skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

همراه اول نخستین سایت‌های 5G خود را در مشهد افتتاح کرد

۴ اسفند ۱۳۹۹

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

همراه اول دو سایت 5G خود را به صورت همزمان در مشهد افتتاح و اعلام کرد تا آخر سال جاری ۱۵ سایت دیگر را در شهرهای مختلف کشور، راه‌اندازی خواهد کرد.

به گزارش پیوست، امروز (۴ اسفند) همراه اول نخستین سایت‌های 5G خود را در مشهد افتتاح کرد که یکی در شهرداری منطقه ثامن، مشرف به حرم رضوی و دومی در کارخانه نوآوری مشهد قرار دارند. در مراسمی که به همین مناسبت برگزار شد، مرتضی طاهری‌بخش معاون فنی و توسعه شبکه همراه اول اعلام کرد در هفته آینده در تهران سایت‌های دیگر این اپراتور آغاز به کار خواهند کرد و پس از آن نسل ۵ تلفن همراه به شهرهای اصفهان، شیراز، تبریز، اهواز و کیش خواهد رفت.

طاهری‌بخش گفت که این اپراتور توانسته است از سایت 5G خود در فضای باز (outdoor) سرعت ۱.۱ گیگابیت برثانیه برای دانلود را دریافت کند با این وجود او اعلام کرد امروز و پیش از افتتاح رسمی سایت‌ها، ۱۰۱ نفر به سایت شهرداری و ۷۳ نفر به سایت کارخانه نوآوری متصل شده بودند که همین تعداد کاربر، سرعت را کاهش می‌دهد. طاهری‌بخش در تست سرعتی که انجام داد، سرعت ۴۵۶ مگابیت برثانیه را در محیط غیر آزمایشگاهی به ثبت رساند.

مزیت رقابتی 5G

در این مراسم، ستار هاشمی، معاون فناوری و نوآوری وزارت ارتباطات در سخنانی، توسعه 5G را در راستای اجرای اسناد کلان توسعه‌ای دانست و گفت: «براساس طرح کلان معماری شبکه ملی اطلاعات، تا سال ۱۴۰۴ باید ۱۰ درصد کاربران بر بستر فناوری‌های نوین به شبکه ملی اطلاعات متصل شوند و در همین حال براساس اسناد دیگر، باید سهم اقتصاد دیجیتال به ۱۰ درصد برسد. که همت و انرژی‌ای که همراه اول در توسعه 5G گذاشته است در راستای تحقق همین اهداف است.»

او ادامه داد: «بر اساس همین اسناد بالادستی، نقشه راهی را در وزارت ارتباطات تهیه کردیم که در آن تکالیف سازمان تنظیم مقررات و شرکت زیرساخت و اپراتورها مشخص شد و امروز نتیجه آن تعامل را می‌بینیم.»

هاشمی با بیان اینکه همه‌گیری 5G از سال ۲۰۲۴ در دنیا رخ می‌دهد، درباره چرایی پرداختن به آن در زمان فعلی گفت: «ما باید آمادگی لازم برای جذب فناوری 5G را در کشور ایجاد کنیم؛ چون در 5G ما حتما مزیت رقابتی داریم.»

او همچنین 5G را نه فقط یک بستر ارتباطاتی که به معنی در کنار هم قرار گرفتن مولفه‌های مختلف برای خلق ارزش و ثروت دانست.

 تلاش برای همکاری

در ابتدای این مراسم، بابک تراکمه، عضو هیات مدیره همراه اول با تاکید کرد همراه اول با وجود تحریم‌ها و با اتکا به توان داخلی توانسته است نسل ۵ تلفن همراه را راه‌اندازی کند. او از سهامداران شرکت مخابرات ایران که اجازه سرمایه‌گذاری در این زمینه را داده‌اند، تشکر کرد.

همچنین محمدرضا کلایی، شهردار مشهد در سخنانی، وضعیت شبکه همراه اول در مشهد را مناسب ندانست و اعلام کرد شهرداری مشهد برای بهبود کیفیت شبکه همراه اول در این شهر حاضر به سرمایه‌گذاری است. او همچنین از اپراتورهای تلفن همراه خواست در کارخانه نوآوری این شهر، حضور داشته باشند.

کلایی با اشاره به تفاهم‌نامه‌ای که پیش از این میان شهرداری مشهد و همراه اول برای استفاده از بستر فیبرنوری متعلق به شهرداری امضا شده بود، ابراز امیدواری کرد این مهم با تاسیس شرکتی مشترک، انجام شود.

سایت‌های 5G همراه اول که امروز به بهره‌برداری رسمی رسیدند، در درسترس عموم مردم قرار دارند و آن دسته از مشترکان همراه اول که دارای گوشی 5G هستند می‌توانند به صورت مستقیم از آنها استفاده کنند و مشترکانی که گوشی 5G ندارند از طریق مودم و سرویس وای‌فای امکان استفاده از این فناوری را دارند.

http://pvst.ir/9k9

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو