skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

اخبار

تحریریه پیوست

سایت پروژه‌های اولویت دار دولت الکترونیکی هک شد

تحریریه پیوست

۲۱ آبان ۱۳۹۹

زمان مطالعه : ۲ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۲۹ آبان ۱۴۰۰

سایت ۲۳ پروژه اولویت دار دولت الکترونیکی به آدرس e-monitor.ito.gov.ir هک شده و هم‌اکنون اطلاعات آن از دسترس خارج شده است.

به گزارش پیوست، طبق اطلاعاتی که روی سایت ZONE-H ،به عنوان مرجع سایت‌های هک شده شناخته می‌شود، قرار دارد این سایت در تاریخ ۸ نوامبر برابر با ۱۸ آبان ما از دسترس خارج شده است و هم‌اکنون اطلاعات این سایت کدگذاری شده است. به نظر می‌رسد اطلاعات این سایت فعلا در دسترس نیست.

این سایت از سوی سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات ایجاد و پشتیبانی می‌شود، روی این سایت اطلاعات تکمیلی و مراحل پیشرفت ۲۳ پروژه اولویت دار دولت‌الکترونیکی بارگذاری شده بود و دستگا‌ه‌های مختلف با دسترسی به آن می‌توانستند میزان پیشرفت پروژه‌های مختلف و همچنین پیشرفت پروژه خود را مشاهده کنند.

اطلاعات منتشر شده روی پایگاه اطلاعاتی هک در خصوص سایت ۲۳ پروژه اولویت دار دولت

دسترسی به این سایت عمومی نبود و به جز مسئولان اجرای ۲۳ پروژه اولویت دار دولت‌الکترونیکی و تعدادی از افراد نهاد ریاست‌جمهوری که با نام کاربری و  و رمز عبور خاص وارد سایت می‌شدند و شخص دیگری قادر به مشاهده اطلاعات این سایت نبود. هر چند اطلاعات محرمانه‌ای روی سایت قرار ندارد؛ اما ارزش اطلاعاتی که روی این پایگاه داده‌ای قرار دارد به نسبت بالاست.

روی این سایت اطلاعات کامل پروژه‌های سلامت الکترونیکی، مالیات الکترونیکی، امضای الکترونیکی و سایر ۲۳ پروژه اولویت دار دولت الکترونیکی و مراحل پیشرفت کار و اقدامات انجام شده از سوی دستگاه‌های مختلف مشخص شده بود.

این سایت در شرایطی هک می‌شود که انتظار می‌رود امنیت پایگاه‌ داده‌هایی که تحت نظر سازمان فناوری اطلاعات و وزارت ارتباطات قرار دارد با توجه به اهمیت داده‌های تجمیع شده در این سازمان بسیار بالاتر و در حد ملی باشد. پیش از این نیز در ۲۲ دی ماه سال گذشته سایت وزارت ارتباطات هک و برای چندین ساعت دسترس خارج شد، هر چند در آن زمان برخی این خبر را رد و برخی دیگر آن را تایید می‌کردند.

در مورد اتفاق جدید طبق اطلاعاتی که روی سایت ZONE-H قرار گرفته ‌است طی هفته گذشته تعداد زیادی از سایت‌های مختلف ایرانی هک شده‌اند در گزارش هم که  امروز (۲۱ آبان) مرکز ماهر منتشر کرده، اشاره شده که در دوره زمانی ۱۳ آبان ماه لغایت ۱۹ آبان ماه ۱۸۰ مورد رخداد امنیتی گزارش شده است.

پیوست به زودی نظر مسئولان در این زمینه را نیز منتشر خواهد کرد.

http://pvst.ir/8y7

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو