skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

رجیستری باعث گرانی ساعت‌ها و تبلت‌ها نخواهد شد

رجیستری برای ساعت‌های هوشمند سیم‌کارت خور اجرایی شد

امید اعظمی عضو تحریریه

۲۰ تیر ۱۴۰۰

زمان مطالعه : ۵ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۲۲ تیر ۱۴۰۰

تمامی کالاهای سیم‌کارت‌خور در هفته‌های گذشته رجیستر شده‌اند و رجیستری تبلت‌ها نیز  از دو هفته آینده آغاز می‌شود. دبیر انجمن واردکنندگان موبایل، تبلت و لوازم جانبی در خصوص رجیستری اقلام سیم‌کارت‌خور معتقد است که این کار نه تنها باعث افزایش قیمت این کالاها نخواهد شد بلکه درنهایت به نفع خریدار خواهد بود. این درحالی است که فروشندگان بازار موبایل با اشاره به راکدی بازار در ماه‌های گذشته، رجیستری را عامل اصلی گران شدن موبایل و در آینده تبلت می‌دانند.

به گزارش پبوست، طرح رجیستری تبلت‌ها و دستگاه‌های سیم‌کارت‌خور در قانون بودجه سال ۱۴۰۰ قرار داشت و نهایتا پس از گذشت ۳ ماه به فاز اجرایی شدن رسید. رجیستری ساعت‌های هوشمند سیم‌کارت‌خور از تاریخ ۱۲ تیر ماه و همچنین رجیستری سایر دستگاه‌های سیم‌کارت‌خور مانند دستگاه‌های PDA، بارکد اسکنر، پوز سیار و مبدل تلفن ثابت به سیار هم از ۱۹ تیر ماه شروع شد. گفته می‌شود رجیستری تبلت‌ها نیز از ابتدای مرداد آغاز خواهد شد.

رجیستری چگونه صورت می‌گیرد؟

ساعت‌های سیم‌کارت‌خوری که تا پیش از ۱۲ تیر ماه، سیم‌کارت درون آنها قرار گرفته باشد به‌صورت خودکار در سامانه همتا ثبت شده و رجیستر شده‌اند اما ساعت‌های هوشمند سیم‌کارت‌خوری که به هردلیل تا ۱۲ تیر ماه سیم‌کارت درون آنها قرار نگرفته باشد، باید به روش مسافری و به وسیله پاسپورتی که شرایط رجیستری را داشته باشد، در سامانه همتا رجیستر شوند.

ساعت‌های هوشمند سیم‌کارت‌خوری هم که از این پس وارد کشور شود، مانند گوشی‌های هوشمند باید در شبکه مخابراتی کشور رجیستر شوند. خریداران برای استعلام اصالت دستگاه، آگاهی از قانونی بودن کالا، شرکت وارکننده، شرکت گارانتی، تاریخ شروع گارانتی و اطلاعاتی از این دست می‌توانند با شماره‌گیری کد «*7777#» و وارد کردن کد IMEI نسبت به استعلام اصالت دستگاه‌ خود اقدام کنند.

این روش برای تمامی کالاهایی که سیم‌کارت درون آنها قرار می‌گیرد و باید رجیستر شود قابل تعمیم است.

دبیر انجمن واردکنندگان موبایل،امیر اسحاقی در این خصوص اعلام کرد: «از ماه گذشته تعداد قابل توجهی ساعت‌سیم‌کارت‌خور در شبکه فعال شد.» او در مورد ساعت‌های هوشمندی که در کشور وجود دارد اما به هر دلیلی تا پیش از ۱۲ تیر ماه در شبکه فعال نشده‌اند (سیم‌کارت فعال در این ساعت‌ها قرار نگرفته است) گفت: «ساعت‌های سیم‌کارت‌خوری که تا پیش از ۱۲ تیرماه فعال نشده‌اند مانند گوشی‌های هوشمندی که رجیستر نشده‌ باشند دیگر در شبکه مخابراتی کشور قابل استفاده نیستند مگر آن که به روش مسافری و به وسیله پاسپورتی که شرایط رجیستری را داشته باشد، در سامانه همتا رجیستر شوند.»

به گفته اسحاقی، عمده ساعت‌های هوشمند تا پیش از این به‌صورت قاچاق وارد کشور می‌شد و قیمت واضح و مشخصی هم نداشتند. اما حالا که رجیستری ساعت‌ها مطرح شده، واردات شرکتی آن افزایش خواهد یافت و از طرف دیگر قیمت‌ آنها می‌تواند حتی کمتر از چیزی که هست شود. چرا که شرکت‌های واردکننده از ارز نیمایی استفاده می‌کنند و قیمت این ارز نسبت به ارزی که قاچاقچی استفاده می‌کند، حدود ۱۰ درصد کمتر خواهد بود.

دبیر انجمن واردکنندگان موبایل در خصوص افزایش میزان واردات این کالاها نیز اعلام کرد: «ساعت‌های هوشمند کلا سهم قابل توجهی از بازار ندارند اما از بین تمامی کالاهایی که به تازگی رجیستر شده‌اند و یا آنهایی که قرار است رجیستر شوند؛ در ماه گذشته مجموعا بیش از ۱۰۰ میلیون دلار ثبت سفارش داشته‌اند.»

آیا افزایش قیمت اتفاق خواهد افتاد؟

با آن که بارها از سوی اعضای انجمن واردکنندگان موبایل اعلام شده که رجیستری اقلام سیم‌کارت‌خور باعث گرانی این دستگاه‌ها نخواهد شد و ازطرفی به دلیل واردات قانونی و الزام واردکنندگان به ارائه گارانتی و خدمات پس از فروش، این کار به نفع خریداران تمام خواهد شد، اما فروشندگان بازار موبایل با سابقه‌ای که از رجیستری تلفن همراه سراغ دارند معتقدند که رجیستری تبلت‌ها و ساعت‌های هوشمدن هم در نهایت به گران شدن این اقلام می‌انجامد.

امید افتخاری، یکی از فروشندگان بازار موبایل در خصوص تاثیر رجیستری اقلام سیم‌کارت‌خور روی قیمت‌ها به پیوست گفت: «برند‌های مطرح ساعت‌های هوشمند مانند اپل، سامسونگ و شیائومی، مدل‌های بسیار محدودی از ساعت‌های سیم‌کارت‌خور ارائه می‌کنند که همان‌ها نیز به ندرت در بازار ایران پیدا می‌شود. اکثر ساعت‌های سیم‌کارت‌خور موجود در بازار برند‌های متفرقه‌ای هستند که طرفدار زیادی هم ندارند و به دلیل فروش بسیار پایینی که دارند، اختلالی در بازار ایجاد نکرده‌اند.»

افتخاری معتقد است پیش از شروع رجیستری موبایل، واردکننده‌ها علاقه‌ای به واردکردن گوشی‌های چینی نداشتند و این گوشی‌ها در رنج قیمتی ۱۰۰ تا ۳۰۰ هزار تومان در بازار وجود داشت اما بعد از شروع رجیستری، واردکننده‌ها واردات گوشی‌های چینی را آغاز کردند. تا پیش از این هم واردکننده‌ها علاقه‌ای به واردات ساعت‌های هوشمند سیم‌کارت‌خور که اکثرا متعلق به برند‌های چینی و ناشناخته بازار هستند نداشتند اما احتمال دارد با رجیستری این ساعت‌ها، واردات رسمی آن هم افزایش پیدا کند.

آنطور که این فروشنده بازار اعلام کرد، طرح رجیستری اقلام سیم‌کارت‌خور از این جهت که دست قاچاقچیان را از بازار کوتاه می‌کند سودآور و مفید است اما وقتی قیمت کالاها پس از رجیستری چندین‌ برابر می‌شود، این طرح فایده خود را از دست می‌دهد چرا که اهمیت قیمت تمام‌شده مناسب از اهمیت خدمات پس از فروش یا واردات رسمی برای خریداران بالاتر است.

افتخاری معتقد است با آنکه بازار موبایل در حال حاضر راکد و بدون متقاضی است اما شروع رجیستری تبلت‌ها و افزایش تقاضا باعث تغییر قیمت و گران‌شدن تبلت‌ها خواهد شد.

https://pvst.ir/agl
امید اعظمیعضو تحریریه

شاید هیچ‌وقت صفت ماجراجو را در توصیف خودم به‌کار نبرده‌ باشم. اما وقتی به مسیری که آمدم نگاه می‌کنم، چیزی جز ماجراجویی نمی‌بینم. از تحصیل در رشته مهندسی نرم‌افزار و یک سال تجربه برنامه‌نویسی گرفته تا تجربه برگزاری استارت‌آپ ویکند بیرجند و سه سال مدیا مانیتورینگ در حوزه روابط‌عمومی و حالا تجربه جدیدی در پیوست و حوزه خبرنگاری. اما برای من ارزشمند‌تر از هر تجربه‌ای، دوستان خوبی بودند که در این مسیر پیدا کردم.

تمام مقالات

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو