skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

اخبار

تحریریه پیوست

درخواست سازمان نصر از دولت در روز جهانی ارتباطات: مشکل تخصیص ارز به فعالان فاوا را حل کنید

تحریریه پیوست

۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۹

زمان مطالعه : ۴ دقیقه

رئیس سازمان نظام صنفی رایانهای کشور در مراسم آنلاین روز جهانی ارتباطات با حضور وزیر ارتباطات و معاون اول رئیس جمهوری از دولت خواست تا روند تخصیص ارز به فعالان حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات را شفاف کنند و با حل مشکلات در این زمینه به روند واردات کالا در این بخش کمک کنند.

به گزارش پیوست، محمدباقر اثنی عشری در این مراسم اعلام کرد که در مدت ۳ ماهی که کشور درگیر ویروس کرونا شده است فراهم بودن زیرساختهای ارتباطی در کشور که به کمک بخش خصوصی و دولت باعث شده تا حداقل مردم در این مدت به آموزش آنلاین، خدمات دولت الکترونیکی، خرید آنلاین، سرگرمی ودسترسی داشته باشند. او هشدارد داد که اگر مشکلات تخصیص ارز و واردات کالای آیتی در کشور حل نشود توسعه زیرساختارتباطی با مشکلات جدی مواجه خواهد شد.

او در این مراسم که علاوه بر مدیران وزارت ارتباطات و معاون اول رئیس جمهوری اعضای سازمان نظام صنفی رایانهای نیز به صورت آنلاین حضور داشتند دو درخواست جدی صنف از دولت را مطرح کرد. اثنیعشری با اشاره به فراهم کردن شرایط کار برای شاغلان بخش نرمافزار کشور گفت: «۸۳ درصد شاغلان این عرصه را شرکتهای متوسط و کوچک نرمافزاری تشکیل میدهد که کاملا تخصص محور هستند. این شرکتها به دلیل قوانین کپی رایت در کشور با حاشیه سود کم و قیمتگذاری پایین محصولات خود، شرکتهایی هستند که در برابر بحران بسیار آسیبپذیر هستنداثنیعشری با اشاره به اینکه با توجه به مشکلات کشور پیشبینی میشد سال ۹۹ سال سختی برای همه صنایع است، از سختتر شدن این سال با وجود کرونا گفت و ادامه داد: «لازم است که دولت تسهیلات ویژهای برای این دست از شرکتهای تخصص محور در نظر بگیرد چرا که  نیروهای مهم متخصص در این شرکتها فعال هستند که این نیروها قابل جایگزینی نیستند و حالا هم بحث خروج آنها به خارج از کشور وجود دارد. بنابراین از دولت میخواهیم که از تمام تلاش خود برای حفظ نیروی انسانی متخصص در این بازار استفاده کنداثنی عشری تاکید کرد که در حالحاضر یکی از حمایتهای دولت پرداخت وام است که درصد کمی از این وامهایی وعده داده شده پرداخت شده است. او تاکید کرد که بهتر است به جای این وام حق بیمه شرکتها از سمت دولت پرداخت شود. اثنی عشری در این زمینه از مکاتبات این سازمان با نهادهای مرتبط خبر داد و از معاون اول رئیس جمهوری در این مراسط خواست تا روی این مکاتبات دستور مستقیم برای اجرای هرچه سریعتر آن را بدهد.

رئیس سازمان نظام صنفی رایانهای کشور در ادامه صحبتهای خود به نیاز کشور به واردات کالاهای آیتی اشاره کرد و اینکه از ابتدای سال با تصمیمات نابهنگام از سمت وزارت صمت این بخش از بازار دچار چالشهای جدی شده است. او در این مورد گفت: «بخشی قابل توجه تجهیزات زیرساختی ارتباطی کشور را به سختی توسط تولیدکنندگان و واردکنندگان کشور تامین میکنیم؛ در این شرایط سخت اتفاقی در اول سال ۹۹ رخ داد که براساس آن وزارت صمت واردات برخی تجهیزات آیتی را به خاطر تولید داخلی ممنوع کرد آنهم تجهیزاتی که در دنیا توسط دو شرکت محدود تولید میشوداو با اعلام اینکه این تصمیم باعث التهاب در بازار، افزایش قیمت و کمبود کالاها و تجهیزات کامپیوتری در کشور شد ادامه داد: «خوشبختانه با واکنش سریع وزارت صمت جلوی اجرای این تصمیم گرفته شد اما تکرار مجدد این تصمیم باعث نگرانیهایی برای فعالان این صنف میشود. اگر چنین تصمیمی مجدد گرفته شود کشور در شرایطی که باید در بخش زیرساخت توسعه قابل توجهای ایجاد کند قطعا با کمبود تامین تچهیزات شبکه خواهد شد

اثنی عشری در پایان صحبتهای خود تاکید کرد که این صنف از ارز دولتی به ندرت استفاده کرده و همیشه با استفاده از ارز ازاد نیاز بازار تجهیزات و کالای کامپیوتری کشور را برطرف کند. به همین دلیل او از معاون اول رئیس جمهوری خواست تا با دستوراتی روند تخصیص ارز به این بخش و واردات این کالا را تسهیل کند.

http://pvst.ir/7ym

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو