skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

شبکه 5G شرکت ارتباطات سیار ایران در تهران رونمایی شد

همراه اول رکورد سرعت دانلود با 5G را در ایران جابه‌جا کرد

میثم قاسمی تحریریه

۱۰ اسفند ۱۳۹۹

زمان مطالعه : ۴ دقیقه

همراه اول در مراسم رونمایی از شبکه 5G‌ خود در تهران توانست با تجمیع فرکانس‌های 4G‌ و 5G به سرعت‌های بیش از۳/۶ گیگابیت بر ثانیه دست یابد و بدین ترتیب رکورد سرعت دانلود در ایران جابه‌جا شد.

به گزارش پیوست، همراه اول امروز (۱۰ اسفند) در مراسمی از شبکه 5G خود در تهران رونمایی کرد. این اپراتور پیش از این نخستین سایت‌های 5G خود را در شهر مشهد راه‌اندازی کرده بود. در مراسم امروز همراه اول توانست با تجمیع (Aggregation) فرکانس‌های 4G و 5G سرعتی بیش از ۳/۶ گیگابیت بر ثانیه برای دانلود و ۹۱ مگابیت بر ثانیه در آپلود به همراه پینگ کمتر از ۷ میلی‌ثانیه را به ثبت برساند که رکورد سرعت دانلود در ایران را شکست. همچنین معاون فنی همراه اول اعلام کرد در محیط ایزوله، این اپراتور توانسته است سرعت ۳/۹ گیگابیت بر ثانیه را نیز به ثبت برساند که تاکنون در دنیا روی فرکانس 5G به تنهایی به دست نیامده است و تنها با تجمیع فرکانس‌ها چنین سرعتی به دست می‌آید.

مرتضی طاهری‌بخش معاون فنی همراه اول در این مراسم، با اشاره به آغاز به کار شبکه 5G در اپراتورهای مختلف کشور از سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی خواست هرچه سریع‌تر فرکانس‌های اختصاصی هر اپراتور را مشخص کند.

ترافیک دو برابر شد

در مراسم رونمایی از شبکه 5G همراه اول در تهران، مهدی اخوان بهابادی مدیرعامل شرکت ارتباطات سیار ایران با اشاره به شرایط سخت اپراتورهای مخابراتی پس از شیوع کرونا در کشور، اعلام کرد ترافیک شبکه همراه اول در کمتر از یک سال، ۲ برابر شده است.

او درباره حرکت همراه اول به سمت 5G گفت: «افزایش تقاضا ما را به سمت فناوری‌های جدید می‌کشاند و این راهی است که چه بخواهیم و چه نخواهیم باید برویم.»

مهدی اخوان بهابادی، مدیرعامل همراه اول

اخوان افزود: «به هیچ‌وجه حرکت نمایشی انجام نداده‌ایم. تا جایی که امکان داشت از شبکه 4G استفاده کردیم و الان به مرحله‌ای رسیده‌ایم که برای ارائه سرویس نیاز داریم از 5G استفاده کنیم.»

مدیرعامل همراه اول درباره سرمایه‌گذاری اپراتورها در 5G گفت: «سرمایه‌گذاری نسل ۵ متفاوت از نسل‌های قبلی است چون ناحیه تحت پوشش هر آنتن کمتر است و به دلیل ماهیت فناوری، سرمایه‌گذاری مورد نیاز، عدد بسیار بالاتری خواهد بود. انتظار ما از دولت و مجلس این است که از سرمایه‌گذاری اپراتورها در حوزه 5G حمایت کنند و اپراتورها را در این راه، یاری کنند.»

اخوان افزود: «حوزه ICT حوزه‌ای است که در بزنگاه‌ها به داد کشور می‌رسد. اگر توسعه سال‌های گذشته به موقع انجام نمی‌شد، معلوم نبود در هنگام شیوع کرونا چه اتفاقی در کشور می‌افتد.» او تاکید کرد سرمایه‌گذاری در این زمینه باید به گونه‌ای باشد که بتوان به تقاضاهای انبوه ناگهانی که ایجاد می‌شود، پاسخ داد.

مدیرعامل همراه اول در این زمینه به استفاده دانش‌آموزان از پلتفرم شاد اشاره و اعلام کرد ۱۱ تا ۱۲ میلیون دانش‌آموز به صورت مرتب از این پلتفرم استفاده می‌کنند که به صورت کامل از سوی همراه اول پشتیبانی می‌شود.

اخوان همچنین در سخنان خود با اشاره قطعی برق در برخی از نقاط تهران در هفته‌های گذشته، گفت: «نظرسنجی‌ای که انجام شده بود نشان می‌داد در نقاطی که برق نبود اما شبکه همراه اول سرویس می‌داد، موضوع برای مردم قابل تحمل بود؛ اما جاهایی که سایت‌های ما هم به دلیل تمام شدن باتری، خاموش شده بودند، اعتراض‌ها به شدت افزایش پیدا می‌کرد.» او با اشاره به این نظرسنجی نتیجه گرفت که دیگر نمی‌توان مردم را از اینترنت محروم کرد و به همین دلیل باید شبکه را به روزرسانی کرد.

مدیرعامل همراه اول در سخنان خود اعلام کرد علاوه بر تهران و مشهد، شبکه 5G همراه اول در سال جاری در شهرهای اهواز، تبریز، شیراز و اصفهان نیز آغاز به کار خواهد کرد.

در مراسم امروز، دوربین‌های VAR و بازی آنلاین به عنوان دو کاربرد 5G در شبکه همراه اول آزمایش شد.

http://pvst.ir/9n7
میثم قاسمیتحریریه

  سال ۸۱ رشته مهندسی را رها کردم به شوق روزنامه‌نگاری. از همان سال تاکنون، در حوزه‌های مختلفی مانند سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، گردشگری، ورزشی و... در رسانه‌هایی مانند همشهری، حیات‌نو، توسعه، عصر ارتباط و... کار کرده‌ام. از میانه سال ۹۲ و پس از حدود ۳ سال دوری از حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات، به پیوست آمدم و دوباره روزنامه‌نگار این رشته شدم.

  تمام مقالات

  0 نظر

  ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  *

  برای بوکمارک این نوشته
  Back To Top
  جستجو