skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

اخبار

تحریریه پیوست

مجلس وزارت ارتباطات را مکلف به تامین تبلت دانش‌آموزان محروم کرد

تحریریه پیوست

۳۰ دی ۱۳۹۹

زمان مطالعه : ۴ دقیقه

کمسیون آموزش مجلس یک بار دیگر و در جلسه خود با بررسی طرح اینترنت رایگان برای دانش‌آموزان و معلمان از سمت وزارت ارتباطات، این وزارتخانه را در کنار دستور برای اجرای این طرح، مکلف به تامین تبلت دانش‌آموزان محروم به دسترسی تجهیزات آموزشی کرده است. کمیسیون آموزش مجلس در حالی این وظایف را برای وزارت ارتباطات براساس یک مصوبه جدید در نظر گرفته، که هنوز منبع تامین بودجه اجرای این طرح‌ها را برای وزارت ارتباطات مشخص نکرده است. همچنین وزارت ارتباطات نیز با مطرح شدن دوباره این طرح نسبت به آن واکنش نشان داده است. شب گذشته (۲۹دی) حسین فلاح جوشقانی، معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با انتشار توییتی نوشته است که بودجه تخصیصی یک ساله وزارت ارتباطات حداکثر ۱۵۰۰ میلیارد تومان است و این درحالی است که بودجه مورد نیاز برای خرید ۳میلیون تبلت دانش‌آموزان نیازمند ۹۰۰۰ میلیارد تومان است.

به گزارش پیوست، با شیوع کرونا و اجرای آموزش مجازی بحث بر سر تامین ابزارهای آموزشی دانش‌آموزان از جمله تلفن‌هوشمند و تبلت و ارائه اینترنت رایگان به دانش‌آموزان و معلمان نیز داغ شد. به دنبال این اتفاق مرکز پژوهش‌های مجلس نیز در گزارشی (آذر ۹۹) پیشنهاد داد تا برای تامین تبلت دانش‌آموزان، سازمان برنامه و بودجه در برخی ردیف‌های درآمدی-هزینه‌ای بودجه ۹۹ تغییراتی ایجاد کند تا بودجه خرید تبلت تامین شود. براساس پیشنهاد مرکز پژوهش‌ها، سازمان برنامه و بودجه مکلف می‌شود تا در برخی ردیف‌های درآمدی-هزینه‌ای تغییراتی ایجاد کند تا بودجه خرید تبلت تامین شود. از جمله این ردیف‌‌ها می‌توان به ردیف بودجه «برنامه خدمات رفاهی، فرهنگی و ورزشی دانشجویان»،«مالیات بر ارزش افزوده سهم ورزش» و «اعتبارات هزینه‌ای تغذیه و امور رفاهی دانشجویان» اشاره کرد. سپس این اعتبارات برای تأمین تبلت دانش‌آموزی برای دانش‌آموزان نیازمند تا سقف ۳ میلیون و ۵۰۰ دستگاه با اولویت دانش‌آموزان عشایری، روستایی و تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی و سازمان بهزیستی توسط دولت در قالب برنامه مستقل مطرح شود تا به صورت یارانه تسهیلات یا کمک بلاعوض به این موضوع اختصاص پیدا‌ کند. در این گزارش تنها وزارت ارتباطات موظف به تامین سیم‌کارت دانش‌آموزی با اینترنت پاک، امن و ارزان مورد نیاز تبلت‌ها با همکاری اپراتورها شده بود. حال به نظر می‌رسد مجلس در طرحی بدون توجه به این گزارش تامین ۳ میلیون تبلت را بر عهده وزارت ارتباطات گذاشته است.

در جلسه اخیر کمیسیون آموزش مجلس، وزارت ارتباطات مکلف به تامین تبلت برای دانش‌آموزان شده است.

احمد حسین فلاحی، نماینده مجلس در گفت‌وگو با خبرگزاری خانه ملت در مورد جلسه اخیر کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفته است که دستور کار این کمیسیون بررسی طرح رایگان شدن اینترنت برای دانش‌آموزان، معلمان و مدارس بوده است.

او با اشاره به در نظر گرفتن مصوبه در این زمینه گفت: « وزارت ارتباطات مکلف به تأمین تبلت مورد نیاز دانش آموزان محروم از دسترسی به تجهیزات آموزشی با همکاری سایر دستگاه‌ها با استناد ماده ۶۹  قانون برنامه ششم و بند «ج» تبصره ۱۸ قانون بودجه سال ۱۳۹۹ شد.» انتشار این اظهارات باعث واکنش وزارت ارتباطات هم شده است. هرچند به صورت مسقتیم وزارت ارتباطات با این مصوبه مخالفت نکرده؛ اما در توییتی حسین فلاح جوشقانی، معاون وزیر ارتباطات و رئیس سازمان رگولاتوری گفته که وزارت ارتباطات برای اجرای این مصوبه بودجه کافی را ندارد. فلاح در توییت خود نوشته است: «بودجه تخصیصی یک ساله وزارت ارتباطات: حداکثر ۱۵۰۰ میلیارد تومان، بودجه مورد نیاز برای خرید ۳میلیون تبلت دانش‌آموزان نیازمند: ۹۰۰۰ میلیارد تومان. مصوبه کمیسیون آموزش مجلس: وزارت ارتباطات برای دانش‌آموزان تبلت بخرد.»

واکنش توییتری حسین فلاح جوشقانی، معاون وزیر ارتباطات به مکلف شدن این وزارتخانه برای تامین تبلت دانش‌آموزی

اما تنها تامین تبلت از سوی وزارت ارتباطات به محل بحث بین این وزارتخانه و مجلس تبدیل نشده است. طرح رایگان شدن اینترنت معلمان، دانش‌آموزان و مدارس هم از دیگر طرح‌هایی است که با اما و اگرهای زیادی همراه است. در حالی مجلس در طرح جدید خود اعلام کرده که طرح رایگان شدن اینترنت برای دانش‌آموزان و معلمان و مدارس را بررسی می‌کند، که چندی پیش نمایندگان مجلس در طرحی گفته بودند که باید اینترنت شبکه دانش‌آموزی شاد برای دانش‌آموزان و معلمان رایگان شود. این طرح هم در حالی از سوی این نمایندگان مطرح شده بود که پیش‌تر وزیر ارتباطات در برنامه‌های مختلف از اجرای طرح رایگان اینترنت شاد برای مدارس کشور خبر داده بود.

http://pvst.ir/9c2

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو