skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

سامسونگ در پی ساخت کارخانه چیپ 17 میلیارد دلاری در آمریکا

تگزاس به سامسونگ وعده تخفیف مالیاتی داد

۱۶ شهریور ۱۴۰۰

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۱۷ آبان ۱۴۰۰

سامسونگ می‌گوید که با سه ایالت آمریکایی برای ساخت یک کارخانه تولید چیپ 17 میلیارد دلاری وارد مذاکره شده است که در صورت اجرایی شدن این طرح براساس برنامه‌های سامسونگ، کارخانه از ابتدای سال 2024 تولید خود را آغاز می‌کند. دومین سازنده چیپ جهان اعلام کرده که در صورت دریافت یارانه مناسب این کارخانه را در آمریکا و در غیر این صورت در کره جنوبی احداث می‌کند.

کمبود چیپ جهانی دولت‌ها را نگران کرده و کارخانه‌های تولید کننده را به فکر توسعه انداخته است. کمبود این قطعه بسیار مهم تقریبا همه صنایع را درگیر کرده و شرکت‌های تولید کننده در تلاشند تا علاوه بر پر کردن خلا موجود، از بحران فعلی به عنوان یک فرصت استفاده کرده و در عین توسعه، از دولت‌های سراسر جهان تخفیف و یارانه دریافت کنند.

سامسونگ، دومین تولید کننده چیپ جهان پس از شرکت تی‌اس‌ام‌سی تایوان، در همین راستا اعلام کرده است که درصورت حمایت کافی از سوی دولت‌ آمریکا، کارخانه‌ای به ارزش 17 میلیارد در این کشور احداث می‌کند.

سامسونگ منطقه‌ای در تگزاس، نیویورک و آریزونا را برای احداث این کارخانه زیر نظر دارد. امروز شهر تیلور تگزاس اعلام کرده که حاضر است در صورت احداث این کارخانه در این شهر به سامسونگ تخفیف مالیاتی بدهد.

انتظار می‌رود که احداث این کارخانه 1800 موقعیت شغلی ایجاد کند و به دلیل مالیات بالا در تگزاس، سامسونگ دو گزینه دیگر یعنی آریزونا و نیویورک را جدی‌تر بررسی می‌کند.

اما تخفیف مالیاتی شهر تیلور که جزئیاتش در وب‌سایت این شهر نمایش داده شده تصویری از محل پیشنهادی برای این کارخانه را نشان می‌دهد. شهر تیلیور اعلام کرده که حاضر است در ازای احداث کارخانه تا 92.5 درصد از مالیات ملکی سامسونگ را به مدت 10 سال تقبل کند و این تخفیف در دو دوره ده ساله بعدی به 90 و سپس 85 درصد کاهش می‌یابد.

همچنین تیلور می‌گوید که 92.5 درصد از مالیات ساخت ساختمان جدید را برای 10 سال نیز تقبل کرده و هزینه‌های بررسی را نیز به سامسونگ پرداخت می‌کند.

اما سامسونگ گزینه دیگری را در تگزاس اولویت خود قرار داده است. این شرکت سال گذشته بیش از 100 هکتار زمین را در آستین، شهر دیگری در تگزاس، خریداری کرده و این املاک به بیش از 141 هکتار ملک این شرکت در آستین که شامل تنها کارخانه آن در آمریکا می‌شود اضافه شدند.

این سرمایه‌گذاری نقش مهمی در برنامه آمریکا برای خودکفای در تولید چیپ خواهد داشت.

سامسونگ، تی‌اس‌ام‌سی (TSMC) و اینتل از جمله بزرگترین تولید کنندگان چیپ جهان هستند که همگی طراح‌هایی برای ساخت و توسعه کارخانه‌های تولید چیپ در آمریکا دارند.

دولت آمریکا خودکفایی در تولید چیپ را به یکی از اولویت‌های اصل خود تبدیل کرده و خرداد ماه سنای این کشور در یک رای گیری متحد، یارانه 52 میلیارد دلاری را برای بخش تولید و تحقیقات چیپ تصویب کرد.

اما با وجود توجه دولت و کمک‌های مختلف، بازهم احداث کارخانه در کشور‌های گران قیمتی مثل آمریکا و بسیاری از کشور‌های اروپایی تصمیم ساده‌ای نیست.

سامسونگ با احداث کارخانه تولید چیپ در آمریکا به یکی از رقبای اصلی اینتل در این ایالات متحده تبدیل می‌شود. اینتل زمانی بزرگترین تولید کننده چیپ جهان بود که مدت‌ها پیش این جایگاه را به به تی‌اس‌ام‌سی تایوان واگذار و چندی پیش جایگاه برتر خود را حتی در آمریکا نیز از دست داد. اینتل هم یکی از گزینه‌های مهم دریافت یارانه از دولت آمریکا است و برای بازگشت به صحنه اصلی رقابت به آن نیاز دارد.

 

https://pvst.ir/avu

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو