skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

«کارگروه مبادلات رمزارز» تصمیم نهایی در خصوص مبادله رمزارز را خواهد گرفت

۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۰

زمان مطالعه : ۴ دقیقه

کارگروه مبادلات رمزارز به دستور شورای عالی فضای مجازی و با ابلاغ معاون اول ریاست‌جمهوری به منظور ساماندهی بازار مبادلات رمزارز و برنامه‌ریزی برای ساماندهی صرافی‌های رمزارزی تشکیل شده است.

به گزارش پیوست، در این کارگروه علاوه بر اینکه به وظیفه نهادهای مختلف و انجمن‌های مختلف در این حوزه پرداخته می‌شود یکی از موضوعات قابل اهمیت در آن موضوع مدیریت ریسک خرید و فروش رمزارز خواهد بود.

معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی با اعلام این خبر در کلاب هاوس اعلام کرد که یکی از اولین خروجی‌های مشخص این کارگروه بررسی بیشتر درگاه‌های پرداخت صرافی‌های رمزارزی است. طبق گفته مهران محرمیان در این کارگروه مقرر شده است که برای نتیجه گیری قطعی و تصمیم‌نهایی در این خصوص نظر تمامی دستگاه‌های ناظر در این زمینه گرفته شود و پس از رسیدن به جمع‌بندی مشخص اقدام به تصمیم‌گیری در خصوص درگاه‌های پرداختی مورد استفاده صرافی‌های رمزارزی شود.

در شرایطی معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی این خبر را اعلام می‌کند که رئیس کل بانک مرکزی نیز روز سه‌شنبه اعلام کرد که در شرایط فعلی تا زمان مشخص نشدن نقشه راه فعالیت رمزارزها و مشخص نشدن تصمیم‌نهایی هیچ اقدام شتابزده ای در این زمینه صورت نخواهد گرفت.

مهران محرمیان، معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی

شایعه بسته شدن درگاه‌های پرداخت صرافی‌های رمزارزی طی روزهای ابتدایی هفته موجب شده تا بازار پلتفرم‌های فعال در این بستر تا حدودی ملتهب شود از همین رو رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در نطقی به صورت شفاف ورسمی اعلام کرد که مجلس خواستار ساماندهی این بازار است نه مسدود کردن آن.

حال محرمیان گفت که در این کارگروه مقرر شده است تا موضوعات مدیریت ریسک بازار خرید و فروش رمزارز  و همچنین ریسک‌های موجود در بازار به‌صورت کامل مورد بررسی قرار گیرد. او با اشاره به اینکه طرح‌هایی که هم‌اکنون از سوی بانک مرکزی تهیه شده است برای تمامی دستگاه‌های مسئول ارسال شده است تاکید کرد که در جلسه آتی این کارگروه این موضوعات به صورت دقیقی بررسی خواهد شد.

او یکی از دغدغه‌های اصلی بانک مرکزی را بررسی دقیق و همه‌جانبه موضوع دانست و افزود: ما در این دوره زمانی تلاش کرده‌ایم تا با همکاری افراد اطلاعات لازمه در این خصوص را جمع‌آوری کنیم.

محرمیان فعالیت حوزه مبادلات رمزارز را به دو قسمت تقسیم کرد یکی از این بخش‌ها فعالانی حضور دارند که می خواهند به صورت شفاف و مجاز در این فضا فعالیت کنند. البته او تاکید کرد که قید کلمه مجاز به معنای قانونی بودن فعالیت آنان طبق مصوبه سال ۹۸ در خصوص رمزارزها نیست بلکه آنان می‌خواهند شرایطی فراهم شود تا بتوانند رمزارز را عرضه کنند و ریال کاربر را دریافت کنند یا بالعکس. او ادامه داد: البته از سوی دیگر نیز بخشی در این بازار سالم فعالیت نمی‌کنند از همین رو برای بسیاری از شهروندان که وارد این بازار می‌شوند شناخت فعالان سالم از غیر سالم و کلاهبردارانه وجود ندارد.

او تاکید کرد: «در خصوص این وضعیت فقط بانک مرکزی به تنهایی نمی‌تواند تصمیم‌گیری کند بلکه بخش‌های دیگر حاکمیت وسطوح بالاتر نیز برای تصمیم‌گیری در این زمینه باید حضور داشته باشند از همین رو کارگروه مبادلات رمزارز ذیل شورای عالی فضای مجازی و مرکز ملی فضای مجازی تشکیل شده است.»

طبق نظر معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی یکی از اصلی‌ترین نهادهایی که می‌تواند در این زمینه تصمیم‌گیری و سیاستگذاری کند مجلس شورای اسلامی است ما از آنان می‌خواهیم که در این زمینه اقدام به تصویب قانون کنند البته طبیعی است که جزئیات آن قانون پس از تصویب و ابلاغ از سوی نهادهای دیگر از جمله بانک مرکزی تدوین و اجرا خواهد شد.

او با اشاره به فعالیت‌هایی که در بانک مرکزی صورت گرفته است گفت: «از شهریورماه سال ۹۹ کارگروهی در بانک مرکزی تشکیل شد و این کارگروه اقدام به تنظیم سندی برای حوزه رمزارز بر مبنای سناریونگاری کرد و بانک مرکزی نیز این سند را در اختیار مرکز ملی فضای مجازی قرار داد. طبق گفته او تشکیل کارگروه مبادله رمزارز و سایر کارگروه‌هایی که با محوریت وزارت صمت و پلیس فتا در این زمینه برگزار شده است نتایج خروجی آن سند.»

https://pvst.ir/a32

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو