skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

ضربه سخت کرونا به بازار موبایل؛ احتمال تعطیلی هزاران واحد صنفی

امید اعظمی عضو تحریریه

۲۱ فروردین ۱۳۹۹

زمان مطالعه : ۵ دقیقه

رئیس هیات مدیره انجمن واردکنندگان موبایل، تبلت و لوازم جانبی از رکود ۳۰۰ درصدی در حوزه موبایل نسبت به شب عید سال گذشته خبر داد. حسین غروی، اعلام کرده که شیوع ویروس کرونا در کشور به واحدهای صنفی فعال در این بازار صدمات جدی زده و کسب‌وکارهای زیادی در بازار موبایل به تعطیلی کشیده‌ شده‌اند.

به گزارش روابط‌عمومی انجمن وارد‌کنندگان موبایل، حسین غروی، رییس هیات مدیره انجمن واردکنندگان موبایل ضمن ابراز نگرانی از صدمات شیوع بیماری کرونا بر بدنه صنعت موبایل گفت: «علیرغم پیش‌بینی‌های ما مبنی بر رونق بازار موبایل در شب عید؛ اما با شیوع ویروس کرونا در سطح کشور و تعطیلی کسب‌وکارها، نه تنها با رونق این بازار مواجه نشدیم بلکه شاهد رکودی ۶۰ درصدی در اسفندماه ۹۸ نسبت به بهمن ماه بودیم.»

او در مورد تعطیلی برخی کسب‌وکار‌ها در سال جدید اعلام کرد: «پس از اطلاعیه اخیر ستاد ملی کنترل و مبارزه با کرونا مقرر شد برخی از کسب‌وکارهای غیر ضروری در استان تهران تا تاریخ ۳۰ فروردین و در استان‌های دیگر تا ۲۳ فروردین تعطیل باشند. در این بین کسب‌وکارهای حوزه موبایل هم قرار دارند که زنجیره‌ای از واردکنندگان، خرده‌فروشان و شرکت‌های خدمات پس از فروش را شامل می‌شوند. اگرچه همه به این موضوع باور داریم که قطع زنجیره انتشار ویروس کرونا جز با رعایت فاصله اجتماعی صورت نمی‌گیرد؛ اما باید این را هم بدانیم که ادامه این روند به توقف چرخه اقتصادی بسیاری از کسب‌وکارها می‌انجامد.»

رئیس هیات مدیره انجمن وارد‌کنندگان موبایل می‌گوید که رکود ۳۰۰ درصدی در حوزه موبایل نسبت به مدت مشابه در سال ۹۷ باعث شده تا بسیاری از فعالان این صنعت نتوانند به تعهدات مالیشان عمل کنند

آنطور که رییس هیات مدیره انجمن واردکنندگان موبایل می‌گوید در حال‌حاضر شرکت‌های واردکننده به دلیل عدم امکان ارسال کالا از مبدا دبی، عراق و دیگر کشورها قادر به تامین کالای مورد نیاز کشور نیستند. همچنین غروی گفته است که فروشندگان مراکز عرضه موبایل با دستور ستاد ملی مبارزه با کرونا چند هفته است که فروشگاه‌هایشان را تعطیل کرده‌اند. به باور او تمام این دلایل دست به دست هم داده تا بازار پر رونق شب عید برای فعالان این حوزه تبدیل به کابوس شود.

اسفند ماه ۹۸ بود که دبیر انجمن واردکنندگان موبایل در مورد وضعیت فروش موبایل در اسفند ماه ابراز نگرانی کرد و به پیوست  گفت که پیش‌بینی می‌کنند که  تا آخر امسال ۱۴.۵ میلیون گوشی وارد کشور شود و نزدیک به ۱۳ میلیون این گوشی‌ها هم روشن شود؛ اما او تاکید کرده بود که با توجه به شیوع کرونا و مشکل و کم شدن میزان مراجعه حضوری مردم به فروشگاه‌ها، اسفند ماه (۹۸)  آنچنان پرشور و هیجان نباشد. حال بعد از گذشت تقریبا دو ماه هم رییس هیات مدیره انجمن واردکنندگان موبایل از رکود ۳۰۰ درصدی حوزه موبایل خبر می‌دهد. او در این زمینه گفت: «رکود ۳۰۰ درصدی در حوزه موبایل نسبت به مدت مشابه در سال ۹۷ باعث شده تا بسیاری از فعالان این صنعت نتوانند به تعهدات مالیشان عمل کنند. به تمام این مشکلات باید مهلت تحویل اظهارنامه‌های مالیات بر ارزش افزوده این فعالان را نیز بیافزاییم.» غروی ادامه داد: «اینکه چطور به فعالان اقتصادی، که با هدف قطع زنجیره انتقال و همراهی با تصمیمات دولت، تن به تعطیلی کسب و کارشان داده‌اند و باید این روند را تا ۳۰ فروردین ادامه دهند، فقط تا ۳۱ فروردین مهلت داده شده تا اظهارنامه‌های مالیات برارزش افزوده خود را تحویل دهند، پرسشی بی پاسخ از سوی دولت است!»

رییس هیات مدیره انجمن واردکنندگان موبایل  اعلام می‌کند که عرضه موبایل توسط شرکت‌های وارکننده از ۲۰ اسفند ۹۸ تا به این لحظه به صفر رسیده است و عملا شرکت‌ها در این بازه زمانی هیچ کالایی عرضه نکرده‌اند

به گفته غروی، عرضه موبایل توسط شرکت‌های وارکننده از ۲۰ اسفند ۹۸ تا به این لحظه به صفر رسیده است و عملا شرکت‌ها در این بازه زمانی هیچ کالایی عرضه نکرده‌اند.

او با اشاره به بحران بزرگ پیش روی فعالان حوزه موبایل کشور گفت: «تدابیر اتخاذ شده اقتصادی برای برون رفت از بحران کرونا بیش از آنکه یاری دهنده باشد، دردسر ساز شده است . همانطور که می‌دانید ۷۰ هزار واحد صنفی در حوزه موبایل در سراسر کشور از شهرهای بزرگ گرفته تا دورافتاده‌ترین مناطق درحال فعالیت هستند که به طور مستقیم و غیرمستقیم میلیون‌ها شغل را ایجاد کرده‌اند. اگر دولت چاره‌ای جهت حل بحران پیش آمده برای فعالین اقتصادی نیاندیشد، بی شک در هفته های پیش رو شاهد سیل عظیمی از تعدیل نیرو، پرونده‌های قضایی به دلیل چک‌های برگشتی و تعطیلی هزاران کسب‌وکار در حوزه موبایل خواهیم بود.»

رییس هیات مدیره انجمن واردکنندگان موبایل ادامه داد: «حوزه تلفن همراه جزء معدود بخش‌های اقتصادی در کشور است که گردش مالی آن باعث رونق اقتصادی در دیگر حوزه‌ها می‌شود. از طرفی اهمیت موبایل و کاربرد آن در ایام سخت قرنطینه ملموس‌تر از گذشته شده است . عدم حمایت جدی دولت از این بخش از صنعت، نه تنها بسیاری را بیکار می‌کند بلکه در کوتاه مدت به دیگر حوزه‌های اقتصادی نیز لطمه خواهد زد.» او با اشاره به اینکه این ویروس بحران‌ها جدی برای کشورهای دیگر هم به وجود آورده گفت: « این بحران در دیگر کشورها نیز رخ داده است؛ اما حمایت دولت‌ها از صنایع مولد و حوزه‌های اقتصادی جریان‌ساز همچون تکنولوژی و موبایل، باعث شده تا حداقل شاغلان این حوزه‌ها با کمترین تهدید مواجه شوند.»

غروی همچنین از نشست هم اندیشی با روسای اتحادیه‌ها و اصناف در آینده ای نزدیک خبر داد و گفت: «در روزهای آینده و پس از بازگشایی واحدهای صنفی حوزه موبایل و شرکت‌های واردکننده، نشست مشترکی را با اتحادیه‌ها و اصناف مرتبط خواهیم داشت تا ابعاد خسارات وارده را بررسی کرده و پیش‌بینی‌های خود را از آینده این صنف با ادامه‌ی روند فعلی به دستگاه‌ها و سازمان‌های تصمیم ساز ارائه خواهیم کرد.»

پیش از این انجمن واردکنندگان موبایل و تبلت و لوازم جانبی اتاق بازرگانی ایران با انتشار اطلاعیه‌ای از شرکت‌های عضو این انجمن و دیگر شرکت‌های فعال در زمینه واردات موبایل و تبلت خواست برای رعایت طرح فاصله گذاری مبارزه با کرونا، تا ۲۰ فروردین از بازگشایی شرکت‌های خود امتناع کنند.

http://pvst.ir/7rc
امید اعظمیعضو تحریریه

شاید هیچ‌وقت صفت ماجراجو را در توصیف خودم به‌کار نبرده‌ باشم. اما وقتی به مسیری که آمدم نگاه می‌کنم، چیزی جز ماجراجویی نمی‌بینم. از تحصیل در رشته مهندسی نرم‌افزار و یک سال تجربه برنامه‌نویسی گرفته تا تجربه برگزاری استارت‌آپ ویکند بیرجند و سه سال مدیا مانیتورینگ در حوزه روابط‌عمومی و حالا تجربه جدیدی در پیوست و حوزه خبرنگاری. اما برای من ارزشمند‌تر از هر تجربه‌ای، دوستان خوبی بودند که در این مسیر پیدا کردم.

تمام مقالات

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو