skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

مدیرعامل بعدی کوالکام، کریستیانو آمون

شبکه 5G نحوه ارتباط انسان‌ها را متحول می‌کند

۸ تیر ۱۴۰۰

زمان مطالعه : ۶ دقیقه

شاید شما با محصولات کوالکام آشنایی نداشته باشید اما مطمئنا این محصولات در بهبود زندگی شما نقش دارند. شرکت کوالکام که در سن‌ دیگو آمریکا واقع شده در زمینه طراحی قطعات نیمه‌ هادی و محصولات ارتباطاتی بی‌سیم شهرت دارد. این شرکت پردازشگر‌های اساسی و فرستنده و گیرنده‌هایی را تولید می‌کند که امکان اتصال را برای گوشی هوشمند، تلویزیون، لپتاپ و خودرو شما فراهم می‌کنند. این خدمات و محصولات باعث شده تا سرعت توسعه 5G افزایش یابد و با همه‌گیر شدن این تکنولوژی، میلیارد‌ها دستگاه می‌توانند در لحظه به هم متصل شوند. تحقق این هدف شکل تازه‌ای به جهان تجارت می‌دهد و البته روی زندگی روزمره ما نیز به طرق مختلف تاثیرگذار است که البته ما تنها بخشی از آن را می‌بینیم.اول جولای، مدیرعامل جدید کوالکام شروع به کار می‌کند؛ کریستیانو آمون یکی از کارمندان قدیمی این شرکت است که در حال حاضر به عنوان نماینده این شرکت فعالیت می‌کند. او پست مدیرعاملی را از استیو مولنکوپ که قصد بازنشستگی دارد تحویل می‌گیرد. ما به تازگی با آمون صحبت کردیم تا ببینیم این شرکت در آینده و تحت مدیریت او چه مسیری را در پیش می‌گیرد.

کریستیانو آمون، مدیرعامل بعدی کوالکام

 

محصولات کوالکام فراگیر هستند اما این موضوع برای اکثر ما مشهود نیست. شما کوالکام را چطور توصیف می‌کنید؟

کوالکام یکی از آن شرکت‌هایی است که نقش پررنگی در زندگی هر شخص دارد اما هیچکس درموردش صحبت نمی‌کند. ما روی تکنولوژی‌ای تمرکز داریم که اتصال را برقرار کرده و همه کس و همه چیز را به هم متصل می‌کند. در ابتدا تکنولوژی رادیویی CDMA و تکنولوژی سلولی دیجیتال بودند که با یک گوشی همراه امکان اتصال را برای همه فراهم کردند. سپس نوبت به 3G رسید، که گوشی همراه را به اینترنت متصل کرد. ما در مرحله بعدی با 4G، پهن‌باند را به گوشی شما آوردیم. این پیشرفت جهان را تغییر داد. حالا مسئله 5G و متصل شدن همه چیز است، موضوع دیگر فقط انسان‌ها نیستند و میلیاردها دستگاه و همه چیز، باید به فضای ابری متصل شود.

5G سهم بزرگی در آینده شما دارد. موارد استفاده‌ای که در کوتاه مدت برای مشتری در نظر دارید چیست؟

ما 5G را با الکتریسیته مقایسه می‌کنیم. در ابتدا، مردم اطلاعی نداشتند که الکتریسیته به چه دردی می‌خورد. حالا الکتریسیته به بخش اساسی زندگی ما تبدیل شده است. فرضتان همیشه بر این است که الکتریسیته در دسترس قرار دارد. ما درمورد 5G و نقش آن در متصل کردن همه چیز به فضای ابری همین تصور را داریم. این تکنولوژی نحوه ارتباط ما را متحول می‌کند. شما 100 درصد به فضای ابری متصل خواهید بود و داده و سرعت نامحدود است. ویدئو نیز به یک موضوع اساسی تبدیل می‌شود. درست همانطور که جهان موسیقی با 4G متحول شد و به یک باره در هرکجایی به آن دسترسی دارید، دریافت ویدیو هم متحول می‌شود. 5G همین کار را برای ویدیوهای با کیفیت بالا انجام می‌دهد.

مثالی بزنید. مثلا در آینده چطور می‌شود؟

عینک‌های واقعیت افزوده با 5G به یک پلتفرم محاسباتی فوق‌العاده تبدیل می‌شوند. وقتی یکی از آنها روی چشمتان باشد و این طرف و آن طرف بروید، می‌توانید اطلاعاتی درمورد جهان اطرافتان را در لحظه دریافت کنید، از پلتفرم‌های شبکه اجتماعی گرفته تا هر آنچه که به آن نگاه می‌کنید.

در بعد شرکتی این چشم انداز چگونه خواهد بود؟

دستگاه‌های لبه‌ای بسیاری اتصال پیدا می‌کنند و حجم عظیمی از داده را جمع‌آوری و پردازش می‌کنند. یادیگری ماشینی با نرخ بی‌سابقه‌ای اطلاعات ارائه می‌دهد و این امکان، انقلاب صنعتی بعدی را رهبری می‌کند. برای مثال: ما شاهد رشد قابل توجه کارخانه‌های هوشمند خواهیم بود و تقسیم بار کاری در فضای ابری به خوبی مدیریت می‌شود. ماشین‌ها از اقلامی که در حال تولید هستند تصویر‌برداری کرده و آنها را با الگو مقایسه می‌کنند تا از صحت آن مطمئن شوند. محیط کارخانه‌ها به سرعت نوسازی می‌شود و دیگر نیازی به اتصال‌های سمی نیست. دوربین‌ها قفسه‌های محصولی را بررسی کرده و اگر نیاز به تزریق محصول باشد به شما اطلاع می‌دهند. سرعت شبکه و سادگی فضای ابری، کار در راستای درست را تضمین می‌کند و فرقی ندارد کارخانه خودروسازی یا شکلات سازی داشته باشید.

حالا که مدیرعامل کوالکام می‌شوید، چشم‌انداز شما برای یک دهه بعدی چیست؟

نام کوالکام از «quality communications» (ارتباطات با کیفیت) گرفته شده و ما می‌خواهیم ارتباطات با کیفیت را در تمام صنایع برقرار کنیم. به همین دلیل افزایش تنوع را در دستور کار قرار دادیم. تقاضا برای تکنولوژی کوالکام زیاد است. این تکنولوژی دیگر تنها مختص موبایل نیست. کوالکام فرصت فوق‌العاده‌ای دارد و قدرت ارائه تکنولوژی را دارد که اتصال لبه‌ای هوشمند را امکان‌پذیر می‌کند. ما همین حالا در مسیر رسیدن به این هدف هستیم.

کمبود چیپ چه تاثیری روی سرعت رسیدن به این ایده‌ها دارد؟

نیمه رسانا‌ها با اینکه دیده نمی‌شوند اما ضرورت دارند. پاندمی به ما نشان داد که اتصال تا چه اندازه برای خلاقیت و امکان فعالیت شرکت‌ها اهمیت دارد.

از نظر ما مقیاس کوالکام به ما کمک می‌کند از این چالش عبور کنیم. ما می‌توانیم طراحی تکنولوژی را با منابع مختلفی انجام دهیم و از طریق شرکا روی افزایش ظرفیت سرمایه‌گذاری کنیم. اما در زمینه کمبود کلی چیپ، از نظر ما تا آخر امسال یک سری پیشرفت‌ها انجام می‌گیرد.

کوالکام سال گذشته را چطور پشت سر گذاشت؟

حتی با اینکه اکثر کارکنان ما از خانه مشغول به کار بودند، تمام بخش‌های کسب‌وکار ما شتاب قابل توجهی گرفت. نیروی کار ما ارتباط خود را حفظ کرده و به آزمایش‌ها پایبند ماندند. در واقع نوآوری‌های پایه 5G در سال گذشته 60 درصد افزایش یافت.

در سال 2020، جهان و شرکت‌ها روند تحولی را پشت سر گذاشتند و ما نیز به همین ترتیب متحول شدیم. ما درس‌هایی که آموختیم را رها نمی‌کنیم. آنچه یاد گرفتیم، مثلا اینکه چطور خانه می‌تواند به بخشی از شرکت تبدیل شود، را حفظ کردیم و این فرصت فوق‌العاده‌ای برای 5G فراهم کرده تا پهنای باند خانه و کامپیوتر را ارتقا دهد.

مهمتر از همه، تحول دیجیتال در بخش شرکتی سرعت گرفت. ما هم بخشی از این روند هستیم و می‌خواهیم به رهبری و هدایت آن کمک کنیم.

شما بیشتر از 25 سال است که در کوالکام کار می‌کنید. حالا می‌خواهید رهبری آن را به دست بگیرید. از ارزش این لحظه برایمان بگویید.

این یک مزیت فوق‌العاده است. من در برزیل متولد و بزرگ شدم و در آنجا به مدرسه مهندسی رفتم. پس خیلی خوب بود که برای شرکتی پر از مهندس کار می‌کنم. حالا می‌توانم این داستان را ادامه داده و کسانی را رهبری کنم که چشم‌اندازی مشترک با من دارند. این فرصتی باور نکردنی و در عین حال باعث افتخار است.

کوالکام همواره شرکتی است که روند نوآوری در تکنولوژی بی‌سیم را رهبری می‌کند و همکاری‌ها نقش مهمی در این روند دارند. من به دنبال این هستم که با شرکت‌هایی در صنایع دیگر نیز روابط عالی بسازم. من باور دارم که در کنار هم می‌توانیم جهان را تغییر دهیم.

منبع: Protocol

https://pvst.ir/ae1

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو