skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو هستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

فناوری

عضو تحریریه

گزارش رگولاتوری: آموزش حضوری، رشد ترافیک اپراتورها را کند کرد

علی مومنی عضو تحریریه

۷ تیر ۱۴۰۱

زمان مطالعه : 3 دقیقه

سرعت اینترنت ایران

برای بوکمارک این نوشته

گزارش رگولاتوری از وضعیت اینترنت همراه اول و ایرانسل طی ۶ ماه اخیر نشان می‌دهد رشد ترافیک این دو اپراتور در سال جدید روند کاهشی پیدا کرده است. در این گزارش آمده است، حضوری شدن آموزش در مدارس و دانشگاه‌ها می‌تواند مهم‌ترین عامل کاهش روند رشد ترافیک دیتا در اپراتورهای همراه باشد.

به گزارش پیوست، گزارش سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی از وضعیت اینترنت ایرانسل و همراه اول در زمستان ۱۴۰۰ و بهار ۱۴۰۱ نشان می‌دهد، حضوری شدن مدارس و دانشگاه‌ها باعث شده رشد ترافیک این دو اپراتور در سه‌ماهه نخست امسال روندی کاهشی پیدا کند.

رگولاتوری در دومین گزارش خود از وضعیت اینترنت این دو اپراتور اعلام کرده است در شهرهای بزرگ مانند مشهد، اصفهان، تهران و شیراز سرعت اینترنت نسبت به زمستان سال گذشته افزایش یافته است و ایرانسل در این مورد بهتر عمل کرده است. به طور کلی ایرانسل از حیث سرعت وضعیت بهتری نسبت به همراه اول دارد ولی حجم مصرفی کاربران همراه اول بیشتر از ایرانسل است.

در این گزارش همچنین ذکر شده شبکه هر دو اپراتور وضعیت پایداری ندارند و توسعه و ارتقای شبکه ضروری است. در همین زمینه، معاون امور پستی، ارتباطی و فناروی اطلاعات رگولاتوری، مجید حقی نصب‌ و راه‌اندازی سایت‌های جدید باند ۲۳۰۰ مگاهرتز را گام مهمی در رسیدن به پایداری شبکه دانسته است.

او همچنین استفاده غیرمجاز از دستگاه‌های تکرارکننده در برخی ساختمان‌ها را به عنوان یکی از عوامل بروز اختلال و افت کیفیت شبکه در محیط اطراف ساختمان‌ها برشمرده است.

سرعت بالاتر ایرانسل، رشد بیشتر همراه اول

بر اساس این گزارش، حجم مصرفی (Payload) مشترکان شبکه همراه در فصل بهار نسبت به زمستان نج درصد رشد کرده و از یک میلیون و ۴۹۴ هزار و ۲۶۷ ترابایت در زمستان به یک میلیون و ۵۷۱ هزار و ۷۲۵ ترابایت رسیده است.

همچنین سرعت (Throughput) در نسل چهارم اینترنت همراه اول ۱۸ درصد افزایش یافته و از ۸.۲ مگابیت بر ثانیه در زمستان ۱۴۰۰ به ۹.۷ مگابیت بر ثانیه در بهار ۱۴۰۱ رسیده است. سرعت شبکه همراه اول در نسل سوم اما ۱۲ درصد افت کرده و از ۴.۷ مگابیت بر ثانیه به ۴.۱ مگابیت بر ثانیه رسیده است.

سرعت اینترنت همراه اول
سرعت اینترنت همراه اول در ۵ شهر بزرگ کشور

حجم دیتای مصرفی شبکه ایرانسل در بازه مقایسه‌شده (زمستان ۱۴۰۰ و بهار امسال) حدود هفت درصد رشد کرده و از یک میلیون و ۳۴۲ هزار و ۱۳۸ ترابایت به یک میلیون و ۴۳۳ هزار و ۸۸۶ ترابایت رسیده است.

آمارهای رگولاتوری از وضعیت دیتای مصرفی مشترکان ایرانسل نشان می‌دهد برخلاف همراه اول،‌ سرعت شبکه ایرانسل هم در بخش 3G و هم 4G در حال افزایش است. بر این اساس، میانگین سرعت شبکه نسل سوم ایرانسل از زمستان تا بهار با ۹ درصد رشد از ۲.۲ مگابیت بر ثانیه به ۲.۴ مگابیت بر ثانیه رسیده است.

سرعت اینترنت ایرانسل
سرعت اینترنت ایرانسل در ۵ شهر بزرگ کشور

شبکه نسل چهارم ایرانسل نیز هشت درصد رشد کرده و میانگین سرعت آن از ۱۱.۴ مگابیت بر ثانیه به ۱۲.۳ مگابیت بر ثانیه در بهار رسیده است.

گزارش رگولاتوری تصدیق می‌کند که هر دو اپراتور در حال مهاجرت از نسل ۳ به نسل ۴ اینترنت همراه هستند اما سرعت مهاجرت ایرانسل بیشتر از همراه اول است.

برای بوکمارک این نوشته

https://pvst.ir/cnn

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

Back To Top
جستجو