skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

بینش بازار شروع به کار کرد؛ مشاوری برای برنامه‌‌سازان و بازی‌سازان موبایل

امید اعظمی عضو تحریریه

۱۵ مهر ۱۳۹۹

زمان مطالعه : ۶ دقیقه

سایت بینش بازار شروع به کار کرد

کافه‌بازار به‌صورت رسمی از بینش بازار به عنوان مرجع داده‌های صنعت برنامه‌های موبایل رونمایی کرد. تیم کافه بازار هدف سایت بینش را روشن کردن مسیر افراد فعال در این  صنعت عنوان کرد.

به گزارش پیوست، داده‌ها و گزارش‌های بینش از دل ۱۰ سال فعالیت بازار برآمده است. فعالیت ۱۰۰ هزار برنامه و بازی و داده‌های رفتار بینش از ۴۱ میلیون کاربر فعال بر اساس سنجه‌های متفاوتی مانند نصب فعال و هزینه‌ی نصب، بررسی و محاسبه شده است؛ داده‌های دریافت شده از این سنجه‌ها بینش بازار را شکل می‌دهد.

نمایی از سایت بینش بازار
به گفته تیم کافه بازار، بدون جمع‌آوری و ترکیب داده‌ها در یک ابزار با منافع عمومی مشترک، این صنعت پیشرفت نخواهد کرد.

تیم کافه بازار اهداف مختلفی را برای ایجاد بینش در نظر گرفته است. از جمله آنکه این داده‌ها کمک کننده توسعه‌ محصول باشند و برنامه‌ریزی‌ کمپین‌های مارکتینگ را آسان‌تر و نتایج را قابل پیش بینی‌تر کند. برای هدف گذاری شاخص‌های کلیدی ارزیابی عملکرد و برنامه‌ ریزی راهبردی همراه مدیران شود. سرمایه گذاران با اطمینان خاطر بیشتری وارد کسب و کارها شوند. از طرف دیگر، داده‌ها فضای نقد و آگاهی را برای رسانه‌ها باز کرده و ظرف تحقیقات دانشگاهی را بزرگ‌تر کند.

اهمیت اشتراک‌گذاری داده‌ها

به گفته مهدی ناصری، تحلیل‌گر داده‌های کسب‌وکار در کافه بازار، از سال ۱۳۹۴ کافه‌بازار بیش از ۲۴ گزارش مختلف فصلی، سالانه و موردی را منتشر کرده با این هدف که اشتراک‌گذاری داده‌ها باعث نفع بردن جامعه و حتی خود کافه بازار خواهد بود. این سایت از داده‌های واقعی بازار که ماهیانه به‌روز می‌شود، شکل گرفته است. این داده‌ها با در نظر گرفتن سنجه‌های گوناگون در دسته‌های متنوع بازی و برنامه استخراج و محاسبه می‌شوند.

مهدی ناصری، تحلیل‌گر داده‌های کسب‌وکار در کافه بازار
مهدی ناصری، تحلیل‌گر داده‌های کسب‌وکار در کافه بازار، معتقد است داده‌ها به شدت راست‌گو، مفید، دقیق، قابل پیش‌بینی و بدون ابهام هستند.

ناصری در خصوص گزارش‌های بینش بازار توضیح داد: «بخشی از بینش به گزارش‌هایی اختصاص پیدا خواهد کرد که به صورت موردی و با توجه به شرایط صنعت برنامه‌های موبایلی، تغییرات، افت و خیز یا گزیده کردن یک موضع خاص، تدوین می‌شود.»

به گفته تحلیل‌گر داده‌های کسب‌وکار کافه بازار، رویکرد اصلی تیم کافه‌بازار این است که به مخاطب بینش کافی برای تصمیم‌گیری بدهد. او در این خصوص توضیح داد: «ما به جای انتشار آمار، سنجه یا متریک منتشر می‌کنیم. شناخت حوزه‌های مختلف و بنچمارک‌های مختلف کمک می‌کند تا برنامه‌نویس یا بازی‌‌ساز تحلیل درستی از اتفاقاتی که در صنعت می‌افتد داشته باشد.»

ناصری در ادامه عنوان کرد بینش بازار قرار نیست یک مرجع اطلاع‌رسانی و گزارش‌دهی صرف باشد بلکه قرار است یک منبع insightful باشد. بینش مجموعه‌ای متشکل از سنجه‌ها، بنچمارک‌ها، مقایسه‌ها، روند‌ها و تحلیل است.

او در پاسخ به این سوال که آیا از این پس دیگر گزارش‌های فصلی یا سالانه کافه بازار منتشر نخواهد شد گفت: « این گزارش‌ها نیز منتشر خواهند شد اما شکلی متفاوت به خود می‌گیرند چرا که دیگر گزارش‌ها به سمت محتوای تحلیلی‌تر پیش خواهند رفت.»

عملکرد سایت بینش بازار

ناصری در خصوص عملکرد سایت بینش بازار توضیحات کاملی داد. او در این خصوص گفت: «بینش چندین بخش دارد. در دو بخش سنجه‌ها و سنجه‌های عمومی فعالان صنعت می‌توانند براساس شاخص‌های متنوعی از روندهای مرتبط با صنعت مطلع شوند. در این بخش ۲۵ سنجه وجود دارد و این تعداد با توجه به بازخوردها احتمال دارد افزایش پیدا کند.»
به گفته او در بخش دسته سایت بینش بازار، علاقه‌مندان شاخص‌های کلی متعلق به آن دسته را مشاهده می‌کنند. در بخش گزارش‌ها، تاریخچه‌ای از گزارش‌هایی که کافه بازار منتشر کرده وجود دارد.
«جدیدترین‌ها» بخشی از سایت بینش است که خبرهای مرتبط با توسعه سایت در آنها قرار دارد. اغلب نمودارها در سایت بینش، براساس زمان و دسته قابلیت مقایسه شدن دارند. این سایت توسط تیم داده کافه بازار ساختار یافته و براساس رفتار کاربران موبایلی برنامه بازار به ارائه محتوا می‌پردازد.

ناصری در پایان صحبت‌هایش توضیح داد گزارش‌های مفصل بازار همچنان مانند گذشته روی وبلاگ کافه‌بازار منتشر خواهد شد. اما تمرکز اصلی کافه‌بازار از این به بعد روی بینش بازار خواهد بود.

تصمیمات داده محور

محمد زهتابی، مدیرعامل شرکت پاییزان، سخنران مهمان این رویداد آنلاین در خصوص تصمیمات داده‌محور توسط مدیران محصول و سازندگان محصول ارائه داد. به گفته او مدیران وقتی به داده توجه می‌کنند که آن داده باعث برندسازی شود. یا وقتی که فرضیه‌ها و درایت مدیر را ثابت کند. او در این خصوص توضیح داد: «ما وقتی از داده‌ها استفاده می‌کنیم که ثابت کننده عقیده و فرضیه خودمان باشد. ما از داده به دنبال راهکار نیستیم بلکه به دنبال علت هستیم.»

زهتابی معتقد است اولین اصل در استفاده از داده شک داشتن است. کسی که خیلی قاطع حرف می‌زند و به صحبت‌ها و افکارش شک نمی‌کند نمی‌تواند از داده استفاده درستی داشته باشد. او در خصوص اهمیت استفاده از داده‌ها توضیح داد: «ما برای استفاده از داده باید زیرساخت‌های خود را تغییر دهیم. جمع‌آوری داده، مانیتور داده و استفاده از داده نیازمند هزینه در بخش زیرساخت است.»

محمد زهتابی مدیرعامل پاییزان
محمد زهتابی مدیرعامل پاییزان: برنامه‌سازان و بازی‌سازان حاضر نیستند برای استفاده از داده هزینه پرداخت کنند. داده گران‌ترین چیز در دنیا است.

به گفته زهتابی، تحلیل‌گر داده نقش بسیار تاثیرگذاری در تصمیمات مهم شرکت‌ها دارد. اما متاسفانه جای این افراد در شرکت‌های بازی‌ساز و برنامه‌ساز ایرانی بسیار خالی است.

مخاطبین بینش بازار

علیرضا اشکان، مدیر بازاریابی بازار، در مورد مخاطبین این سایت گفت: « مخاطبان ما افرادی هستند که درگیر خود کسب‌وکار هستند. مانند برنامه‌نویسان که باید سنجه‌هایی مثل مدل گوشی، لوکیشن و غیره به بهره‌وری بهتر برنامه‌نویس کمک خواهد کرد.» او ادامه داد: «مدیران شرکت‌ها و مدیران محصولات با سنجه‌های دیگری مانند میزان خرید‌ها، علاقه‌ و انتخاب کاربران، سهم درآمد بازی‌های و برنامه‌ها می‌توانند تصمیمات آینده خود را در شرایط بهتری بگیرند.»

به گفته اشکان، سنجه‌هایی مثل «تمرکز رقابت» یا «حجم کلی مارکت موبایل» جهت درستی به تصمیم‌گیری سرمایه‌گزاران و مدیران این حوزه خواهد داد.

او دسته دیگری از مخاطبین بینش بازار را افرادی که به دنبال مگاترند‌ها هستند عنوان کرد. به گفته اشکان، رسانه‌ها، دانشگاهی‌ها و حتی سیاستمداران می‌توانند از طریق این سایت ترند‌های این حوزه را دریابند و از این طریق آینده‌ای واضح‌تر از جنس حوزه فعالیت خود را ترسیم خواهند کرد.

اشکان خطاب به کاربران سایت بینش بازار گفت: «ما از مخاطبین بینش بازار که به مقوله داده تسلط دارند انتظار داریم با دیدن این روند‌ها و سنجه‌ها در تکمیل این پروژه و رسیدن به اکوسیستمی داده‌محور به ما کمک کنند.»

علیرضا اشکان، مدیر بازاریابی کافه‌بازار
علیرضا اشکان، مدیر بازاریابی کافه‌بازار علت ایجاد سایت بینش بازار را در دسترس بودن لحظه‌ای داده‌ها و گزارش‌ها برای بررسی همگان توصیف کرد.

قوانین و شرایط استفاده از بینش

طبق شرایط اعلام شده از سوی بازار استفاده از داده‌های بینش رایگان است و استفاده کنندگان از آن نمی‌توانند با ارائه آن داده‌ها برای خود درآمدی کسب کنند. از سویی تاکید شده است که بینش در تعریف سنجه‌ها، تجمیع و خلاصه سازی داده‌ها، حریم خصوصی برنامه‌ها و کاربران را رعایت کرده است.

بینش بازار با پیشوند insight از طریق دامنه سایت کافه بازار در دسترس است. کاربران می‌توانند از امروز با مراجعه به این سایت از این داده‌های جمع‌آوری شده و طبقه‌بندی شده استفاده کنند.

http://pvst.ir/8ra
امید اعظمیعضو تحریریه

شاید هیچ‌وقت صفت ماجراجو را در توصیف خودم به‌کار نبرده‌ باشم. اما وقتی به مسیری که آمدم نگاه می‌کنم، چیزی جز ماجراجویی نمی‌بینم. از تحصیل در رشته مهندسی نرم‌افزار و یک سال تجربه برنامه‌نویسی گرفته تا تجربه برگزاری استارت‌آپ ویکند بیرجند و سه سال مدیا مانیتورینگ در حوزه روابط‌عمومی و حالا تجربه جدیدی در پیوست و حوزه خبرنگاری. اما برای من ارزشمند‌تر از هر تجربه‌ای، دوستان خوبی بودند که در این مسیر پیدا کردم.

تمام مقالات

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو