skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

گزارش شکایت‌های ثبت شده در فصل تابستان اتحادیه کسب و کارهای فضای مجازی منتشر شد:

«ارسال نشدن کالا» بیشترین دلیل شکایت از کسب‌وکارهای مجازی است

بهناز توحیدی نویسنده میهمان

۲۸ آبان ۱۳۹۹

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

بیش از ۲۵ درصد از شکایت‌های بررسی شده در اتحادیه کسب و کارهای مجازی در ۳ ماهه تابستان مربوط به کسب و کارهایی بوده که عضو اتحادیه نیستند و ۱۷ درصد از شکایت‌ها را سازمان توسعه تجارت الکترونیکی برای بررسی به اتحادیه ارجاع داده است. در این میان بیش از ۴۱ درصد از  شکایت‌های مطرح شده از کسب و کارهای مجازی مربوط به «عدم ارائه کالا یا خدمت مورد نظر» بوده است.

به گزارش پیوست، براساس گزارش فصلی اتحادیه کسب‌وکارهای فضای مجازی با عنوان «شکایات ثبت و بررسی شده دربازه زمانی تیر تا مهر ۹۹» اعلام کرده که طی ۳ ماه تابستان اتحادیه در مجموع ۲ هزار و ۹۹۴ شکایت را مورد بررسی قرار داده که از این تعداد ۸۵ درصد شکایت‌ها بررسی و مختومه اعلام شده‌اند.

طبق گزارش اتحادیه کسب و کارهای مجازی در این دوره زمانی ۵۲۱ فقره از شکایات بررسی شده از سمت سازمان تجارت الکترونیکی، سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران و اتاق اصناف ایران بوده است. تعداد ۷۷۷ فقره از شکایت‌های ثبت شده در پنل اتحادیه کسب‌وکارهای مجازی، از سوی کسب‌وکارهایی بوده که عضو اتحادیه نیستند. هزار و ۶۹۶ فقره از شکایت‌ها هم متعلق به اعضای اتحادیه کسب‌وکارهای مجازی است.

بیشترین شکایات به کسب‌وکارهای عضو اتحادیه کشوری کسب‌وکارهای مجازی اختصاص دارد

اتحادیه کسب‌وکارهای مجازی در بخش دیگری از گزارش خود به سرفصل‌های شکایت‌های بررسی شده پرداخته است. طبق این گزارش، از بین موضوعات «تخلفات و جرایم فصل هشتم قانون نظام صنفی»، «تخلفات و جرائم ماده ۵ آیین‌نامه اجرایی ماده ۸۷ قانون نظام صنفی»، «تخلفات و جرائم ماده ۱۳ آیین‌نامه اجرایی ماده ۸۷ قانون نظام صنفی» و «سایر»، موضوع «تخلفات و جرایم فصل هشتم قانون نظام صنفی» با ۳۵/۸۷ درصد بیشترین سهم از شکایت‌های ثبت شده را دارد. فصل هشتم قانون نظام صنفی به تخلفاتی چون گران‌فروشی، کم‌فروشی و تقلب و غیره و جریمه‌های این تخلفات پرداخته است.

تخلفات و جریمه‌های فصل هشتم قانون نظام صنفی با ۳۵/۸۷ درصد بیشترین شکایت را به خود اختصاص داده است

براساس گزارش اتحادیه، موضوعاتی چون عدم ارائه کالا یا خدمت مورد نظر با ۴۱/۶۳ درصد و عدم انطباق کیفیت کالای تحویلی با تصویر با ۳۹/۵۲ درصد بیشترین شکایت ثبت شده در اتحادیه کسب وکارهای مجازی را به خود اختصاص دادند. نقض حفاظت از داده‌های مصرف‌کننده با ۱/۲۶ درصد و عدم اجرای ضوابط قیمت‌گذاری و توزیع با ۱/۸۹ درصد از جمله موضوعاتی هستند که کمترین شکایت‌ها را به خود اختصاص دادند.

آنطور که اتحادیه گزارش می‌کند، در این بازه زمانی واحد شکایات اتحادیه کسب‌وکارهای مجازی ۸۵ درصد از شکایات وارده را بررسی و وضعیت انها را مختومه اعلام کرده است. ۵/۶ درصد از شکایت‌‌‌ها هم باطل شدند و ۶/۴ درصد هم دردست اقدام است.

واحد شکایات اتحادیه کسب‌وکارهای مجازی ۸۵ درصد از پرونده‌ها را بررسی و مختومه اعلام کرده است

 

http://pvst.ir/8zf
بهناز توحیدینویسنده میهمان

  سال ۸۷ به امید تغییرات بسیار در جامعه‌ام رشته علوم ارتباطات شاخه روزنامه‌نگاری را برگزیدم. به صورت پراکنده در همشهری و مجله فرهنگ وسینما می‌نوشتم. اما همواره فکر و ذکر منِ تازه‌کار پیرامون مسائل اجتماعی و سیاسی می‌گذشت. تا اینکه سال ۹۵ وارد پیوست شدم و به واسطه پیوست پا به دنیای بیکران فناوری گذاشتم و عاشقش شدم.

  تمام مقالات

  0 نظر

  ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  *

  برای بوکمارک این نوشته
  Back To Top
  جستجو