skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

اخبار

تحریریه پیوست

براساس گزاش شاپرک:

تراکنش‌های کارتی برای اولین بار در اسفند ماه کاهش یافت

تحریریه پیوست

۱۶ فروردین ۱۳۹۹

زمان مطالعه : ۴ دقیقه

تعداد تراکنش‌های شاپرکی در اسفند ماه گذشته برخلاف سال‌های پیش نه تنها افزایش نیافت که نسبت به بهمن ماه ۹۸ با کاهش ۱.۳ درصدی نیز مواجه شده است. این اولین باری است که تعداد تراکنش‌های شاپرکی در ماه پایانی یک  سال به‌جای افزایش، کاهش می‌یابد. به نظر می‌رسد گسترش ویروس کرونا و در نهایت خانه‌نشین شدن افراد د موجب کاهش خریدها و همچنین کاهش انجام تراکنش‌های کارتی در بستر شاپرک شده است.

به گزارش پیوست، هر ساله با نزدیک شدن به روزهای پایانی سال میزان تراکنش‌های بانکی به اندازه‌ای رشد می‌یافت که کوچکترین مشکلی در بستر هر کدام از بانک‌ها می‌توانست کل شبکه را با مشکل مواجه کند؛ اما در روزهای پایانی سال ۹۸ مدیران شتاب چنین استرسی را پشت سر نگذاشتند و با خیال راحت‌تری به نمودارها و گراف‌های افزایش میزان تراکنش‌ها نگاه می‌کردند.

طبق گزارش شاپرک تعداد تراکنش‌های اسفند ماه نسبت به بهمن ماه ۱.۳ درصد کاهش یافته است، این کاهش تعداد تراکنش طی سال‌های گذشته تقریبا بی‌سابقه بوده است. در سال ۹۷ تعداد تراکنش‌های انجام شده در اسفندماه نسبت به ماه قبل آن ۱۲.۵ درصد رشد و در سال ۹۶ میزان افزایش تعداد تراکنش‌ها در اسفند ماه نسبت به بهمن ماه به ۱۳.۳۹ درصد می‌رسید.

میزان رشد تراکنش‌های انجام شده در اسفندماه ۹۸ نسبت به مدت مشابهش در سال ۹۷ فقط ۲.۸ درصد بوده، این در حالی است که تعداد تراکنش‌های انجام شده از طریق شاپرک در سال ۹۷ نسبت به سال ماقبل آن ۲۶.۴۹ درصد و تراکنش‌های شاپرکی در سال ۹۶ نسبت به سال ۹۵ نیز رشدی معادل ۲۵.۸۳ درصد را تجربه کرده‌اند.

کاهش تعداد تراکنش‌های انجام شده در شبکه شاپرک نشان‌دهنده کاهش میزان خرید مردم و در نهایت کاهش میزان تراکنش‌های کارتی کشور در سال پیش است. طی سال‌های گذشته استقبال مردم نسبت به خرید کارتی افزایش یافته و اکثریت مردم ترجیح می‌دهند که به جای پول نقد از کارت بانکی برای خرید خود استفاده کنند؛ در دوره گسترش ویروس کرونا نیز برای بالا رفتن امنیت سلامتی افراد پرداخت‌های آنلاین جایگزین پرداخت‌های کارتی شده است؛ اما کاهش تعداد تراکنش‌های صورت گرفته روی شبکه شاپرک در کل نشان دهنده کاهش خریدهای انجام شده از سوی مردم و کسب و کارهاست.

میزان استقبال مردم در اسفندماه از استفاده از ابزارهای پذیرش اینترنتی در مقایسه با بهمن ماه کاهش یافته است

با توجه به استقبال مردم از خریدهای اینترنتی طی اسفند ماه انتظار می‌رفت که میزان تراکنش‌های اینترنتی نسبت به بهمن ماه افزایش یابد؛ اما آمار شاپرک چیز دیگری را نشان می‌دهد. طبق گزارش شاپرک در اسفند ماه متوسط تعداد تراکنش هر ابزار پذیرش شاپرکی ۲۱۱ تراکنش است که این تعداد نسبت به مقدار مشابه در ماه گذشته کاهش ۲.۱۸ درصدی را نشان می‌دهد. بیشترین کاهش متوسط تعداد ترکنش‌ها مربوط به ابزار پذیرش اینترنتی است. در اسفند ماه متوسط تعداد تراکنش‌های اینترنتی با کاهش ۱۶.۷۹ درصدی از ۱۱۸ تراکنش در بهمن ماه ۹۸ به ۱۰۱ تراکنش در اسفند رسیده است.

سهم هر یک ابزارهای پذیرش از تعداد تراکنش‌ها در اسفندماه ۹۸

یکی از نکات قابل توجه تفاوت سهم هر کدام از ابزارهای پذیرش از تعداد کل تراکنش‌های انجام شده طی سال‌های گذشته است با وجود اینکه طی سال‌های گذشته روی تراکنش‌های اینترنتی و خرید اینترنتی تمرکز زیادی شده است و نه تنها پهنای باند در کشور افزایش یافته بلکه ابزارهای هوشمند نیز در بین مردم با استقبال زیادی مواجه شده اما گزارش‌های شاپرک نشان می‌دهد که استقبال مردم از ابزارهای پذیرش اینترنتی طی سال‌های گذشته تغییر زیادی نکرده است.

سهم هر یک از ابزارهای پذیرش از تعداد تراکنشها در اسفندماه ۹۷

براساس آمار اسفند ماه ۹۸ سهم کارتخوان‌های فروشگاهی از کل تراکنش‌های شاپرک ۹۰.۹۷ درصد است و ابزار پذیرش اینترنتی سهمی معادل ۵.۰۵ درصد را به خود اختصاص می‌دهد و در مقابل کمترین سهم در اختیار ابزار پذیرش موبایلی است که سهمی معادل ۳.۹۹ درصد را دارد.

سهم هر یک از ابزارهای پذیرش از تعداد تراکنش‌ها در اسفندماه ۹۶

این درحالی است که در سال ۹۷ سهم کارتخوان‌های فروشگاهی از تعداد تراکنش‌ها ۸۹.۰۶ درصد بوده و سهم ابزارهای اینترنتی ۵.۴۳ درصد و سهم ابزار پذیرش موبایلی ۵.۵۱ درصد.

مقایسه این آمار نشان می‌دهد که به‌جای افزایش سهم ابزارهای پذیرش اینترنتی و موبایلی طی دو سال اخیر سهم آنها کاهش یافته است. این آمار وقتی جالب‌تر می‌شود که در کنار نمودارهای سال ۹۶ قرار گیرند. طبق گزارش شاپرک در سال ۹۶ سهم کارتخوان‌های فروشگاهی از میزان کل تراکنش‌ها ۸۹.۴۱ درصد سهم ابزار پذیرش اینترنتی ۳.۹۳ درصد و سهم ابزار پذیرش موبایلی ۶.۶۷ درصد بوده است. در واقع طی این سال‌ها با افزایش میزان پهنای‌باند در کشور و همچنین افزایش سهم تعداد گوشی‌های هوشمند در شبکه به نظر می‌رسد استقبال مردم از این ابزارها بر خلاق تصور همگان کاهش یافته است. کاهش تراکنش‌های موبایل به دلیل کاهش استفاده از کدهای دستوری و محدودیت‌های ایجاد شده از طریق سرویس‌های USSD بوده است.

http://pvst.ir/7q5

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو