skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

اخبار

تحریریه پیوست

مطالعه علی بابا روی رفتار سفر ایرانیان در تابستان ۹۹ نشان می‌دهد:

۶ درصد از ۳۲ درصد افرادی که تابستان امسال به سفر رفته‌اند کرونا گرفتند

تحریریه پیوست

۲۰ آبان ۱۳۹۹

زمان مطالعه : ۷ دقیقه

با گسترده شدن شیوع ویروس کرونا از زمستان سال گذشته تا کنون خیلی چیزها تغییر کرده، از جمله الگوهای سفر. در چند ماه گذشته یکی از صنایعی که به خاطر شیوع این ویروس با آسیب‌های جدی مواجه شده صنعت گردشگری است. علی بابا، به عنوان پلتفرم آنلاین فعال در حوزه گردشگری مطالعه‌ای در این زمینه انجام داده که نشان می‌دهد پس از ۸ ماه از شیوع کرونا در ایران، رفتارهای جدیدی در این بازار شکل گرفته است. براساس مطالعه علی‌بابا در تابستان سال ۱۳۹۹،  ۳۲ درصد مردم حداقل یک بار سفر رفته‌اند که ابتلای ۶ درصد آنها به بیماری کرونا محرز شده است.

به گزارش پیوست، طبق مطالعه علی‌بابا مسافران تابستان ۹۹ بیشتر تهران، ‌رشت و ساری را برای سفر انتخاب‌ کرده‌اند. از سوی دیگر این مطالعه نشان داده که ۸۱ درصد ایرانیان برای پاییز برنامه سفری ندارند و اگر هم قرار باشد سفر کنند باز هم مقصد رشت، تهران و مشهد است. در گزارشی که علی‌بابا برای نمایش تغییر رفتار مسافران در تابستان امسال و بعد از شیوع کروناه منتشر کرده، آمده است که این مطالعه از طریق پرسشنامه‌ای شامل پرسش‌های جمعیت شناختی، رفتار سفر ایرانیان، وضعیت رعایت پروتکل‌های بهداشتی و دیگر مشخصه‌های شناسایی رفتار سفر کاربران در تابستان و برنامه سفرشان در پاییز ۹۹ تهیه شده است. علی‌بابا با اعلام اینکه هدف شرکت سفرهای علی‌بابا از انتشار این گزارش ایجاد بینشی جامع از رفتار سفر ایرانیان در دوران پاندمی برای فعالان گردشگری کشور است، تاکید کرده که این پلتفرم با انتشار این گزارش به هیچ وجه، به دنبال دعوت یا ترغیب جامه به سفر نیست.

۶۸ درصدی که در تابستان سفر نکرده‌اند

در بررسی رفتار سفر ایرانیان در تابستان ۱۳۹۹، هرچند تعداد افراد مورد بررسی اعلام نشده اما گفته شده که ۵۴ درصد پاسخ‌دهندگان در مطالعه علی‌بابا را مردان و ۴۶ درصد را زنان تشکیل داده‌اند. پاسخ‌دهندگان ۳۱ تا ۳۴ ساله بیشترین درصد از این جامعه شناختی را به خود اختصاص داده‌اند. در رتبه بعدی افرادی با سن ۲۷ تا ۳۰ ساله‌ها هستند که ۱۴ درصد این جامعه پاسخ دهنده را تشکیل داده‌اند. براساس این مطالعه هم ۳۱ درصد از شرکت‌کنندگان در تهران سکونت داشته‌اند. خراسان رضوی با ۱۰ درصد و اصفهان با ۷ درصد به ترتیب دومین و سومین شهرهایی بوده‌اند که مشارکت‌کنندگان این مطالعه در آن ساکن بوده‌اند.

این مطالعه نشان می‌دهد که پیش از شیوع ویروس کرونا ۳۸ درصد مردم حداقل یک بار، ۲۷ درصد آنان حداقل ۲ بار  و ۱۶ درصد آنها حداقل ۳ مرتبه سفر طی تابستان را تجربه می‌کردند.

