skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

یک نماینده مجلس: سرویس‌های BNPL اقتصاد را بزرگ‌تر می‌کنند

الهه صالحی الهه صالحی نویسنده میهمان

۷ مرداد ۱۴۰۱

زمان مطالعه : ۲ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۲۸ فروردین ۱۴۰۲

هفدهمین رویداد فیناپ

برخی از فعالان حوزه لندتک و صاحبان کسب‌وکارها می‌گویند BNPL می‌تواند با رشد دادن وام خرد به اقتصاد و رونق کسب‌وکارهای کوچک کمک کند و این بخش اثرگذاری بیشتری بر تولید ناخالص داخلی دارد. یک نماینده مجلس نیز معتقد است در جامعه ما سرویس‌های BNPL اثرگذارند و به بزرگ شدن اقتصاد کمک می‌کنند.

به گزارش پیوست، مجتبی توانگر، نماینده مجلس، در پنل تخصصی با عنوان «BNPL چگونه به بزرگ شدن اقتصاد ایران کمک می‌کند؟» که در هفدهمین رویداد فیناپ برگزار شد، گفت: «ما از هر اتفاقی که در فضای فین‌تک بتواند به افزایش رفاه مردم کمک کند حمایت می‌کنیم. در شورای قبلی آماری منتشر شد که بر اساس آن وام‌های خرد دوره کرونا روی زندگی مردم تاثیر مثبت گذاشته است. در این جامعه بدیهی است سرویس‌های BNPL اثرگذارند و به بزرگ شدن اقتصاد کمک می‌کنند.»

نازنین دانشور، مدیرعامل سایت تخفیفان، نیز گفت: «ما در تخفیفان متوجه شدیم مشتری به دنبال افزایش قدرت خرید و پذیرنده به دنبال فروش بیشتر است. خدمات BNPL در جهان اندازه سبد خرید را ۱۷ درصد بزرگ‌تر کرده و منجر به افزایش ۱۳ درصدی در مراجعه بیشتر کاربر به فروشنده‌ای خاص می‌شود.» به گفته او، در BNPL به جای پول نقد، قدرت خرید جابه‌جا می‌شود.

BNPL می‌تواند به رونق کسب‌وکارهای کوچک کمک کند

امیر حق‌رنجبر، مدیرعامل پلتفرم لندو، در همین رابطه با اشاره به اینکه BNPL می‌تواند منجر به مصرف‌گرایی شود اما ماجرا درباره تسهیلات این‌طور نیست گفت:‌ «دریافت تسهیلات طولانی‌تر است و کاربر به کالایی که قصد خرید آن را دارد نیازمند است در نتیجه هیجانی تصمیم نمی‌گیرد.»

او بر این‌ باور است که BNPL می‌تواند با رشد دادن وام خرد به اقتصاد و رونق کسب‌وکارهای کوچک کمک کند و این بخش اثرگذاری بیشتری بر تولید ناخالص داخلی دارد.

فعالیت لندتک‌ها در محافظه‌کارانه‌ترین حالت ممکن

حق‌رنجبر در ادامه با تاکید به این نکته که مهم‌ترین دغدغه‌‌شان رگولاتور است گفت: «در حال حاضر لندتک‌ها در محافظه‌کارانه‌ترین حالت ممکن فعالیت می‌‌کنند و سعی کرده‌اند راه‌های بی‌خطر را انتخاب کنند. ما در حال حاضر نگران سقف سود هستیم و تصمیم داریم یک فین‌تک بلک‌لیست تهیه کنیم و افرادی را که عملکرد منفی دارند بهتر بشناسیم.»

حسام خواجه‌پور، معاون کسب‌وکار پرداخت الکترونیک سداد، نیز در ادامه با تاکید بر اینکه BNPL اکنون قدم‌های اولیه در ایران را طی می‌کند گفت: «اگر می‌خواهیم BNPL در ایران به شکل اصولی رشد کند، بهتر است بازیگرانی که هنوز تفاوت تسهیلات و BNPL را نمی‌دانند وارد این بازار نشوند.»

 

https://pvst.ir/ctz
الهه صالحی
الهه صالحینویسنده میهمان

  روزنامه نگاری یعنی رشته‌ای که آن را با جان‌ودل انتخاب کردم، برای من از دانشکده عزیز ارتباطات علامه شروع شد و در همان ماه‌های اول به نگارش یادداشت‌های طنز برای «بی‌قانون» رسید؛ با این حال معتقدم که اولین قدم‌های روزنامه‌نگاری را با کارآموزی برای مجله محبوب دوران نوجوانی‌ام، چلچراغ برداشتم و بعد از مدتی به تحریریه خبرآنلاین و سرویس اجتماعی آن پیوستم؛ در این زمان، علاوه بر خبرآنلاین به صورت پروژه‌ای با چندین رسانه در حوزه‌های فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی همکاری کردم؛ یکی از این رسانه‌ها هفته‌نامه شنبه بود که مرا با جهان جذاب استارت‌آپ‌ها و فناوری آشنا کرد و در ادامه راه من به پیوست رسید.

  تمام مقالات

  0 نظر

  ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  *

  برای بوکمارک این نوشته
  Back To Top
  جستجو