skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

مستر‌کارت، UBS و جی‌پی مورگان ۶۵ میلیون دلار روی یک استارت‌آپ نرم‌افزار بلاک‌چینی سرمایه‌گذاری می‌کنند

۲۵ فروردین ۱۴۰۰

زمان مطالعه : ۵ دقیقه

طبق اعلام شرکت توسعه نرم‌افزاری ConsenSys که در زمینه توسعه زیرساخت کریپتو فعال است، در یک مراسم جذب سرمایه از بانک‌های بزرگی مثل UBS و جی‌پی مورگان  این شرکت موفق به جذب سرمایه شده‌ است. این اولین دور جذب سرمایه خارجی این شرکت است. شرکت مستر کارت یکی دیگر از غول‌های اقتصادی نیز به جمع سرمایه‌گذاران روی این شرکت بلاک‌چینی پیوست است. این شرکت فعال در حوزه پرداخت علاوه بر سرمایه‌گذاری، یک همکاری استراتژیک را با تمرکز بر اپلیکیشن‌های بلاک‌چین شرکتی با ConsenSys آغاز کرده است.

به گزارش پیوست به نقل از فورچون، مدت‌ها است که بسیاری درمورد پتانسیل بلاک‌چین در سیستم‌های نوین اقتصادی هیجان‌زده هستند. راج دهامودهاران رئیس بخش بلاک‌چین مسترکارت در بیانیه‌ای گفت که توافق آنها با شرکت ConsenSys به مستر کارت کمک می‌کند که «پشتیبانی از بانک‌های مرکزی در زمینه CBDCها» یا ارز‌های دیجیتال بانک مرکزی که هنوز تحت بررسی دولت‌ها است را افزایش دهد.

دیگر سرمایه‌گذاران این دور از جذب سرمایه عبارتند از شرکت‌های Protocol Labs و Maker Foundation که آنها نیز در زمینه ساخت نرم‌افزار بلاک‌چینی فعالیت دارند.

ورود به اتریوم

جوزف لابین هم‌بنیانگذار اتریوم دومین شبکه رمزارز جهان پس از بیت‌کوین در سال 2014 شرکت ConsenSys را راه‌اندازی کرد. لابین به تنهایی از ابتدا بودجه این شرکت را تامین کرده و با توجه به مقدار اتریومی که تحت مالکیت خود دارد ثروتش به چندین میلیارد دلار می‌رسد.

حوزه کاری ConsenSys رابطه مستقیمی با دو عرصه داغ کریپتو دارد که در سال گذشته توجه عموم را به خودش جلب کرد. اتریوم منزلگاه اکثر توکن‌های غیرمثلی یا NFTها است، پروژه‌هایی که هنر یا کلکسیون دیجیتال را شامل می‌شوند. NFTها در ماه‌های اخیر توجه زیادی را به خود جلب کرده‌اند و از NBA تا بزرگترین هنرمندان جهان وارد این حوزه شده‌اند. NFTها یا توکن‌های ناملموس در واقع واحد‌های مالکیت دارایی‌های دیجیتال هستند.

تقریبا یک سال قبل از اینکه NFTها خبرساز شوند، سروصدای مشابهی را برای DeFi یا «اقتصاد نامتمرکز» شاهد بودیم. این بخش، قرار‌داد‌های مالی از جمله وام‌ها را خودکار می‌کند و معمولا موقعیت‌های سرمایه‌گذاری پر خطر و پربازدهی را به همراه دارد.

همچنین شرکت ConsenSys خدمات مشاوره و توسعه نرم‌افزاری پشتیبان را برای پروژه‌های ارز دیجیتال بانک مرکزی را برای مشتریانی از جمله بانک‌مرکزی تایلند و بانک Société Générale فرانسه فراهم می‌کند. این ارزها عمدتا به لطف رویکرد جدی چین نسبت به «یوان دیجیتال» به موضوع داغ عرصه جهانی تبدیل شده‌اند و به گفته برخی یوان دیجیتال یک ابزار ژئوپولتیک برای گسترش قدرت پکن محسوب می‌شود.

رسیدن به توافق

نام ConsenSys از یکی از فرایند‌های مهم تکنولوژی بلاک‌چین گرفته شده است «الگوریتم‌های اجماع (consensus algorithms)» نرم‌افزاری که به هماهنگی ثبتیات بین گره‌های پراکنده یک بلاک‌چین کمک می‌کند. ConsenSys گاهی به دلیل ساختار گسترده، نرم‌افزار‌های متعدد و تعهدی که نسبت به پرتاب‌های کاوشگرانه به ماه و استخراج مواد شهابی دارد از سوی برخی «گوگل کریپتو» نامیده می‌شود. این فعالیت‌های پراکنده و بی‌پروا البته در دوره 2018 تا 2020 مرتب و ساختارمند شد.

محصولات ConsenSys برای DeFi و NFT بسیار ضروری است. پلاگین MetaMask این شرکت به کاربران اجازه می‌دهد که نه تنها رمزارز را ذخیره و مدیریت کنند بلکه با اپلیکیشن‌های کریپتو و NFT در وب ارتباط داشته باشند. برای مثال بازی‌هایی مثل Gods Unchained از MetaMask درخواست می‌کند تا رابط کاربری وب را به اجزای بلاک‌چین متصل کند. کیف پول متاماسک حالا بیش از 3 میلیون کاربر فعال ماهیانه دارد.

محصول Infura این شرکت اما کاربرد جالب‌تری دارد، این محصول را می‌توان همان خدمات وب آمازون برای اتریوم دانست. فعالیت روی گره اتریوم یا نسخه‌ای از این بلاک‌چین ممکن است دشوار باشد، اما شرکت‌های DeFi و دیگر محصولات اتریوم محور برای ارائه اطلاعات مهم و انجام وظایف خود به این گره‌‌ها نیاز دارند. Infura گره‌ها را اداره می‌کند و در عین ارائه داده به شرکت‌ها، مشکل مدیریت مستقیم گره‌ها را نیز حل می‌کند.

اهمیت Infura برای اتریوم و اکوسیستم‌های DeFi ماه نوامبر سال پیش مشخص شد. در آن زمان اینفورا به مدت تقریبا ۶ ساعت از کار افتاد. از کار افتادن اینفورا باعث اخلال در DeFi و دیگر کاربرد‌های اتریوم شد و برخی اتکا به اینفورا را یکی از نقطه ضعف‌های اکوسیستم اتریوم قلمداد می‌کنند. اما با اینکه ممکن است این وابستگی یک نقطه ضعف برای سیستم باشد، اما مزیتی استراتژیک برای ConsenSys محسوب می‌شود.

بزرگان بازی

این شرکت در حال حاضر 360 کارمند دارد و قرار است تا پایان سال 2021، 100 نفر دیگر را نیز به نیروی کار خود اضافه کند. این شرکت اعلام کرد که سرمایه‌ جذب شده در دور جدید برای «سرعت بخشیدن به تلفیق اقتصاد نامتمرکز (DeFi) و اپلیکیشن‌های Web3 اتریوم با زیرساخت بلاک‌چین شرکتی استفاده می‌شود».

عبارت DeFi به اپلیکیشن‌های اقتصاد نامتمرکزی اشاره می‌کند که روی پلتفرم‌های بلاک‌چین ساخته می‌شوند و Web3 در واقع عبارتی گسترده است که تکنولوژی بلاک‌چین را با وب‌سایت‌ها تلفیق می‌کند.

لوبین را از زمان معرفی، جذب سرمایه و توسعه اتریوم از سال 2013 تا 2015 می‌توان یکی از «بزرگان بازی» دانست. لوبین که یک توسعه دهنده نرم‌افزار و سرمایه‌گذار است، پتانسیل چشم‌انداز ویتالیک باترین بنیان‌گذار و مغز متفکر اتریوم را درک کرد و با جذب سرمایه‌گذار و توسعه دهندگان نرم‌افزار به این پروژه به تحقق آن کمک کرد.

به گفته لوبین، مسترکارت در حال حاضر برنامه‌ای برای پشتیبانی از ETH یا همان رمزارز شبکه بلاک‌چین اتریوم ندارد.

منبع: Fortune

 

 

http://pvst.ir/9uv

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو