skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

اخبار

تحریریه پیوست

مرحله دوم حمایت از پیام‌رسان‌های داخلی آغاز شد

تحریریه پیوست

۷ آبان ۱۳۹۹

زمان مطالعه : ۵ دقیقه

مرحله دوم حمایت از پیام‌رسان‌های داخلی با هدف ارتقا و تقویت پیام‌رسان‌ها آغاز شد.

امیر خوراکیان،معاون فرهنگی، اجتماعی و امور محتوایی مرکز ملی فضای مجازی با اعلام این خبر در توضیح بیشتر مرحله دوم حمایت‌ها بیان کرد: «اتصال پیام‌رسان‌های داخلی به اپراتورها، کسب سهمی از درآمد ترافیک، اختصاص مرکز داده رایگان، تسهیل در اعطای مجوز، ارائه خدمات دولت الکترونیکی، ایجاد شرایط مناسب تبلیغ در رسانه‌ها، رفع مشکلات قضایی و حقوقی و در نهایت همکاری در تمدید بازپرداخت تسهیلات مالی دریافتی از جمله حمایت‌های کشور در مرحله دوم این طرح است.»

او همچنین اشاره‌ای به تصوب سند ساماندهی پیام رسان‌ها در کشور و آغاز حمایت‌ها از پیام‌رسان‌ها کرد و گفت: «پس از تصویب این سند استقبال بسیار خوبی از سوی مردم نسبت به پیام‌رسان‌های داخلی صورت گرفت. برای حمایت از پیام‌رسان‌های داخلی در مرحله اول همچنین براساس مصوبات شورای عالی فضای مجازی کشور یکسری اقدامات صورت گرفت. در حال حاضر در مرحله دوم حمایت‌ها به دنبال تقویت و ارتقای پیام‌رسان‌های داخلی هستیم.»

به گفته خوراکیان پیام‌رسان‌های داخلی باید برای ارتقا و تقویت خود تلاش کنند و سرویس‌های بهتری ارائه دهند چرا که حمایت‌ها در کنار تلاش‌های این پیام‌رسان‌ها نتیجه مطلوب خواهد داشت بنابراین صرفا به دنبال حمایت نباشند. او همچین تاکید کرد: «از پیام‌رسان‌های خارجی هم دعوت می‌شود در ایران دفتر مرکزی ایجاد کرده و امکان تعامل و ارتباطات را ایجاد کنند. چون ما موافق فعالیت سرویس‌های خارجی با اولویت حمایت از سرویس‌های داخلی در کشور هستیم؛ اما این به میزان تعامل و همکاری سرویس‌های خارجی براساس اصول بین‌المللی بستگی دارد.»

خوراکیان افزود: «مشکلات، دعاوی و رسیدگی به حقوق افراد در پیام‌رسان‌های خارجی به خصوص در حوزه‌های مسائل مالی و اجتماعی قابل رسیدگی نیست و بنابراین کسب‌وکارها در پیام‌رسان داخلی امنیت بیشتری خواهند داشت.»

۴ سال پیش شورای عالی فضای مجازی مصوبه‌ای در حمایت و ساماندهی پیام‌رسان‌های داخلی تصویب کرد. براساس این مصوبه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به عنوان یکی از دستگاه‌هایی مشخص شد که برای حمایت از این پیام‌رسان‌ها تاکنون اقدام به ارائه وام ۵ میلیارد تومانی، ارائه زیرساخت‌های فنی و پهنای باند نیم‌بها کرده است. با اینکه شورای عالی فضای مجازی ۵ پیام‌رسان ویپسی، آی گپ، گپ، بیسفون پلاس و سروش را به عنوان پیام‌رسان‌های بومی و مورد حمایت این شورا اعلام کرده بود؛ اما آبان ماه سال ۹۷ محمد جواد آذری جهرمی، وزیرارتباطات و فناوری اطلاعات گفت که با توجه به مصوبه حمایتی شورای عالی فضای مجازی از پیام‌رسان‌های بومی و با توجه محدودیت منابع احتمالا حمایت‌های جدید از پیام‌رسان‌ها محدود به دو پیام‌رسان گپ و سروش به عنوان سرویس‌های منتخب در این زمینه خواهد بود. عباس آسوشه ،معاون فناوری مرکز ملی فضای مجازی همچنین آذرماه سال ۹۷ همچنین در گفت‌وگو با پیوست اعلام کرده بود که که حمایت‌های جدیدی برای پیام‌رسان‌های برتر«سروش و گپ» در نظر گرفته شده است که دیگر خبری از بحث‌های مالی نیست و در بخش زیرساختی خواهد بود.

ایجاد ارتباطات صوتی و تصویری و ارائه خدمات دولت الکترونیکی

ایجاد ارتباطات صوتی و تصویری از جمله موارد حمایت از پیام‌رسان‌های داخلی است که امیر خوراکیان در مورد این نوع حمایت گفت: «ایجاد ارتباطات صوتی و تصویری حمایت بزرگی بود که با همکاری اپراتورها برای اتصال آنها به پیام‌رسان‌ها صورت گرفت. همچنین طبق مصوبه شورای عالی فضای مجازی اپراتورها به میزان ترافیکی که پیام‌رسان‌ها بتوانند ایجاد کنند، سهمی از درآمد آن را پرداخت خواهند کرد. این مهم باعث ایجاد رقابت در جذب مخاطب و تامین نیازها و سرویس‌های مورد نیاز مردم در پیام‌رسان‌های داخلی و در نهایت ارتقای کیفیت خدمات به شهروندان خواهد شد.»

او با اشاره به این که وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در راستای ایجاد زیرساخت برای خدمات پایه شبکه ملی اطلاعات مرکز داده شهید سلیمانی را ایجاد و به صورت رایگان در اختیار پیام‌رسان‌های داخلی قرار خواهد داد، بیان کرد: «با همکاری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات همچنین سامانه‌ای ایجاد شد تا پیام‌رسان‌های داخلی بتوانند با مراجعه به آن و بارگذاری اطلاعات مورد نیاز نسبت به دریافت مجوز در کوتاه‌ترین زمان ممکن اقدام کنندکه این مجوز در ادامه برای دریافت تسهیلات، امکانات و تعاملات مورد نیاز است.»

معاون فرهنگی، اجتماعی و امور محتوایی مرکز ملی فضای مجازی همچنین  ارائه خدمات دولت الکترونیکی روی پیام رسان‌های داخلی را در جهت افزایش کارآیی آنها و تسهیل در تامین نیازهای مردم دانست و گفت: «برای ارائه این خدمات نیاز به همکاری سازمان‌های بسیاری است. علی رغم محدودیت‌های فعلی کشور در مبارزه با کرونا، پیگیری‌های لازم صورت گرفته و شاهد اتفاقات خوبی در این حوزه به زودی خواهیم بود.»

تشکیل کارگروه برای رفع مشکلات قضایی پیام‌رسان‌ها و لزوم حمایت مسئولان

خوراکیان در صحبت‌های خود همچنین به تشکیل کارگروهی با مشارکت قوه‌ قضاییه برای حل مشکلات قضایی پیام‌رسان‌های داخلی اشاره کرد و گفت: «برای رفع مشکلات قضایی پیام‌رسان‌ها کارگروهی با مشارکت قوه‌قضائیه و دادستانی تشکیل شده و مسائل پیام‌رسان‌ها به خصوص در حوزه تفکیک مسئولیت‌های کاربر با صاحب سرویس در حال پیگیری است.»

او در ادامه با اشاره به این که برای تبلیغ و معرفی پیام‌رسان‌های داخلی از صدا و سیما درخواست کردیم تا با رفع تداخل قوانین داخلی این سازمان برای معرفی آنها به مردم شرایط ویژه‌ای اختصاص دهند، گفت: «آنچه که مسلم است، شناسایی پیام‌رسان‌های داخلی به مردم نیاز به حمایت همه جانبه دارد. بنابراین مسئولان و دستگاه‌های اجرایی حتما در اطلاع‌رسانی‌ها و برنامه‌هایی که دارند، پیام‌رسان‌های داخلی را مقدم بدارند.»

او ادامه داد: «اگر مسئولان مجبورند برای مخاطبان خارجی در پیام‌رسان‌های خارجی اطلاع‌رسانی کنند، این امکان را فراهم کنند تا این محتوا به استناد مطلبی که در پیام‌رسان داخلی منتشر شده بازنشر شود. همچنین از فعالان فضای مجازی و چهره‌های شناخته شده می‌خواهیم برای حفظ منافع عمومی و ضمانت فعالیت مردم در فضای مجازی در پیام‌رسان‌های داخلی پررنگ‌تر ظاهر شوند.»

http://pvst.ir/8vt

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو