skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

چگونه شرکت‌های ارتباطی «فراگیری مالی» را به آفریقا آوردند

۱۷ آبان ۱۳۹۹

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

خدمات مالی موبایلی در جهان امروز با ارائه شبکه مالی باز به یکی از بازیگران مهم این عرصه جهان تبدیل شده‌اند و به همین منظور صنعت مالی و ارتباطات باید برای افزایش مزایای تجاری و اجتماعی با یکدیگر همکاری داشته باشند.

به گزارش پیوست، ویروس همه گیر کرونا باعث شده تا مشتریان استفاده از روش‌های سنتی از جمله دستگاه‌های خودپرداز را کاهش دهند.از همین رو روش‌های تازه‌ای وارد صنعت امورمالی شده‌اند و مشتریان در قاره‌ای که ساختار‌های به روز و پیشرفته‌ای از لحاظ بانکی ندارد تنها با یک پیامک ساده قادر به پرداخت هزینه و انجام تراکنش خرید خود هستند.

این قابلیت به مشتریان اجازه خواهد داد تا بدون استفاده از کارت اعتباری و یا پول نقد، خرید را بدون ارتباط فیزیکی به انجام رسانند. آزادی در ارسال و دریافت پول به واسطه یک گوشی همراه به بخش مهمی از زندگی روزانه میلیاردها انسان در جهان تبدیل شده است.

پول موبایلی که در ابتدا تنها در چند بازار جهان شهرت داشت حالا به یکی از پدیده‌های مهم جهانی تبدیل شده است و در بازار‌های در حال رشد جهان نقش مهمی برای بسیاری از مشتریان ایفا می‌کند. پول موبایلی در حال حاضر در ۹۵ کشور استفاده می‌شود و ۲۹۰ مورد استفاده در جهان دارد. GSMA شرکت نماینده اپراتور‌های موبایلی در جهان گزارش کرده است که تنها در سال ۲۰۱۹ در آفریقای سیاه ۵۰ میلیون کاربر جدید از شبکه پول موبایلی استفاده می‌کنند.

براساس این گزارش صنعت پول موبایلی با بیش از یک میلیارد کاربر، ۳۷۲حساب و فعال و نزدیک به ۲ میلیارد دلار تراکنش روزانه پیشرفت قابل توجهی نسبت به سال گذشته داشته است. به عبارت دیگر می‌توان گفت که پول موبایلی وارد دوران تازه‌‌ای از حیات خود شده است.

خدمات مالی موبایلی (MFS) بخش مهمی از جهان امروز محسوب می‌شود. در کشور‌ها بازار‌های پیشرفته این خدمات باعث سادگی شده و در کشور‌های در حال توسعه و کمتر توسعه یافته امکان تراکنش را با وجود زیرساخت ضعیف و غیرمطمئن فراهم می‌کند. در واقع می‌توان گفت امکان استفاده از خدمات بانکی را برای کسانی که دسترسی به بانک ندارند فراهم می‌کند.

پول موبایلی در حال حاضر در ۹۵ کشور استفاده می‌شود و ۲۹۰ مورد استفاده در جهان دارد

برای پیشرفت اقتصادی در آفریقا، باید تعداد زیادی که هنوز به خدمات مالی دسترسی ندارند وارد صنعت امور مالی شده و از آن استفاده کنند. هزینه بالای حساب بانکی و تعداد محدود بانک‌ها در آفریقا یکی از موانع توسعه خدمات مالی برای این قشر محسوب می‌شود.

مشکلاتی از جمله صف‌های طولانی، زمان پردازش بالا، هزینه‌های بالای خدمات و بسیاری مسائل دیگر باعث شده تا امکان استفاده از بانک برای بسیاری از ساکنان آفریقا به ویژه در کشور‌های فقیر فراهم نباشد. زمان نیز یکی از دیگر عوامل مهم بازدارنده برای بسیاری از آفریقایی‌‌ها محسوب می‌شود. از یک سو به دلیل زیرساخت‌های ضعیف بانکی برای هر تراکنش زمان زیادی مورد نیاز است و از سوی دیگر به دلیل تعداد محدود بانک‌ها، فاصله هر بانک و درنتیجه زمان رسیدن به هر بانک زیاد است.

بنابراین یکی از روش‌های مطلوب و پرطرفدار به ویژه در آفریقا پرداخت موبایلی محسوب می‌شود. شرکت اریکسون گزارش کرده است پلتفرم کیف‌پول این شرکت بیش از ۱۸ میلیارد دلار تراکنش ماهیانه را تا ژوئن ۲۰۲۰­­­­­ به خود اختصاص داده است.

این حجم از تراکنش‌ها نشان می‌دهد که ارائه دهندگان خدمات ارتباطی یکی از بازیگران مهم در حوزه امورمالی محسوب می‌شوند و برای افزایش سود و همچنین آسودگی کاربران به ارتباط هرچه بیشتر صنعت مالی و ارائه دهندگان نیاز است.

منبع: itnewsafrica

http://pvst.ir/8xj

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو