skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

اخبار

تحریریه پیوست

متن پیام رمز دوم پویا تغییر می‌کند

تحریریه پیوست

۹ تیر ۱۳۹۹

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

متن پیام رمز دوم پویا برای ارائه اطلاعات بیشتر به متقاضی رمز دوم پویا از طریق پیامک و همچنین به منظور جلوگیری از سواستفاده از این رمز تغییر می‌کند.

به گزارش پیوست، اصلاح متن و تغییر متن پیام پیامک‌های رمز دوم پویا در دستور بانک مرکزی قرار گرفته است که در صورت ایجاد تغییرات پیش‌بینی شده، در هر پیامک، اطلاعات لازم برای متقاضی رمز دوم پویا ارسال می‌شود. در این پیامک نوع تراکنش نیز به اطلاع درخواست کننده رمزدوم پویا خواهد رسید. پیش‌بینی شده تا در متن پیامک ذکر شود که به عنوان نمونه شما X ریال کارت به کارت می‌کنید یا مبلغ A ریال از فروشگاه B خریداری کرده‌اید.

هم‌اکنون پس از فشردن دکمه درخواست رمزدوم پویا پیام متنی که در آن فقط رمز دوم پویا و مدت اعتبار آن مشخص شده، برای مخاطب ارسال می‌شود؛ اما این پیام با توجه به اینکه طول دوره زمانی ۱۲۰ ثانیه‌ای برای استفاده از رمز دوم پویا در نظر گرفته شده ممکن است مورد سوءاستفاده قرار گیرد.

براساس خبرهای منتشر شده با اجرایی شدن رمز دوم پویا از بهمن ماه گذشته (۱۳۹۸) میزان فیشینگ در حدود ۹۰ درصد کاهش یافت است در همین زمینه  وزیرارتباطات و فناوری اطلاعات نیز روز گذشته هم‌زمان با به بهره‌برداری رسیدن مرکز داده همراه اول در آذربایجان شرقی به آمار پلیس فتا در زمینه کاهش پرونده‌های مطرح در زمینه فیشینگ رمزدوم اشاره کرده و گفت تعداد پرونده‌های مطرح شده در این زمینه در حدود ۲۰ درصد کاهش یافته است.

با تغییرات اعمال شده روی متن پیام‌های ارسالی از طریق سامانه هریم (هدایت رمز یک‌بار مصرف) به متقاضی رمز دوم پویا اگر در طول دوره ۱۲۰ ثانیه اعتبار رمز پویا فیشینگی فرد به صفحه فیکی ارجاع داده شده باشد در این فرایند مطلع می‌شود و در این صورت دیگر رمز دوم خود را وارد نخواهد کرد.

یکی از اشتباهات رایج میان افراد مراجعه به سایت‌های فیک برای خرید کالا یا شارژ موبایل است از همین رو پس از اینکه رمز دوم پویا یا شماره کارت خود را وارد این سایت می کنند سواستفاده کنندگان به سرعت می‌توانند با استفاده از آن رمز پویا خرید مجددی انجام دهند اگر متن پیام به صورت دقیق حاوی اطلاعات مربوط به پذیرنده یا دارنده کارت باشد متقاضی رمزدوم پویا با کمی دقت متوجه مشکل ایجاد شده می‌شود.

بررسی‌های صورت گرفته نشان می‌دهد با اجرایی شدن رمزدوم پویا میزان کارت به کارت در حدود ۳۰ درصد کاهش یافت که این میزان هیچگاه به حالت قبل بازنگشت.

رمز دوم پویا اواخر بهمن ماه ۱۳۹۸ تقریبا پس از افزایش قابل توجه پرونده‌های مطرح در زمینه فیشینگ در دادسرای جرایم رایانه‌ای اجرایی شد؛ اجرای این طرح هر چند در ابتدا با مخالفت‌‌های زیادی مواجه بود چرا که گروهی اجرایی شدن این طرح را مانع فیشینگ نمی‌دانستند؛ اما با توجه به کاهش چشم‌گیری پرونده‌ها در دادگاه‌ها به تدریج فعالان این بازار با آن همسو شدند.

http://pvst.ir/86f

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو