skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

اخبار

تحریریه پیوست

همراه اول ۲۶ ساله شد

تحریریه پیوست

۱۹ مرداد ۱۳۹۹

زمان مطالعه : ۲ دقیقه

شرکت ارتباطات سیار ایران که با نام تجاری همراه اول شناخته می‌شود، بیست‌وششمین سال فعالیت خود در زمینه تلفن همراه را به پایان رساند.

طرح ایجاد شبکه تلفن همراه در ایران که از سال‌های پایانی دهه ۶۰ آغاز شده بود، سرانجام در ۱۹ مرداد ۱۳۷۳ با واگذاری ۴ سیم‌کارت به نهاد ریاست جمهوری به مرحله اجرایی رسید و پس از آن بود که عرضه سیم‌کارت در ایران آغاز شد.

بهره‌برداری از اولین فاز شبکه تلفن همراه کشور، ابتدا در مرداد ماه سال ۱۳۷۳ در شهر تهران با ۲۴ سایت BTS و با ظرفیت ۹۲۰۰ شماره آغاز شد و به دنبال استقبال مردم، شرکت مخابرات ایران درصدد گسترش پوشش آن از تهران به کل کشور برآمد. اولین سیم‌کارت‌های واگذار شده به مردم از فناوری نسل ۲ تلفن همراه پشتیبانی می‌کردند.

تلفن همراه در ابتدای راه، به صورت اداره کلی در زیرمجموعه شرکت مخابرات ایران فعالیت می‌کرد؛ اما در ادامه راه و با گسترش این فناوری در کشور و با پیشنهاد وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، هیأت دولت اساسنامه شرکت ارتباطات سیار را با سرمایه ۲ هزار میلیارد ریال تصویب کرد و تمامی وظایف امور ارتباطات سیار شرکت مخابرات ایران به شرکت ارتباطات سیار ایران واگذار شد. این شرکت در سال ۸۶ نام تجاری «همراه اول» را برای خود برگزید.

در سال ۸۹ این شرکت از سهامی خاص به سهامی عام تبدیل و در ۲۸ آذر همان سال، پنج درصد سهام (معادل ۱۰۳ میلیون سهم) خود را در فرابورس عرضه کرد. روز ۲۹ مرداد ۹۲ نماد «همراه اول» در بازار بورس بازگشایی شد و این شرکت از آن سال در بازار بورس ایران حضور دارد.

شبکه همراه اول با بیش از ۹۰ میلیون مشترک در تمامی شهرهای کشور و حدود ۴۵ هزار روستا (بیش از ۹۰ درصد روستاها) و بیش از ۷۴ هزار کیلومتر از جاده‌های کشور، ۹۷ درصد جمعیت کشور را تحت پوشش دارد.

http://pvst.ir/8f3

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو