skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

قالیباف طرح صیانت را به شورای عالی فضای مجازی فرستاد

علی مومنی علی مومنی نویسنده میهمان

۲۷ فروردین ۱۴۰۱

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۲۸ فروردین ۱۴۰۱

رئیس مجلس در نامه‌ای به دبیر شورای عالی فضای مجازی خواستار بررسی طرح صیانت در این شورا و اظهار نظر در خصوص سیاست‌های کلان مربوط به فضای مجازی شد. دبیر شورای عالی فضای مجازی گفته است که شورا پس از بررسی سیاست‌های کلان، طرح را به مجلس برمی‌گرداند.

به گزارش پیوست، پس از آنکه در جلسه غیرعلنی ۲۲ فروردین ۱۴۰۱ و با رأی استمزاجی نمایندگان تصمیم بر آن شد که طرح صیانت به صحن علنی مجلس بازگردانده شود، به‌نظر می‌آید پارلمان تصمیم دیگری در این رابطه گرفته است. ابوالحسن فیروزآبادی، دبیر شورای عالی فضای مجازی اعلام کرد که قالیباف در نامه‌ای از رئیس جمهور به‌عنوان ریاست شورا درخواست کرده تا این شورا و دولت، سیاست‌های کلان مربوط به فضای مجازی را تدوین کنند.

فیروزآبادی در گفت‌وگویی که با همشهری آنلاین انجام داده است گفته: «مدت زیادی است که طرح مربوط به فضای مجازی در مجلس محل بحث و بررسی است و بین کمیسیون‌ مشترک و صحن در تردد است. هیأت رئیسه مجلس هم ورود کرده و جلسات زیادی تاکنون تشکیل شده که همه نشان می‌دهد مجلس به آرای عمومی جامعه اهمیت می‌دهد و به آن بی‌تفاوت نیست. برای همین به‌دنبال آن هستند که طرح مذکور علاوه بر مشروعیت قانونی، معقولیت اجتماعی هم داشته باشد. نامه و درخواست اخیر رئیس مجلس در راستای کسب معقولیت اجتماعی است و نظرشان این است که شورای عالی به عنوان شورای سیاستگذار کمک کند. ما هم امیدوار هستیم که خروجی مجموعِ این تلاش‌ها به مصلحت مملکت ختم شود و رضایت جامعه هم جلب شود.»

‌به‌گفته فیروزآبادی این طرح در اولین جلسه پیش روی شورای عالی فضای مجازی بررسی خواهد شد. او ادامه داده: «ما در شورای عالی به دنبال تعیین سیاست‌های کلان هستیم و امیدواریم که در پی این کار نظر متخصصان و مردم را جلب کنیم. نظر ما این است که طرح جامعی ارائه شود که همه ابعاد سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و… فضای مجازی را پوشش دهد. ما سیاست‌ها را طوری تنظیم خواهیم کرد که بر اساس آن خلأهای قانونی در فضای مجازی یا ابعادی که نیاز به اصلاح قانون است مشخص و توسط دولت و یا مجلس اعلام شود.»

دبیر این شورا در انتها نیز بیان کرده است: «بعد از بررسی سیاست‌های کلان، ما طرح را به مجلس برمی‌گردانیم و سرانجام خود مجلس تصمیم خواهد گرفت که سیاست‌ها را به چه نحوی اجرا کند.»
پیش از این، مجلس در جلسه غیرعلنی هفته گذشته خود تصمیم گرفته بود طرح صیانت از کمیسیون مشترک ویژه بررسی این طرح خارج شده و برای بررسی به صحن علنی مجلس بازگردد، اما با ارسال این نامه قالیباف، گویا مسیر بررسی طرح به کلی عوض شده است و شاید طرح صیانت برای همیشه از دستور کار مجلس خارج شود. باید منتظر ماند و دید آیا شورای عالی فضای مجازی دست به اصلاح طرح پیشین می‌گیرد یا از ابتدا ریل‌گذاری را شروع می‌کند.
https://pvst.ir/c6e
علی مومنی
علی مومنینویسنده میهمان

  در دانشگاه علامه اقتصاد خوانده‌ام با اینکه هیچ گاه عاشق آن نبودم. اولین بار در میانه دوره کارشناسی بود که در یک دوره چند ساعته روزنامه‌نگاری اقتصادی شرکت کردم که البته آورده‌ای نداشت اما سودای روزنامه‌نگار شدن را به سرم انداخت. حالا در پیوست می‌نویسم و حوزه‌‌های مورد علاقه‌ام اینترنت، اقتصاد دیجیتال و عرصه‌هایی است که اینها به عالم سیاست گره می‌خورند.

  تمام مقالات

  0 نظر

  ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  *

  برای بوکمارک این نوشته
  Back To Top
  جستجو