skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

اخبار

تحریریه پیوست

از ابتدای امسال تا کنون

۵۰ میلیون تراکنش در بستر دولت‌همراه انجام شده است

تحریریه پیوست

۱۶ دی ۱۳۹۹

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

زمانی که سال ۹۸ موضوع استفاده از کارت سوخت دوباره در دستور کار قرار گرفت و نگرانی از چگونگی ثبت‌نام این کارت‌ها مطرح شد، اولین گزینه‌ای که برای سرویس‌دهی از طریق آن روی میز قرار گرفت، استفاده از اپلیکیشن دولت‌همراه بود. هر چند در آن زمان به دلیل مخالفت‌هایی امکان ثبت‌نام کامل برای دریافت کارت سوخت از طریق اپلیکیشن دولت‌همراه فراهم نشد؛ اما همین اقدام موجب شد تا ارائه خدمات دولت بر بستر موبایل وارد فاز جدیدی شود و حال شیوع کرونا توسعه این بستر را سرعت بخشیده و از ابتدای امسال در حدود ۵۰ میلیون تراکنش روی این بستر انجام شده است.

به گزارش پیوست، از ابتدای امسال با شیوع ویروس کرونا در کشور و الزام دولت به ارائه خدمات خود به صورت الکترونیکی استفاده از این اپلیکیشن بیشتر از گذشته دردستور کار قرار گرفت و در مجموع ۱۱۰ خدمت از مجموع خدمات دولت از طریق این پلتفرم خدمات دولتی به مردم ارائه شده است. هر چند در ابتدای راه‌اندازی این بستر، معاون دولت الکترونیکی سازمان فناوری اطلاعات اعلام کرده بود که دستگاه‌های دولتی علاقه‌ای به ارائه خدمات خود در این بستر ندارند؛ اما به نظر می‌رسد در شرایط کنونی دستگاه‌ها جز ارائه خدمات خود در این بستر چاره دیگری ندارند. تا کنون ۳۵ دستگاه ارائه‌دهنده خدمت به این سامانه متصل شده‌اند و تعداد کاربران  این سامانه نیز هشت میلیون و پانصدهزار نفر گزارش شده است.

هر چند ارائه خدمات از طریق اپلیکیشن دولت‌همراه از سال ۹۷ امکان‌پذیر شده و رجیستری گوشی تلفن همراه از طریق این بستر تقریبا جزو اولین سرویس‌هایی است که  به مردم ارائه شده؛ اما شیوع ویروس کرونا موجب شد تا دستگاه‌های دولتی ساده‌تر از گذشته سرویس‌ها و خدمات خود را از این بستر به مردم ارائه دهند و از ابتدای امسال تا کنون در حدود ۵۰ میلیون تراکنش برای ارائه سرویس‌های مختلف از طریق USSD و اپلیکیشن دولت‌همراه انجام شده است.

خدماتی جدیدی که از طریق USSD و بر بستر دولت‌همراه به مردم ارائه می‌شود

برخی از دستگا‌ه‌های دولتی به دلیل درخواستشان برای پوشش بیشتر افراد جامعه به سرویس‌هایشان بخشی از سرویس‌های خود را از طریق بستر USSD دولت‌همراه را به مخاطبان خود ارائه می‌دهند. از ابتدای امسال تا کنون به صورت خاص ۲۴ نوع سرویس مختلف از طریق ۹ دستگاه به مردم ارائه شده است.

سرویس‌های جدیدی که از ابتدای امسال تا کنون بر بستر دولت‌همراه و از طریق اپلیکیشن دولت‌همراه ارائه می‌شود.

این خدمات بیشتر خدماتی را شامل می‌شود که حاوی اطلاعات محدودی است و کل اطلاعات در یک پیامک خلاصه می‌شود؛ اما در مقابل یکسری از دستگاه‌ها نیز با توجه به  اینکه اطلاعاتی که باید در اختیار مخاطبان خود قرار دهند بیشتر از متن یک پیامک است، بستر اپلیکیشن و در نهایت وب را بستر مناسب‌تری برای ارتباط با مخاطب خود انتخاب کرده‌اند.

از ابتدای امسال تا کنون نیز ۱۰ سرویس جدید استعلام گیری روی این بستر فراهم شده است. استعلام مدرک تحصیلی یکی از این استعلام‌هاست. از زمانی که امکان استعلام مدرک تحصیلی از طریق اپلیکیشن دولت‌همراه فراهم شد، بخش خصوصی نیز برای استعلام مدرک تحصیلی کارکنان خود توانستند از این سرویس بهره برند. استعلام وضعیت کرونای افراد از دیگر سرویس‌هایی است که از طریق این بستر ارائه می‌شود.

http://pvst.ir/99r

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو