skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

مهم‌ترین امکانات کافه‌بازار برای توسعه‌دهندگان طی سال ۲۰۲۱

علی مومنی علی مومنی نویسنده میهمان

۱۳ دی ۱۴۰۰

زمان مطالعه : ۵ دقیقه

اپ‌استورهای داخلی برای رقابت با فروشگاه‌های مشابه خارجی‌شان باید نسبت به آنها از مزیت‌هایی برخوردار باشند تا کاربران به سمت‌شان جذب شوند. پلتفرم‌های ایرانی همواره با آگاهی از این مسئله به دنبال ایجاد مزیت رقابتی برای جذب بیشتر کاربران بوده‌اند. در این مطلب با امکانات جدیدی که کافه بازار طی یک سال گذشته (۲۰۲۱) برای توسعه‌دهندگان خود ایجاد کرده است آشنا خواهیم شد.

به گزارش روابط عمومی کافه‌‌بازار، این اپ‌استور اندرویدی در طول یک سال اخیر ارائه خدمات خود را به توسعه‌دهندگان بهبود و گسترش داده است که در این گزارش مروری بر اقدامات بازار در این زمینه خواهیم داشت. همچنین از زبان مدیر محصول تیم تجربه توسعه‌دهندگان از امکانات جدیدی که این فروشگاه قصد دارد در آینده رونمایی کند مطلع خواهیم شد.

بازار در یک سال اخیر

۱. رهانش تدریجی (Staged Rollout)

دی ۹۹ کافه‌‌بازار امکان رهانش تدریجی را برای توسعه‌دهندگان خود آغاز کرد. با استفاده از این ابزار، توسعه‌دهندگان می‌توانند به‌روزرسانی برنامه و بازی خود را به تدریج و ابتدا برای درصد مشخصی از کاربران ارائه دهند و پس از دریافت بازخورد از آنان و انجام اصلاحات لازم، در نهایت به‌روزرسانی را در اختیار همه کاربران خود بگذارند.

۲. بارگذاری چند بسته در یک رهانش (Device Specifications)

از بهمن سال گذشته با ایجاد امکان بارگذاری چند بسته در یک رهانش توسعه‌دهندگان می‌توانند بسته‌هایی با پیکربندی‌های متفاوت با برنامه خود را در یک رهانش بارگذاری کنند. با استفاده از این قابلیت، کاربران هنگام نصب به صورت خودکار سازگارترین برنامه با نسخه SDK و معماری پردازنده دستگاه خود را دریافت و به برنامه دسترسی پیدا می‌کنند.

۳. کاهش سهم بازار

پایان سال گذشته، سهم بازار از فروش اولین یک میلیارد تومان توسعه‌دهنده از ۳۰ درصد به ۱۵ درصد کاهش یافت. طبق این تصمیم، اگر توسعه‌دهنده‌ای فروش بیشتری از یک میلیارد تومان در سال داشت کمیسیون کافه‌‌بازار بابت مابقی درآمد آن توسعه‌دهنده مانند شرایط فعلی یعنی ۳۰ درصد محاسبه می‌شود.

۴. سرویس بوف

با استفاده از سرویس بوف، توسعه‌دهندگان از نقشه راه پیشخان باخبر می‌شوند و می‌توانند قابلیت‌ها و امکانات مورد نظر خود را به صورت مستقیم درخواست بدهند و همچنین مشکلات را نیز گزارش دهند. این سرویس اسفند ۹۹ راه‌اندازی شد.

۵. فایل‌های پیوست برنامه (OBB)

اولین امکان جدید کافه‌‌بازار برای توسعه‌دهندگان در سال ۱۴۰۰ استفاده از فایل‌های پیوست (OBB) بود. با استفاده از این امکان توسعه‌دهندگان می‌توانند هنگام به‌روزرسانی، برای هر بسته از برنامه‌ خود، دو فایل حجیم OBB بارگذاری کنند.

۶. انتشار برنامه Trusted Web Application

با فعال شدن امکان انتشار برنامه TWA در خرداد سال جاری، توسعه‌دهندگان می‌توانند بار رعایت پروتکل TWA، برنامه‌های Web View و PWA را در بازار منتشر کنند. این پروتکل با نمایش یک مرورگر کروم تمام‌صفحه در فضای برنامه، امکان استفاده از تمامی قابلیت‌ها و امکانات کروم را در اختیار توسعه‌دهندگان قرار می‌دهد.

۷. پشتیبانی از App Bundle

تیر امسال انتشار برنامه با فرمت اپ‌باندل (aab) امکان‌پذیر شد. توسعه‌دهندگان با این فرمت جدید می‌توانند برنامه خود را با سرعت بیشتری توسعه دهند و در هزینه ساخت آن صرفه‌جویی کنند.

۸. به‌روزرسانی وب‌سایت و پیشخان توسعه‌دهندگان

همزمان با پشتیبانی از اپ‌باندل، وب‌سایت و پیشخان توسعه‌دهندگان بازار نیز به‌روزرسانی شد. این به‌روزرسانی بازطراحی و ارتقای رابط کاربری وب‌سایت، به‌روزرسانی محتوای مستندات و افزودن دسته‌بندی‌ها و مستندات جدید را شامل می‌شد. علاوه بر این، فهرست پیشخان توسعه‌دهندگان نیز بازطراحی شد و رابط کاربری آن بهبود پیدا کرد.

۹. سرویس اشتراک

به‌روزرسانی سرویس اشتراک کافه‌‌بازار در شهریورماه بازه‌های زمانی متنوع‌تری از جمله ۶۰ روزه، ۹۰ روزه و ۱۸۰ روزه در اختیار توسعه‌دهندگان گذاشت. همچنین بازگرداندن حق اشتراک کاربران، خرید مجدد اشتراک از بازار من و امکان اطلاع‌رسانی به کاربران در مورد تاریخ انقضای اشتراک از دیگر ویژگی‌های سرویس جدید اشتراک بازار است.

۱۰. راهنمای بازی‌های و برنامه‌های برگزیده

با استفاده از راهنمای بازی‌ها و برنامه‌های برگزیده در بازار که آبان ماه منتشر شد توسعه‌دهندگان می‌توانند لیست‌های مختلف برنامه‌ها و بازی‌های برگزیده در صفحات بازار، فرایندهای سیتسمی و غیرسیستمی انتخاب برگزیده‌ها و معیارهای لازم برای برگزیده شدن در بازار آشنا شوند.

۱۱. ای‌پی‌آی پیشخان توسعه‌دهندگان بازار

استفاده از API پیشخان نیز یکی دیگر از سرویس‌هایی بود که آبان‌ماه معرفی شد. با استفاده از این قابلیت، توسعه‌دهندگان دیگر برای انجام برخی از امور مدیریت برنامه و بازی خود نیازی به مراجعه به رابط کاربری پیشخان ندارند.

بازار در آینده

محمد تکلو، مدیر محصول تیم تجربه توسعه‌دهندگان بازار، از پیاده‌سازی قابلیت‌ها و امکانات جدیدی در آینده نزدیک خبر می‌دهد: امکان AB Test از جمله قابلیت‌های جدیدی است که به‌ زودی در بازار  پشتیبانی خواهد شد. توسعه‌دهندگان با استفاده از این امکان می‌توانند روی اجزای کلیدی صفحه جزئیات برنامه‌ی خود، از جمله اسکرین‌شات‌ها و توضیحات برنامه، AB Test اجرا کنند.

به گفته‌ مدیر محصول تیم تجربه‌ توسعه‌دهندگان بازار، قابلیت AB Test به توسعه‌دهندگان این امکان را می‌دهد تا نرخ تبدیل بازدید به نصب را در برنامه خود افزایش دهند.

«بهبود فرایند ایجاد برنامه» در پیشخان توسعه‌دهندگان از دیگر به‌روزرسانی‌های آینده‌ بازار خواهد بود. تکلو با اشاره به این‌که این بهبود با در نظر گرفتن بازخوردهای توسعه‌دهندگان صورت گرفته است می‌گوید: فرایند ایجاد برنامه در پیشخان به ‌زودی دچار تغییراتی خواهد شد. این اصلاحات با هدف بهبود تجربه‌ی کاربری صورت خواهد گرفت. به‌ عبارت‌ دیگر، قصد داریم توسعه‌دهندگان فرایند ایجاد برنامه در پیشخان را بدون هرگونه ابهام به‌ آسانی طی کنند.

مدیر محصول تجربه‌ توسعه‌دهندگان بازار همچنین از ارائه آمار جدید به توسعه‌دهندگان می‌گوید: ما در بازار همواره در تلاش برای بهبود آمار خود و ارائه‌ آمارهای مورد نیاز به توسعه‌دهندگان هستیم. در راستای تحقق این هدف، به ‌زودی آمار conversion بازدید به نصب صفحه‌ برنامه و داده‌های دموگرافیک، مانند توزیع سن، جنسیت و موقعیت کاربران را در اختیار توسعه‌دهندگان قرار خواهیم داد. توسعه‌دهندگان با دیده‌بانی و ارزیابی پیوسته‌ این داده‌‌ها می‌توانند تصمیم‌‌های دقیق‌تری برای ارتقای محصول خود بگیرند.

https://pvst.ir/bmc
علی مومنی
علی مومنینویسنده میهمان

  در دانشگاه علامه اقتصاد خوانده‌ام با اینکه هیچ گاه عاشق آن نبودم. اولین بار در میانه دوره کارشناسی بود که در یک دوره چند ساعته روزنامه‌نگاری اقتصادی شرکت کردم که البته آورده‌ای نداشت اما سودای روزنامه‌نگار شدن را به سرم انداخت. حالا در پیوست می‌نویسم و حوزه‌‌های مورد علاقه‌ام اینترنت، اقتصاد دیجیتال و عرصه‌هایی است که اینها به عالم سیاست گره می‌خورند.

  تمام مقالات

  0 نظر

  ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  *

  برای بوکمارک این نوشته
  Back To Top
  جستجو