکار عمومی اقدام حقوقی انجام دهیم و اثبات کنیم که قربانی این پروپاگاندای گسترده هستیم. تهمت‌‌زنندگان، باید پاسخ‌گوی تمامی خشونت‌های فیزیکی و روانی‌ای که به کارکنان این استارتاپ وارد شده است باشند و پاسخ دهند چرا تلاش می‌کنند پایداری ده‌ها هزار کسب‌وکار خصوصی ایران و راه دسترسی مردم ایران به فناوری را (آن هم در چنین روزهای سختی) نابود کنند و با سانسورچی‌ها هم‌صدا شوند.

چرا تلاش می‌کنند پایداری ده‌ها هزار کسب‌وکار خصوصی ایران و راه دسترسی مردم ایران به فناوری را (آن هم در چنین روزهای سختی) نابود کنند و با سانسورچی‌ها هم‌صدا شوند.

در پایان این بیانیه از آمادگی این شرکت در مورد بررسی محصولات و زیرساخت ابر آروان توسط نهاد‌های فنی مستقل داخلی و خارجی گفته شده است.

ابرآروان طی سال‌های اخیر همواره در معرض تهدید قرار داشته و کاربران اینترنت معتقدند فناوری‌های توسعه یافته توسط این شرکت در محدودسازی و قطع اینترنت به‌کار گرفته می‌شود. موج این انتقادات که با چندین کمپین در شبکه‌های اجتماعی همراه شد، علاوه بر ابرآروان متوجه کارکنان این شرکت هم بود که بارها به برخورد فیزیکی تهدید شدند.

یکی از جدی‌ترین موج‌های انتقاد به ابرآروان در زمستان ۹۹ و در پی توسعه دیتاسنترهای این شرکت تحت پروژه‌ای به نام ابر ایران بود که کاربران آن را به ابزاری برای توسعه شبکه ملی تعبیر کردند و ابرآروان در بیانیه‌ای گفت: اتفاق شومی به نام «اینترنت ملی!» یا هر نامی که به معنی قطع دسترسی مردم ایران به اینترنت بین‌الملل باشد خط قرمز ابر آروان است. ابر آروان یک ابر یکپارچه جهانی است و با هدف ایجاد زیرساخت برای سریع‌تر، امن‌تر و دردسترس‌تر کردن اطلاعات در سطح جهان فعالیت می‌کند، نه برای ایجاد هر نوع محدودیت. ابر آروان مخالف هرگونه رانت، عدم شفافیت یا انتفاع ناعادلانه از منابع ملی است، همان‌طور که تا به حال با آن مقابله کرده‌ایم، باز هم تاکید می‌کنیم که در هیچ اتفاقی که نتیجه‌اش از بین رفتن شفافیت، ارزش‌ها و تعهدات‌مان باشد مشارکت نخواهیم داشت. از نظر ما «اینترنت» بدون هیچ پسوند و پیشوندی، یک شبکه ارتباطی جهانی است. کلمه‌ای که نباید اجازه دهیم مورد هرگونه باز تعریف قرار بگیرد.

https://pvst.ir/dd6

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو