skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

رئیس کمیسیون اقتصادی در نطق میان دستور:

بستن صرافی‌های مجازی رمزارز در دستور کار مجلس نیست

بهناز توحیدی نویسنده میهمان

۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۰

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در نطق میان دستور خود تاکید کرد که نمایندگان از بانک مرکزی انتظار ساماندهی حوزه رمزارزها را داشتند؛ اما بانک مرکزی ساماندهی توقف آنها را در دستور کار قرار داده که اساسا این موضوع در دستورکار نمایندگان مجلس نیست.

به گزارش پیوست، در روزهای گذشته بسیاری مسئولان از جمله نمایندگان مجلس درمورد فعالیت درگاه‌های پرداخت در ارتباط با رمزارزها هشدار دادند. پیشتر محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس در جلسه‌ای اعلام کرده بود که مسدود شدن درگاه‌های پرداخت صرافی‌های غیرمجاز فروش رمزارز در مجلس، دولت و دستگاه قضایی در دستور کار قرار گیرد. همان زمان مجتبی توانگر،رئیس کمیته اقتصاد دیجیتال مجلس در گفت‌وگو با پیوست گفته بود که مجلس با معاملات رمزارز مخالف نیست بلکه به دنبال ساماندهی آن است.

قالیباف بار دیگر اواخر اردیبهشت ماه در نامه‌ای نسبت به فعالیت صرافی‌های رمزارز و مبادله رمزارزها هشدار داد.  شاپرک نیز اسفندماه گذشته به پرداخت‌یارها اعلام کرده بود تا درگاه‌های صرافی‌های رمزارزی را به دلیل فعالیت‌های غیرقانونی مسدود کنند. این اقدامات و هشدارها و به دنبال آن بستن درگاه‌های پرداخت از سوی بانک مرکزی،رفعالان رمزارزها را برآن داشت تا در نامه‌ای به رئیس جمهوری اقدامات بانک مرکزی در بستن درگاه‌های پرداخت تبادل رمز ارز را شتاب‌زده بدانند و اعلام کردند که این تصمیمات به مشکلات مالی و بحران‌های اقتصادی امنیتی در این حوزه دامن می‌زند.

طبق گزارش کمیسیون اقتصادی روزانه بین ۳ تا ۵ هزار میلیارد تومان از طریق درگاه‌های پرداختی در حوزه صرافی‌های رمزارزی جابه‌جا می‌شود ک باید این حوزه ساماندهی شود

حالا محمدرضا پورابراهیمی، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس امروز در صحن علنی (۲۸ اردیبهشت‌ماه) در نطق میان دستور خود اعلام کرد که مجلس انتظار داشت تا بانک مرکزی حوزه تبادل رمرازها را ساماندهی کند؛ اما بانک مرکزی ساماندهی توقف آنها را در دستور کار قرار داده که این موضوع در دستور کار مجلس نیست و نمایندگان درنظر دارند تا در جلسات بعدی کمیسیون اقتصادی به این موضوع بپردازند.

محمدرضا پورابراهیمی، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس

پورابراهیمی در سخنان خود به مشکلاتی که روزهای اخیر برای فعالان رمزارز رخ داده، اشاره کرد وگفت: «درمورد مشکلات اخیری که در روزهای گذشته درحوزه رمزارزها رخ داده، موضع صریحی داریم. موضع ما در دو بخش است. اول اینکه رمزارزهای داخلی ظرفیتی بزرگ برای اقتصاد کشور هستند و می‌توانیم از این ظرفیت به واسطه نسبی در انرژی استفاده کنیم و دوم اینکه بتوانیم در مبادلات نفتی به خاطر تحریم‌ها از رمزارزها استفاده کنیم.»

او ادامه داد: «به زودی گزارش کمیسیون اقتصادی در صحن مطرح می‌شود و طرحی که خروجی این گزارش است هم در کمیسیون بررسی خواهد شد و تکالیف تک تک دستگاه‌ها، وزارت نیرو، وزارت صمت، وزارت ارتباطات به واسطه بستر فضای مجازی، وزارت اقتصاد به واسطه شفافیت و اجرای قانون مبازره با پولشویی در کشور و بانک مرکزی مشخص خواهد شد.»

به گفته پورابراهیمی در خصوص مبادلات رمز ارزهایی که منشا خارجی دارند، نظر صریح نمایندگان در مجلس این است که بانک مرکزی و وزارت اقتصاد نباید این موضوع را رها کنند.سایت‌هایی که در این خصوص در حال اقدام هستند باید در چهارچوب ضوابط کشور عمل کنند.

آنطور که پورابراهیمی می‌گوید طبق گزارش کمیسیون اقتصادی روزانه بین ۳ تا ۵ هزار میلیارد تومان از طریق درگاه‌های پرداختی در حوزه صرافی‌های رمزارزی جابه‌جا می‌شود ک باید این حوزه ساماندهی شود.

 

https://pvst.ir/a2f
بهناز توحیدینویسنده میهمان

  سال ۸۷ به امید تغییرات بسیار در جامعه‌ام رشته علوم ارتباطات شاخه روزنامه‌نگاری را برگزیدم. به صورت پراکنده در همشهری و مجله فرهنگ وسینما می‌نوشتم. اما همواره فکر و ذکر منِ تازه‌کار پیرامون مسائل اجتماعی و سیاسی می‌گذشت. تا اینکه سال ۹۵ وارد پیوست شدم و به واسطه پیوست پا به دنیای بیکران فناوری گذاشتم و عاشقش شدم.

  تمام مقالات

  2 نظر

  1. درود بر شما شب شیک

   خواهشمند است که رسیدگی فوری و قانونی شود
   تا شایعه و استرس در جامعه کم شود
   چون رمز ارز جهانی است و باید با آن همسو بود
   و آینده جهان امروزی ما به آن سوق دارد

  ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  *

  برای بوکمارک این نوشته
  Back To Top
  جستجو