براساس مطالعه علی‌بابا پیش از شیوع ویروس کرونا ۳۸ درصد مردم حداقل یک بار رفته‌اند.

براساس مطالعه علی‌بابا ۳ نفر از هر ۱۰ ایرانی امسال سفر کرده‌اند. در واقع ۳۲ درصد از مشارکت‌کنندگان در سه ماه تابستان حداقل یک بار سفر رفته‌اند و ۶۸ درصد از حاضران در مطالعه علی‌بابا به هیچ‌جا سفر نکرده‌اند. عمده‌ترین دلیل سفر نرفتن افراد در تابستان امسال همانطور که می‌توان پیش‌بینی کرد کرونا و شرایط اقتصادی بوده است. نداشتن زمان کافی و بسته بودن مرزها نیز یکی دیگر از دلایل سفر نرفتن افراد در تابستان امسال بوده است.

آنطور که مطالعه علی‌بابا نشان می‌دهد با وجود تمام هشدارها برای نرفتن به سفر به دلیل شیوع کرونا، در تابستان امسال ۳۲ درصد از جامعه مورد مطالعه علی‌بابا به سفر رفته‌‌اند.

این مطالعه هدف سفر رفتن افرادی که امسال تابستان با وجود کرونا هم به سفر رفته‌اند را مشخص کرده است. براساس این مطالعه عمده سفر ایرانیان در تابستان ۱۳۹۹ با اهداف تفریحی و سیاحتی صورت گرفته است. تعداد زیادی از مشارکت‌کنندگان،‌ هدف خود از سفر را تفریحی و گردشگری، دیدار اقوان و بستگان و در نهایت زیارتی و مذهبی عنوان کرده‌اند.

بیشتر افراد مورد مطالعه دلیل سفر رفتن خود را تفریحی و دیدن اقوام اعلام کرده‌اند.

شهرهای شمالی پرطرفدار‌ترین مقصد برای سفر

بخش دیگر این گزارش مقاصد پرطرفداری که ایرانیان در تابستان ۱۳۹۹ به آن سفر کرده‌اند را نیز مشخص کرده است. طبق این بررسی تهران، رشد، ساری و مشهد به ترتیب بیشترین تعداد گردشگر را به خود اختصاص داده‌اند. نکته جالب در این زمینه این است که محل اقامت مسافران ایرانی در تابستان سال جاری هم بیشتر در اماکن شخصی و مرتبط با دایره نزدیکانشان بوده است.

شهرهای شمالی کشور بعد از تهران بیشترین مقاصد سفر افراد در تابستان امسال را به خود اختصاص داده‌اند.

براین اساس ۴۱ درصد مسافران در منزل شخصی، ۳۷ درصد در منزل دوستان و آشنایان و تنها ۱۹ درصد در ویلا یا اقامتگاه حضور داشته‌اند. همچنین بیشتر مسافران تابستان ۹۹ که یک جامعه ۵۰ درصدی را تشکیل می‌دهند، بین ۲ تا ۴ روز در سفر بوده‌اند و مسافرت ۱۸ درصد آنان نیز بین ۵ تا ۷ روز طول کشیده است. از سوی دیگر نیز این گزارش نشان می‌دهد که خودرو شخصی اصلی‌ترین وسیله نقلیه برای سفر در تابستان ۹۹ بوده است. سهم استفاده از خودرو شخصی برای سفر ۸۵ درصد بوده و بعد از آن هواپیما با ۱۱ درصد و اتوبوس با ۷ درصد قرار دارد.

توجه به پروتکل‌های بهداشتی با کمک شبکه‌های اجتماعی

در این مطالعه چگونگی رعایت پروتکل‌های بهداشتی در طول سفر نیز مورد سوال قرار گرفته است. طبق این مطالعه، ضدعفونی کردن مکرر دست‌ها و وسایل مصرفی با استفاده از الکل اصلی‌ترین راه رعایت بهداشت در طول سفر اعلام شده است.

مسافران برای دریافت اطلاعات بهداشتی در دوران کرونا بیشتر از همه از شبکه‌های اجتماعی کمک گرفته‌اند.

همچنین مطالعه علی بابا نشان می‌دهد که شبکه‌های اجتماعی اصلی‌‌ترین درگاه دریافت اطلاعات پروتکل‌های بهداشتی توسط مسافران بوده است. پس از آن صدا‌وسیما، دوستان و آشنایان نقش پررنگی در اطلاع رسانی در این زمینه ایفا کرده‌اند.

میزان ابتلا به کرونا بعد از سفر

بخش جالب این گزارش اعلام نتیجه در مورد میزان افراد مبتلا به کرونا بعد از سفر است. نتیجه جالب این بخش از مطالعه علی بابا نشان می‌دهد که ۹۴ درصد از کسانی که در تاستان ۹۹ حداقل یک بار سفر رفته‌اند، به بیماری کرونا مبتلا نشده‌اند یا حداقل می‌توان گفت پس از سفر علائمی دال بر ابتلا به کرونا از خود بروز نداده‌اند.این یعنی که تنها ۶ درصد از این ۳۲ درصد به ویروس کرونا بعد از سفر مبتلا شده‌اند.

برنامه سفر در پاییز

در ادامه گزارش از مطالعه علی بابا روی رفتار سفر ایرانیان،‌ شناخت برنامه سفر در پاییز ۹۹ مورد بررسی قرار گرفته است. آنطور که در این گزارش آمده در این مرحله برای شناخت رفتار سفر ایرانیان در پاییز ۹۹ از آنها در مورد برنامه سفر پاییزشان پرسیده شده و و۸۱ درصد آنها اعلام کردد که قرار نیست سفر بروند.

۸۱ درصد حاضران در مطالعه علی‌بابا اعلام کرده‌اند که در پاییز به مسافرت نمی‌روند. با این حال آن دسته هم که تصمیم به مسافرت دارند باز شهرهای شمالی کشور را انتخاب کرده‌اند.

طبق اطلاعات این مطالعه در پاییز ۹۹، ۲۰ درصد افراد قرار است به رشت بروند و ۱۷ درصد آنها شهر تهران و ۱۶ درصد نیز شهر مشهد را به عنوان مقصد سفر خود انتخاب کرده‌اند. همچنین استانبول با ۹ درصد  و دوبی با ۶ درصد نیز اولین مقاصد خارجی در پاییز ۹۹ خواهند بود. بعد از این شهرهای خارجی لندن با ۲ درصد در جایگاه سوم مقصد خارجی سفر در پاییز ۹۹ معرفی شده است.

این گزارش هرچند کمتر از یک ماه نیم به پایین پاییز مانده، پیش‌بینی کرده که در پاییز ۹۹ سفرهای هوایی افزایش خواهند یافت هرچند که همچنان خودرو شخصی به عنوان اولین انتخاب مسافران به عنوان وسیله نقلیه انتخاب شده است.

همچنین این گزارش نشان می‌دهد که بیش از نیمی از کسانی که می‌خواهند در پاییز به مسافرت بروند هدفشان تفریحی و گردشگری است. دیدار اقوام و بستگان، دلایل کاری و تجاری الویت‌های دوم و سوم افراد برای سفر هستند. در پاییز ۹۹ برعکس تابستان تنها ۳۹ درصد منازل شخصی را به عنوان اقامتگاه انتخاب می‌کنند و این مطالعه نشان داده که اقامت در هتل هنگام پاییز سه برابر تابستان خواهد بود.

*برای مطالعه کامل گزارش علی‌بابا از رفتار سفر کاربران در تابستان و پاییز ۹۹ به لینک زیر مراجعه کنید:

بررسی رفتار سفر کاربران ایرانی بعد از شیوع کرونا

http://pvst.ir/8xw

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو