skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

مدیرعامل مایکت: طرح صیانت باعث ایجاد رانت و فساد می‌شود

بهناز توحیدی نویسنده میهمان

۲۴ مرداد ۱۴۰۰

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

اعتراض‌ها و نقدها به طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی ادامه دارد. حتی در این مورد کارزار جمع‌آوری امضا برای اعلام مخالفت با طرح محدودسازی اینترنت (طرح صیانت) به یک میلیون نفر رسید. کسب‌وکارها هم در این مدت در بیانیه‌ها و نامه‌های مختلف اعتراض خود را اعلام کردند. در نظر آنها این طرح خلاف نظر نمایندگان که در جهت حمایت از کسب‌وکارها می‌دانند، باعث نابودی آنها می‌شود. در این مورد مدیرعامل مایکت،استور اندرویدی ایرانی هم معتقد است که در این مورد چرا نمایندگان موافق یا طراحان از خود کسب‌وکارها نمی‌پرسند که آیا این طرح باعث رشد آنها می‌شود یا نه.به اعتقاد وحید رحیمیان تجربه نشان داده که نمی‌توان مشکلاتی که سالهاست حل نشده را ناگهانی و به صورت ضربتی بدون در نظر گرفتن جوانب حل کرد، چون باعث ایجاد رانت و فساد می‌شود و تنها هزینه اشتباهات مسئولان را ملت می‌دهند.

به گزارش پیوست، وحید رحیمیان، مدیرعامل مایکت، استور اندرویدی که به واسطه همکاری با توسعه‌دهندگان یکی از مخاطبان اصلی این طرح هم هست، در گفت‌وگو با پیوست به این طرح نقد کرد و گفت: «طرح صیانت از حقوق کاربران ذینفعان بسیاری چون مردم و کسب‌وکارها و حتی خود حکومت هم دارد؛ اما آنچه دراین طرح مطرح شده تعدادی از ذینفعان را از روند تصمیم‌گیری تا حد زیادی خارج کرده است و چون این ذینفعان از دور تصمیم‌گیری خارج شدند، با این طرح هم همراهی نخواهند کرد حتی اگر این طرح نکات مثبتی هم داشته باشد.»

او ادامه داد: «یکی از مشکلات اصلی این طرح این است که موضوع طرح صرفا فرهنگی نیست. بلکه اقتصادی هم هست و بسیاری از مردم در این فضا کسب‌وکار خود را پیش می‌برند. در این فضا بحث آموزش هم مطرح است. نباید این طرح را به بررسی در کمیسیون فرهنگی و اصلا بحث فرهنگی محدود کرد وگرنه احتمال گرفتن تصمیم نادرست افزایش پیدا می‌کند.»

رحیمیان با اشاره به اینکه اولویت بررسی این طرح موضوع اکثر مخالفان و کسب‌وکارهاست، بیان کرد: «دراین وضعیت کرونا و نبود واکسن و وضعیت اقتصادی و تورم واقعا معطوف شدن توجه کشور به این طرح به نظر می‌رسد که منطقی نیست و اولویت‌های بالاتری وجود دارد که مسئولان باید به آن بپردازند.»

وحید رحیمیان، مدیرعامل مایکت

به گفته رحیمیان تجربه نشان داده است که نمی‌توان مشکلاتی که سال‌هاست حل نشده را ناگهانی و به صورت ضربتی بدون در نظر گرفتن جوانب حل کرد. او همچنین بیان کرد: «بدون در نظر گرفتن جوانت رانت و فساد ایجاد می‌شود و تنها هزینه اشتباهات نمایندگان را ملت می‌دهند. اینکه برخی می‌گویند شوراها و نهادهای بسیار که در این سال‌ها در فضای مجازی نظارت کردند، نمی‌توان اصلاح کرد و بعد ناگهانی در یک طرح جدید تقریبا تمام ساختارها را باید کنار گذاشت،از نظر من یک تجربه شکست خورده است.»

او در مورد اینکه برخی می‌گویند این طرح از کسب‌وکارها حمایت می‌کند،گفت: «آنهایی که می‌گویند این طرح از کسب‌وکارها حمایت می‌کند، از خود کسب‌وکارها در این مورد سوال کنند. هم‌اکنون تقریبا تمام کسب‌وکارهای خصوصی اعلام کردند که اجرایی شدن این طرح به نفع آنها نیست.»

https://pvst.ir/apu
بهناز توحیدینویسنده میهمان

  سال ۸۷ به امید تغییرات بسیار در جامعه‌ام رشته علوم ارتباطات شاخه روزنامه‌نگاری را برگزیدم. به صورت پراکنده در همشهری و مجله فرهنگ وسینما می‌نوشتم. اما همواره فکر و ذکر منِ تازه‌کار پیرامون مسائل اجتماعی و سیاسی می‌گذشت. تا اینکه سال ۹۵ وارد پیوست شدم و به واسطه پیوست پا به دنیای بیکران فناوری گذاشتم و عاشقش شدم.

  تمام مقالات

  0 نظر

  ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  *

  برای بوکمارک این نوشته
  Back To Top
  جستجو