skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

ساترا موضوع حذف اپلیکشن‌های ایرانی از گوگل پلی را به صورت حقوقی پیگیری می‌کند

علی مومنی علی مومنی نویسنده میهمان

۲۱ شهریور ۱۴۰۰

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

حذف بعضی اپلیکیشن‌های ایرانی مانند آپارات، فیلیمو و بلد از گوگل‌پلی واکنش مدیران این مجموعه‌ها و بعضی از نهادهای مرتبط با این حوزه را به دنبال داشته است. ساترا نیز با انتشار بیانیه‌ای به این اقدام گوگل واکنش نشان داد.

به گزارش روابط عمومی ساترا این سازمان طی بیانیه‌ای با انتقادات از حدف بعضی اپلیکیشن‌‌های ایرانی از گوگل پلی اعلام کرد با همکاری دیگر نهادهای مرتبط، به شکل جدی پیگیری‌های حقوقی لازم در این باره را انجام خواهد داد. در متن این بیانیه آمده است: «بر اساس گزارشات واصله، شرکت گوگل در هفته‌های اخیر برنامک‌های موثر و پرکاربرد ایرانی را هدف اقدامات حذفی قرار داده است. این رویه غیر منطقی که از ماه گذشته با حذف پلتفرم روبیکا و ذره‌بین شروع شد، علی‌رغم گمانه‌زنی‌های اولیه مبنی بر وجود منشأ داخلی برای آن، در هفته گذشته به سایر پلتفرم‌ها از جمله پلتفرم‌های مطرح دیگری در حوزه صوت و تصویر فراگیر رسید. این اقدام، عملی غیر حرفه‌ای و نشان‌دهنده رویکرد جانبدارانه علیه مسیر پیش‌رونده صنعت بومی تکنولوژی‌های ارتباطی و رسانه‌ای و با هدف تضعیف حاکمیت رسانه‌ای کشور است.

حوزه فناتحریم (Tech Sanction) که در تضاد با اصل بی‌طرفی (Neutrality) به عنوان پایه توسعه اکوسیستم مبتنی بر اینترنت است، فقط با توجیه سیاسی در حال پیگیری است و هیچ‌گونه توجیه فنی، حقوقی و عرفی قابل دفاعی ندارد.

این اقدامات نشان می‌دهد رویه محدود کننده در برابر اپلیکیشن‌های ایرانی، مساله‌ای غیر مرتبط با مسائل داخلی است که مقابله با آن اتحاد و هم‌افزایی و همکاری عمومی را می‌طلبد. روشن است بهره‌برداری از این مساله جهت استفاده له یا علیه موضوعات داخلی رویکردی اشتباه و هزینه‌زاست.

ساترا با محکومیت این اقدامات، پیگیری‌های خود را در خصوص پلتفرم‌های صوت و تصویر حذف شده به صورت جدی دنبال می‌کند و با توجه به اینکه این سیاست‌ها فقط به حوزه صوت و تصویر فراگیر محدود نشده، با استفاده از ظرفیت وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، وزارت امور خارجه، معاونت حقوقی رئیس جمهور و مرکز ملی فضای مجازی، یک حرکت بین دستگاهی را برای احقاق حقوق فعالان تکنولوژی و این صنعت پیگیری می‌کند.

در اولین اقدام واحد بین‌الملل ساترا با شروع پیگیری‌های حقوقی و بین‌المللی، نامه‌نگاری‌های خود را با نهادهای رگولاتوری و قضایی بین‌المللی آغاز کرده است و در روزهای آینده نیز اقدامات مقتضی در این خصوص در دستور کار ساترا قرار دارد.»

چندی پیش اپلیکیشن‌‌های آپارات، فیلیمو و مسیریاب بلد  به دلیل تحریم‌ها از فروشگاه اینترنتی گوگل حذف شدند. گوگل با ارسال نامه‌ای به این مجموعه‌ها، با استناد به بخش ۱۶.۵ از قرارداد توزیع توسعه‌دهندگان که در رابطه با تحریم‌های بین‌المللی است، علت این اقدام را توضیح داده بود. این اولین بار نیست که گوگل دست به چنین عملی می‌زند. تا کنون اپلیکیشن‌های طاقچه، ماسک، آپارات، فیلیمو و مسیر یاب بلد به دلیل تحریم‌ها از گوگل پلی حذف شده‌اند.

https://pvst.ir/aws
علی مومنی
علی مومنینویسنده میهمان

  در دانشگاه علامه اقتصاد خوانده‌ام با اینکه هیچ گاه عاشق آن نبودم. اولین بار در میانه دوره کارشناسی بود که در یک دوره چند ساعته روزنامه‌نگاری اقتصادی شرکت کردم که البته آورده‌ای نداشت اما سودای روزنامه‌نگار شدن را به سرم انداخت. حالا در پیوست می‌نویسم و حوزه‌‌های مورد علاقه‌ام اینترنت، اقتصاد دیجیتال و عرصه‌هایی است که اینها به عالم سیاست گره می‌خورند.

  تمام مقالات

  0 نظر

  ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  *

  برای بوکمارک این نوشته
  Back To Top
  جستجو