skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

اخبار

تحریریه پیوست

وزیر ارتباطات: فعال شدن اجباری رومینگ برای مشترکان شایعه است

تحریریه پیوست

۱۲ شهریور ۱۳۹۹

زمان مطالعه : ۵ دقیقه

منتشر شدن تصویری در شبکه‌های مجازی که حکایت از فعال شدن اجباری سرویس رومینگ از سمت اپراتورها و کسر شدن مبالغی از حساب مشترکان داشت، از سمت وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات شایعه خوانده شد. محمدجواد آذری جهرمی با انتشار چندین استوری در حساب اینستاگرامی خود ضمن توضیح در مورد رومینگ و نحوه فعالیت آن اعلام کرده که تصاویری که اخیرا در شبکه‌های اجتماعی منتشر و باعث نگرانی مشترکان شده «دروغ شاخدار» است.

به گزارش پیوست، از روز گذشته تصویری در بین کاربران دست به دست شد که حکایت از پیامی داشت که در آن به مشترکان اپراتورها نسبت به فعال شدن اجباری رومینگ و کسر مبالغی از حساب آنها هشدار می‌داد. در این پیام که برای برخی مشترکان به صورت پیامک هم ارسال شده آمده است: «اپراتورها سرخود رومینگ را روی سیم‌کارتهای کاربران را فعال کرده‌اند تا بسته‌های اینترنتی زودتر تمام شود. با گرفتن کدهای دستوری زیر جلوی این کلاهبرداری را بگیرید.» به دنبال این اطلاع‌رسانی و ابراز نگرانی کاربران، محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در صفحه اینستاگرام خود ضمن شایعه خواندن این خبر به سوالهای زیادی که به گفته خودش کاربران در این زمینه از او پرسیده‌اند جواب داده است. او ابتدا در مورد سوالی که پرسیده شده رمنیگ بین‌المللی چیست نوشته است:‌ «زمانی که شما به مسافرت خارج از کشور می‌روید، سیم کارت شما قابلیت فعال شدن در شبکه تلفن همراه کشور مقصد را دارد. در این حالت رومینگ برای سیم کارت شما فعال می‌شود. تماس گرفتن یا استفاده از اینترنت در حالت رومینگ بسیار گران قیمت است و کاربرد تجاری دارد.» او در ادامه به این سوال که پرسیده شده آیا رومینگ بین الملل بدون برقراری تماس یا استفاده از اینترنت برای مشترک هزینه‌ای دارد پاسخ منفی داده و گفته است که فعال شدن سیم کارت کاربر در شبکه کشور مقصد، بدون تماس هیچ هزینه‌ای برای او نخواهد داشت.

پیامی که از روز گذشته در شبکه‌های مجازی بین کاربران دست به دست می‌شد و حکایت از فعال شدن اجباری سرویس رومینگ و کسر شدن مبالغ از حساب کاربران را داشت

جهرمی در مورد اینکه آیا سرویس رومینگ بین الملل برای همه به صورت پیش فرض فعال است اینگونه توضیح داده است: «پاسخ به این سوال مثبت است؛ اما قبلا این سرویس در صورت نیاز و با درخواست مشترک و با مراجعه به دفاتر خدمات ارتباطی انجام می‌شد. پس از فراگیر شدن سفر اربعین و برای راحتی مردم، این خدمت به صورت پیش فرض برای مشترکین اپراتورها فعال است.» او همچنین در مورد فعال بودن خدمات رومینگ بین الملل و عدم خروج از کشور و اینکه مشترک باید هزینه بیشتری برای تماس بپردازد هم توضیح داده که هیچگونه هزینه اضافی در صورت عدم خروج از کشور، برای مردم محاسبه نخواهد شد و این خبر شایعه‌ای بیش نیست.
جهرمی در پاسخ به سوال برخی که پرسیده‌اند با غیرفعال کردن خدمات رومینگ بین‌الملل با کدهای دستوری معرفی شده، مشکلی برای مشترک به وجود می‌آید یا خیر اعلام کرده که در این زمینه تا زمانی که مشترک قصد مسافرت به خارج از کشور را نداشته باشد مشکلی به وجود نمی‌آید. به گفته او باید قبل از سفر مشترک نسبت به فعال‌سازی رومینگ اقدام کند در غیر اینصورت سیم کارت او در خارج از کشور قابل استفاده نخواهد بود.

در ادامه این پرسش و پاسخ‌های اینستاگرامی او در پاسخ به این سوال که آیا غیرفعال‌سازی خدمات رومینگ بین الملل منفعتی هم دارد اینگونه توضیح داده است: «به صورت کلی خیر؛ اما به شهروندان نقاط مرزی کشور توصیه می شود به دلیل آن که ناخواسته در معرض پوشش شبکه موبایل کشورهای همسایه قرار می گیرند، برای جلوگیری از رومینگ اجباری و برقراری تماس به صورت رومینگ بین الملل ناخواسته این سرویس را روی سیم کارت‌های خود غیرفعال کنند.»
وزیر ارتباطات عامل پخش شایعه‌های اخیر در مورد فعال‌سازی اجباری رومینگ را دوعامل معرفی کرده و نوشته است: ‌«دو حالت متصور است. یا این که موضوع درمناطق مرزی کشور مطرح و سپس خبر آن در سایر نقاط نیز منتشر شده است. احتمال دوم این است که یک شبکه پخش شایعه در شبکه‌های اجتماعی با هر هدف ممکن در کشور فعال شده که به اطلاعات اپراورها دسترسی پیدا کرده‌اند و با پخش شایعه، عکس العمل مردم و در نتیجه قدرت پخش شایعه را با تعداد کدهای دستوری غیرفعال‌سازی رومینگ بین الملل شماره‌گیری شده، ارزیابی می‌کنند.» جهرمی تاکید کرده که در صورت صحت گزینه دوم، دستگاه‌های ذیربط در شناسایی این شبکه‌ها باید بررسی دقیق به عمل بیاورند و نسبت به برخورد با عوامل آن اقدام کنند.
وزیر ارتباطات پس از پاسخگویی به این سؤالات و روشن کردن ماجرای پیامکی که در خصوص پرداخت هزینه برای فعال‌سازی رومینگ دست‌به‌دست می‌شود، تأکید کرد: «اطمینان می‌دهیم که نسبت به حق‌الناس حساس هستیم و فعال بودن سرویس رومینگ بین‌الملل برای سیم‌کارت شما، مادامی ‌که به مسافرت خارج از کشور نرفته‌اید و تماسی برقرار نکرده‌اید و استفاده‌ای از اینترنت نداشته‌اید، هیچ هزینه‌ای برای شما ندارد و این شایعه یک دروغ شاخ‌دار است.»

http://pvst.ir/8jy

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو