skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

شانس مجدد برای مسدودشدگان کوئیز آو کینگز

بهناز توحیدی نویسنده میهمان

۱۸ مهر ۱۳۹۹

زمان مطالعه : ۶ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۱۹ مهر ۱۳۹۹

حدود سه هفته پیش بود که کوئیز آو کینگز ۵۳۵ حساب کاربری را به‌خاطر استفاده از بات‌های تلگرامی (روبات) در بازی مسدود کرد. به دنبال این تصمیم کاربرانی که حسابشان مسدود شد، به بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای اعتراض کردند. حالا در نشستی میان تیم کوئیز او کینگز با بازیکنان معترض در بنیاد ملی بازی‌‌های رایانه‌ای، مجموعه کوئیز آو کینگز اعلام کرد که پس از پایان کوییزکاپ ۹۹ یعنی ۱۰ آبان ماه این تصمیم را مجدد بررسی می‌کند و اگر نیاز به تجدید نظر بود در مورد آن تجدید نظر خواهد کرد. 

عقیل منصوری، معاون نظارت بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای در تشریح جلسه تیم کوئیز آو کینگز با کاربرانی که حسابشان مسدود شد، به پیوست گفت: «پس از اینکه کوئیز آو کینگز حساب ۵۳۵ کاربر را مسدود کرد، آنها به بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای مراجعه کردند، چون بنیاد ملی بازی‌ها را مرجع این موضوع می‌دانستند»

او ادامه داد: «ما هم در این رابطه با تیم کوئیزآو کینگز ارتباطی برقرار کردیم. آنها پاسخ مشروحی هم برای ما ارسال کردند. در ایمیلی که فرستادند، به موضوع تقلب و بات تلگرامی هم اشاره کردند و تاکید کردند که موضوع را از طریق پلیس فتا پیگیری می‌کنند و اگر دوره‌های پیش به صورت جدی پیگیری نمی‌کردند، هم‌اکنون می‌خواهند به صورت جدی با موضوع برخورد کنند. چون هم ضرر مالی بسیاری در این مورد متحمل شدند و هم کاربران خوبی را از دست دادند»

او همچنین بیان کرد: «من با مدیرعامل کوئیزآو کینگز تماس گرفتم و در این مورد با وی صحبت کردیم. من به او گفتم که کاربران موفق نشدند که برای حل این مشکل با کوئیز آو کینگز ارتباط برقرار کنند و بهتر است نشست مشترکی برگزار کنیم، وی نیز این پیشنهاد را قبول کرد. این کاربران هم گروهی داشتند که بین خودشان چند نفر را به عنوان نماینده برای شرکت در این نشست دعوت کردند.»

به گفته منصوری در این نشست مدیر روابط عمومی کویئز آو ‌کینگز توضیحات مفصلی را در مورد بات تلگرامی و بحث تقلب مطرح کرد. او همچنین تاکید کرد: « مدیر روابط عمومی کوئیز آوکینگز در این جلسه اعلام کرد که یکسال است که موضوع بات را شناسایی کردند و وقتی از کاربران وجود چنین باتی را پیگیری می‌کردند، آنها می‌دانستند که چنین باتی وجود دارد و حتی از آن استفاده می‌کردند. تیم کوئیز هم بعد از مدتی دریافت که این کاربران خودشان از این بات برای تقلب در بازی استفاده می‌کردند.»

او در ادامه داد: «در این موضوع همچنین تیم کوئیز اعلام کرد که موضوع بات و تقلب جزو خطوط قرمز آنها است. دو روز پیش از مسدود شدن حساب این کاربران هم این تیم قوانین خود را به روز رسانی کرد و سپس ۵۳۵ کاربر را مسدود کردند. البته ۵۳۵ کاربر مسدود نشدند بلکه حساب کاربری مسدود شد چون به عنوان مثال در این جلسه یک نفر ادعا می‌کرد که به شخصه ۷ حساب کاربری دارد.»

کاربرانی که حسابشان مسدود شد، اعتقاد داشتند که اشتباه کردند؛ اما باید متناسب با اشتباهشان با آنها برخورد شود و باید با کاربری که تنها یک ماه از بات تلگرامی برای تقلب استفاده کرده، با کاربری که یک سال از آن استفاده می‌کند، برخورد متفاوتی شود
عقیل منصوری،معاون نظارت بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای

براساس گفته‌های منصوری بعد از این اتفاق مدیرعامل کوئیز آو کینگز نمی‌خواست برخورد جدی و قطعی داشته باشد؛ اما به موازات این موضوع برخی کاربران شروع به توهین و تخریب کردند و حتی کار به مسائل اخلاقی کشید. او همچنین بیان کرد: «پس از این موضوعات تیم کوئیز آو کینگز تصمیم گرفتند که برخورد جدی داشته باشند و حتی بحث حقوقی این موضوع را هم دنبال می‌کنند.»

او در ادامه صحبت‌های خود به سخنان کاربرانی که حسابشان مسدود شده بود در این جلسه، اشاره کرده و گفت: «پس از صحبت‌های تیم کوئیز، کاربران موضوعاتی را مطرح کردند. همه این افراد اذعان داشتند که این بات را استفاده کردند و پشیمان بودند و از اتفاقات اخلاقی که در این مدت رخ داد، اعلام برائت کردند. من متوجه شدم که این افراد اشتباه کردند؛اما این بازی را دوست دارند. یکی از کاربران می‌گفت بعد از مسدود شدن حسابش بیمار شد و از جمله کاربرانی بود که رتبه بالایی دارد و تنها دو ماه است که از این بات استفاده می‌کرد.»

منصوری در ادامه افزود: «این کاربران اعتقاد داشتند که اشتباه کردند؛ اما باید متناسب با اشتباهشان با آنها برخورد شود و باید با کاربری که تنها یک ماه از این بات استفاده کرده، با کاربری که یک سال از آن استفاده می‌کند، برخورد متفاوتی شود.»

او همچنین عنوان کرد که کاربران دراین جلسه اشاره می‌کردند که در این ۵۳۵ حساب مسدوده شده، موارد استثنا هم وجود داشته، چون یکی از کاربران ادعا می‌کرد که اکانتی دارد که به بات تلگرامی متصل بوده و الان فعال است و اکانت دیگری دارد که به باتی متصل نیست و مسدود شده است. به اعتقاد منصوری اینطور به نظر می‌رسد که این بررسی‌ها توسط تیم کوئیز باید با دقت بیشتری انجام شود.

به گفته منصوری این کاربران در جلسه اشاره کردند که از مدت‌ها پیش به تقلب افراد آگاه بودند و به تیم کوئیز هم پیام‌های بسیاری می‌دادند. او همچین تاکید کرد: «این کاربران می‌گفتند که به واسطه اینکه می‌دیدند فضای تقلب وجود دارد و ضرر می‌کنند چاره‌ای نداشتند جز اینکه یا باید از بازی بیرون بروند یا بمانند و ببازند یا تقلب کنند. مدیرحقوقی بنیاد هم توضیحاتی ارائه داد در مورد اینکه وقتی در احکام جزائی می‌خواهند با موضوعی برخورد کنند، شرایط بروز موضوع را درنظر می‌گیرند. البته کاربران انتقاد داشتند که چرا برخی از کاربران که تقلب کردند را مسدود نکردند که تیم کوئیز اعلام کرد که در مورد این اکانت‌ها به قطعیت نرسیدند؛ اما در مورد تقلب این ۵۳۵ اکانت مطمئن هستند.»

او همچنین بیان کرد: « بنیاد قصد دارد هردو طرف موضوع را حمایت کند و با توجه به اینکه این کاربران به اشتباه خود پی بردند و مجبور شدند تحت شرایطی این کار را انجام دهند، ما درخواست کردیم که تیم کوئیز در تصمیم خود بازنگری انجام دهد. البته من متوجه شدم که تا الان هم تیم کوئیز آو کینگز سعه صدر خوبی دارند و اجازه دادند تا این کاربران با ساخت اکانت جدید در مسابقات کوئیز کاپ شرکت کنند.»

منصوری در ادامه افزود: «در پایان نشست به نتیجه رسیدیم که پس از پایان مسابقات کوئیز کاپ یعنی ۱۰ آبان‌ماه یک بار دیگر موضوع را بررسی شود و احتمال دارد تمام این کاربران بخشیده شوند یا امکان دارد هیچ‌کدام را نبخشند یا تحت شرایطی به بازی برگردند.»

http://pvst.ir/8rr
بهناز توحیدینویسنده میهمان

  سال ۸۷ به امید تغییرات بسیار در جامعه‌ام رشته علوم ارتباطات شاخه روزنامه‌نگاری را برگزیدم. به صورت پراکنده در همشهری و مجله فرهنگ وسینما می‌نوشتم. اما همواره فکر و ذکر منِ تازه‌کار پیرامون مسائل اجتماعی و سیاسی می‌گذشت. تا اینکه سال ۹۵ وارد پیوست شدم و به واسطه پیوست پا به دنیای بیکران فناوری گذاشتم و عاشقش شدم.

  تمام مقالات

  0 نظر

  ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  *

  برای بوکمارک این نوشته
  Back To Top
  جستجو