skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

در جلسه رونمایی از طرح «انتخابات فراگیر، رسانه فراگیر، عدالت رسانه‌ای»:

پخش آنلاین مناظرهای انتخاباتی توسط رسانه‌های صوت و تصویر فراگیر در فضای مجازی

۲ خرداد ۱۴۰۰

زمان مطالعه : ۴ دقیقه

طرح «انتخابات فراگیر، رسانه فراگیر، عدالت رسانه‌ای» با حضور مدیران رسانه‌‌های صوت و تصویر فراگیر در سازمان تنظیم مقررات صوت و تصویر فراگیر در فضای مجازی (ساترا) رونمایی شد. به گفته رئیس ساترا ایجاد صفحه ویژه انتخابات، برچسب انتخاباتی روی محتواها، پخش آنلاین مناظره‌های انتخاباتی و… از جمله اقدامات رسانه‌های صوت و تصویر فراگیر در زمان انتخابات ۱۴۰۰ خواهد بود.

 

به گزارش روابط عمومی ساترا، صادق امامیان، رئیس ساترا در جلسه این رونمایی چند اقدام که در آستانه انتخابات در حوزه رسانه‌ها انجام خواهد گرفت اشاره کرد و گفت: «اولین اقدام ایجاد صفحه ویژه انتخابات است؛ به طوری که تمام رسانه‌ها به تک‌تک کاندیداها به شکل مساوی این اجازه را بدهند که در این صفحات به انتشار محتوا در چهارچوب قوانین ستاد انتخابات کشور بپردازند.»

او ادامه داد: «مورد بعدی برچسب انتخاباتی است زیرا تفکیک محتوای انتخاباتی از محتوای غیرانتخاباتی در این زمینه نکته بسیار مهمی است. امکان بعدی امکان گزارش‌دهی ویژه انتخابات است به نحوی که اگر تخلفات و شکایات انتخاباتی وجود داشته باشد؛ امکان گزارش‌دهی فوری توسط رسانه‌ها فراهم شود.»

امامیان همچنین بیان کرد: «در نهایت ما باید یک بسته تبلیغاتی در صورت تمایل رسانه‌ها فراهم می‌کنیم که به صورت شفاف و یکسان برای همه قابل استفاده باشد. اقدام بعدی وظیفه اجتماعی رسانه‌ها یعنی ایجاد سواد رسانه‌ای بین جامعه و افراد است.

به گفته امامیان هفته گذشته در مصوبه‌ای از کاندیداها خواسته شد به طور رسمی در پلتفرم‌ها حضور داشته باشند و نماینده‌های رسمی خود را معرفی کنند تا به همان میزان که در برنامه‌های قانونی در رسانه ملی به طور جدی حضور پیدا می‌کنند به همان اندازه در رسانه‌های داخلی نیز حضور داشته باشند و فعالیت کنند.

او در ادامه اضافه کرد: «از طرفی صدا و سیما نیز طبق مصوبه‌ای باید بازپخش برنامه‌های قانونی کاندیداها و مناظره‌هایی را که پخش می‌شوند، فراهم کند. پخش آنلاین مناظرات انتخاباتی به طور مساوی جزو اهداف خواهد بود. ضمن اینکه آنتن صدا و سیما هم‌ تحت مقررات عمل خواهد کرد، چراکه ستاد انتخابات کشور مسئول نهایی مقررات است. ما در انتخابات قانون ویژه و مرجع تشخیص مسئولیت داریم.»

امامیان تاکید کرد که در مجموع از چند روز آینده که کاندیداهای تایید صلاحیت‌ شده معرفی شوند محتوا و مباحث مطرح‌شده از طرف نامزدها در همه پلتفرم‌ها محتوایی یکسان خواهد داشت. تمام این مباحث حاوی یک پیام است که انتخابات امری مهم است که همه ما باید در جهت اجرای درست آن تلاش و همکاری کنیم.

احسان قاضی‌زاده هاشمی، عضو کمیسیون نظارت بر تبلیغات ستاد انتخابات کشور در ادامه با بیان اینکه طبق قانون انتخابات، کمیسیونی تشکیل می‌شود با عنوان «کمیسیون برگزاری بررسی تبلیغات ریاست جمهوری» در مورد نحوه فعالیت این کمیسیون گفت: «این کمیسیون ۵ عضو دارد و ششمین عضو آن یک ناظر است. در این کمیسیون آیین‌نامه‌ها، دستورالعمل‌ها و سایر موارد تبلیغاتی را انجام می‌دهند. در مبحث انتخابات یک بخش مختص به رسانه‌هاست که این بخش شامل فضای مجازی، مطبوعات و خبرگزاری‌ها، رادیو و تلویزیون و امکانات دولتی و عمومی است که در اختیار نامزدهای تبلیغاتی قرار دارد.

او با بیان اینکه امسال درباره فضای مجازی هم به صورت ویژه برنامه‌ریزی داشته‌ایم، گفت: «آنچه در مورد پلتفرم‌های داخلی و ایرانی مطرح است استفاده عادلانه و برابر توسط همه مجموعه‌هایی است که به نوعی از امکانات عمومی استفاده می‌کنند. نگاه ما به تبلیغات انتخاباتی نگاهی مانند آگهی بازرگانی، تجاری و اقتصادی نیست بلکه نگاه ما مربوط به استفاده از شرایط و امکانات عمومی تا حجم معینی است. اگر هر ستادی مازاد بر حجم تعیین‌شده درخواستی داشت مورد بررسی قرار خواهد گرفت.»

قاضی‌زاده هاشمی ادامه داد: «مورد بعدی استقرار نماینده از کمیسیون ستاد انتخابات در ساتراست که با هماهنگی‌های لازم کارهای ارتباطی با رسانه‌ها را برعهده خواهد داشت؛ به طوری که این نماینده تنها پل ارتباطی بین رسانه‌ها و ستاد انتخاباتی ریاست جمهوری است.»

https://pvst.ir/a3v

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو