skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

اخبار

سایه فرنود عضو تحریریه

نامه‌ی هیأت مدیره‌ی سازمان نصر تهران به رئیس جمهوری آینده:

طرح صیانت از کاربران در مجلس مخدوش کردن فضای کسب‌وکارهای مجازی است

سایه فرنود
عضو تحریریه

۳ مرداد ۱۴۰۰

زمان مطالعه : ۵ دقیقه

هیات مدیره‌ سازمان نظام صنفی رایانه‌ای تهران در نامه‌ای به رئیس جمهوری آینده، ابراهیم رئیسی خواستار توقف بررسی طرح«صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی» در مجلس شده‌اند. به باور اعضای هیات مدیره این سازمان، این طرح نه تنها از کاربران در فضای مجازی صیانت نمی‌کند که باعث مخدوش کردن فضای کسب‌وکارهای فضای مجازی خواهد شد.

به گزارش پیوست، طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی با اینکه از سال ۹۷ در مجلس دهم مطرح شده؛ اما در چند ماه گذشته و با اصرار نمایندگان مجلس برای بررسی و تصویب، نه تنها مورد توجه و نگرانی متخصصان حوزه ICT که باعث نگرانی بسیاری از کاربران هم شده است. طرحی که تفسیر بندهای مختلف آن براساس اظهارات کارشناسان، محدودیت استفاده از سرویس‌های خارجی و در کل استفاده از اینترنت در کشور را به همراه خواهد داشت. به دنبال افزایش این نگرانی‌ها هم اعضای هیات مدیره سازمان نصر تهران در نامه‌ای به رئیس جمهوری آینده از او خواسته‌اند ضمن توقف بررسی طرح در مجلس، طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی در فضایی کارشناسانه و مصلحت خواهانه بررسی شود.

در ابتدای این نامه با اشاره به بررسی طرح «صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی» در مجلس واینکه  گروهی از نمایندگان در صدد ارائه آن در صحن علنی یا تصویب آزمایشی آن مبتنی بر اصل ۸۵ قانون اساسی هستند آمده است: «علیرغم ابراز نگرانی‌ گسترده فعالان و دلسوزان نظام شامل متخصصان بخش خصوصی، مدیران دولتی، نمایندگان مجلس و قوه قضائیه و صاحب‌نظران عرصه فناوری اطلاعات در خصوص ایرادات بزرگ طرح، چالش‌های پیش رو و آسیب‌های پیدا و پنهانی که می‌تواند از منظر اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی ایجاد کند، شوربختانه و ناباورانه، تاکنون تنها برخی اصلاحات جزئی (و در برخی موارد افزایش تصدی‌گری و تحمیل هزینه‌های بی‌مورد به بیت‌‌المال) را در پی داشته و طراحان آن اصرار بر تصویب عجولانه طرح پیش از آغاز به کار دولت جنابعالی دارند، که از این منظر نیز مایه تعجب و تامل است.»

در این نامه تاکید شده که روی دیگر این طرح، نه صیانت از کاربران در فضا مجازی، که مخدوش کردن فضا برای کاربران و کسب‌وکارهای فضای مجازی بوده و در خوش‌بینانه‌‌ترین حالت می‌توان اظهار داشت که عدم درک درست مختصات فنی و اقتصادی زیست‌‌بوم دیجیتال و فضای مجازی موجب تهیه چنین طرح فاجعه‌‌باری شده است.

در این نامه این سوال مطرح شده که چرا در طلیعه دولت سیزدهم چنین طرح بحث برانگیز و آسیب‌زننده‌ای بدون در نظر گرفتن ملاحظات جدی دلسوزان و صاحب‌نظران باید تصویب شود؟ چرا دولت جدید باید در ایام تحویل قوه مجریه با تصویب قانونی درخصوص فضای مجازی که به‌ تعبیر مقام معظم رهبری «یک بخش حقیقی از زندگی مردم شده» مواجه شود که فاقد پشتوانه اجرایی و ظرفیت‌های مناسب جاری‌سازی و نگاه واقع‌بینانه، عزت‌مندانه و مقتدرانه در بهره‌گیری از فرصت‌های این عرصه و فائق آمدن بر چالش‌های مترتب بر آن باشد؟

اعضای سازمان نصر اظهار کرده‌اند که کارهای انجام نشده در زمینه شبکه ملی اطلاعات و به سامان رساندن فضای مجازی بسیار بیشتر از اقدامات انجام شده است، بنابراین تحقق اهداف کلان صیانت کاربران در فضای مجازی و تحقق حکمرانی سایبری در تراز گام دوم انقلاب اسلامی، با اصرار بر تصویب این طرح بدون در نظر گرفتن انتقادات جدی همه صاحبنظران و دغدغه‌مندان امری محال است.

در این نامه تاکید شده که اجرای این طرح بزرگترین‌ آسیب را به کسب‌وکارهای مجازی خواهد زد. در این زمینه نوشته شده است: «نادیده گرفتن حدود ۳۰۰ هزار کسب‌و‌کار کوچک و متوسط و مشاغل خانگی فعال در شبکه‌های اجتماعی که بر اساس الزامات این قانون همگی در معرض ریسک تعطیلی قرار خواهند گرفت، یا منوط کردن تداوم فعالیت خدمات بین‌المللی به پذیرش شرایطی که از اساس به دلیل شرایط خاص کشور (ناشی از تحریم‌های ظالمانه) امکان تحقق ندارند، به نواختن سرنا از سر گشادش می‌ماند و همه اینها تنها بخش کوچکی از آسیب بزرگ این طرح بر پیکره تضعیف شده اقتصاد است.»

اعضای هیات مدیره و نمایندگان منتخب نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران تاکید کرده‌اند که تصویب این طرح با محتوای فعلی، کاربران حقیقی و حقوقی را در برزخی بزرگ و حاکمیت و دولت را نیز با چالشی بزرگتر گرفتار خواهد کرد در این زمینه در نامه آمده است: « بنابراین از عاقبت تصویب این طرح به خدا پناه می‌بریم.» در این نامه اعضای سازمان نصر تهران تاکید کرده‌اند پیش از درخواست از رئیس جمهوری آینده آنها در گام نخست، ایرادات جدی این طرح را در  هفت بند در بیانیه به تاریخ هشتم تیرماه خطاب به نمایندگان محترم مجلس عنوان کرده‌اند؛ اما گویا اراده تصویب این طرح به هر شکل ممکن و در کوتاه‌ترین زمان، قوی‌تر از هر صدای خیرخواهانه و عاقبت‌اندیشی است. اعضای سازمان نصر در نامه خود تاکید کرده‌اند که حالا در گام دوم و به دلیل بی‌توجهی نمایندگان مجلس به خواسته‌ آنها، این صنف از رئیس جمهوری سیزدهم  تقاضا و درخواست توقف طرح یاد شده در مجلس و فرصت دادن به بررسی همه‌جانبه با حضور نمایندگان بخش خصوصی، دولت جدید و البته نمایندگان همسو یا مخالف طرح در فضایی کارشناسی و مصلحت‌خواهانه را دارند.

در پایان این نامه اعضای سازمان نظام صنفی رایانه‌ای تهران ابراز امیدواری کرده‌اند که با توجه به «درایت امیدبخش جنابعالی زمینه بهره‌گیری هوشمندانه و درست از ظرفیت‌های بی بدیل فضای مجازی و البته فائق آمدن بر چالش‌ها و نگرانی‌های مترتب بر آن، که همواره مورد تاکید حضرتعالی هم بوده است، فراهم شود.»

https://pvst.ir/ajt

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو