skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

نمایندگان در بررسی بودجه ۱۴۰۰ تصویب کردند:

تعرفه اینترنت پیام رسان داخلی یک پنجم تعرفه پیام‌رسان خارجی شد

بهناز توحیدی نویسنده میهمان

۹ اسفند ۱۳۹۹

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

نمایندگان مجلس، در جریان بررسی بودجه سال ۱۴۰۰ تعرفه اینترنت پیام‌رسان‌های داخلی را یک‌پنجم تعرفه اینترنت پیام‌رسان‌های خارجی تعیین کردند؛ اما رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، این مصوبه را ضد رایگان بودن استفاده از پیام‌رسان‌ها دانست.

به گزارش پیوست؛ پیشنهاد کاهش تعرفه اینترنت پیام‌رسان‌های داخلی در مقایسه با پیام‌رسان‌های خارجی از سوی نماینده شیراز مطرح شد و مورد موافقت نمایندگان مجلس قرار گرفت. هم‌اکنون اپراتور، به منظور حمایت از پیام‌رسان‌های داخلی هزینه دیتای مصرفی کاربران پیام‌رسان‌های داخلی را یک‌سوم دیتای پیام‌رسان‌های خارجی محاسبه می‌کند؛ اما حسین فلاح جوشقانی، رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در توییتی، با اشاره به رایگان بودن استفاده از شاد، نوشت: «برخی دیگر از پیام‌رسان‌ها هم با توافق با اپراتورها، ترافیک خود را رایگان کرده‌اند. مصوبه شما ضد رایگان بودن پیام‌رسان‌های داخلی است. ضمنا اطلاق اینترنت به ترافیک پیام‌رسان داخلی، صحیح نیست. اینترنت، اینترنت است.»

رئیس رگولاتوری خطاب به یکی از نمایندگان، مصوبه مجلس را ضد رایگان بودن پیام‌رسان‌های داخلی خواند.

نمایندگان مجلس در ادامه بررسی بخش درآمدی لایحه بودجه سال ۱۴۰۰، با اضافه شدن یک ردیف به بند الحاقی (۲) تبصره ۱۸ ماده واحده این لایحه موافقت کردند. براساس پیشنهاد جعفر قادری، نماینده شیراز دولت مکلف است نرخ تعرفه اینترنت را برای استفاده از پیام‌رسان‌های داخلی ۲۰درصد نرخ تعرفه پیام‌رسان‌های خارجی تعیین کردند. این موضوع یعنی نرخ تعرفه اینترنت پیام‌رسان داخلی یک پنجم تعرفه اینترنت پیام‌رسان خارجی محاسبه شود.

جعفر قادری، در مورد پیشنهاد خود در مجلس گفت: «این پیشنهاد را ارائه دادم تا میزان استفاده از پیام‌رسان‌های داخلی افزایش یابد و انگیزه‌ای شود تا مردم پیام‌رسان‌های داخلی را به پیام‌رسان‌های خارجی ترجیح دهند. همانطور که همکاران می‌دانند برای اینکه پیام‌رسانی بیشتر مورد استقبال قرار بگیرد.باید در سطح جامعه افراد بیشتری از آن استفاده کنند.»

جعفر قادری، نماینده شیراز

او ادامه داد: «یکی از راه‌‌هایی که باعث استقبال مردم از پیام‌رسان داخلی می‌شود، کاهش هزینه است. این پیشنهاد کمک می‌کند تا برای پیام‌رسان‌های داخلی امکانی را فراهم کنیم تا به شکل وسیع‌تری در سطح جامعه مورد استفاده قرار بگیرند.»

به گفته قادری استفاده از پیام‌رسان‌های داخلی با توجه به اینکه سرورهایشان در داخل است، امن‌تر است و از نظر اقتصادی استفاده از پیام‌رسا‌ن‌های داخلی مقرون به صرفه‌تر است.

سازمان تنظیم مقررات دی‌ماه سال ۹۶ با هدف حمایت از پیام‌رسان‌های داخلی طی مصوبه‌ ۲۵۶ اعلام کرد که تعرفه دیتا برای استفاده از پیام‌رسان‌های داخلی یک‌سوم تعرفه ترافیک بین‌الملل محاسبه خواهد شد.

مورد مصطفی طاهری، نماینده زنجان طی بررسی این پیشنهاد در مجلس با اشاره به مصوبه رگولاتوری در این خصوص گفت: «در حال حاضر اینترنت پیا‌م‌رسان‌های داخلی یک سوم قیمت پیام‌رسان‌های خارجی است. این دو پیام‌رسان هم‌ قیمت نیستند.»

احمد دنیا مالی، نماینده بندر انزلی در موافقت با این پیشنهاد هم اعلام کرد که پیشنهاد آقای قادری به توسعه فناوری در داخل و حمایت از بخش خصوصی با توجه به مخاطراتی که در این حوزه داریم، کمک می‌کند.

مجتبی رضاخواه، عضو کمیسیون تلفیق هم با بیان اینکه این پیشنهاد در کمیسیون مطرح نشده اما با توجه به اینکه این پیشنهاد به دنبال این است تا از پلتفرم‌های داخلی حمایت کند، کمیسیون با این پیشنهاد موافق است، گفت: «اگر می‌توانستیم این پیشنهاد را تغییر دهیم، پیشنهاد ما این بود تا این کمک تنها به پیام‌رسان‌های داخلی محدود نشود و در کل از پلتفرم‌های داخلی حمایت شود.»

http://pvst.ir/9my
بهناز توحیدینویسنده میهمان

  سال ۸۷ به امید تغییرات بسیار در جامعه‌ام رشته علوم ارتباطات شاخه روزنامه‌نگاری را برگزیدم. به صورت پراکنده در همشهری و مجله فرهنگ وسینما می‌نوشتم. اما همواره فکر و ذکر منِ تازه‌کار پیرامون مسائل اجتماعی و سیاسی می‌گذشت. تا اینکه سال ۹۵ وارد پیوست شدم و به واسطه پیوست پا به دنیای بیکران فناوری گذاشتم و عاشقش شدم.

  تمام مقالات

  یک دیدگاه

  ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  *

  برای بوکمارک این نوشته
  Back To Top
  جستجو