skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

اخبار

تحریریه پیوست

احتمال برگزاری جلسات علنی با حضور فیزیکی نمایندگان در هفته آینده قوت گرفت

برگزاری دومین جلسه آنلاین مجلس با حضور ۹۰ نماینده

تحریریه پیوست

۵ فروردین ۱۳۹۹

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

دومین جلسه آنلاین مجلس شورای اسلامی با حضور ۹۰ نماینده، صبح امروز (5 فروردین) در حالی برگزار شد که علی لاریجانی رئیس مجلس در این جلسه آنلاین اعلام کرد که در حال انجام اقداماتی هستند تا از هفته آینده جلسات علنی با حضور فیزیکی نمایندگان مجلس برگزار شود.

به گزارش پیوست، نمایندگان مجلس که به دستور ستاد ملی مقابله با کرونا از تشکیل جلسات علنی منع شده اند، اولین جلسه آنلاین خود را روز ۲۷ اسفندماه به صورت آزمایشی با حضور حدود ۷۰ نماینده برگزار کردند و امروز نیز دوم جلسه آنلاین به دلیل به حد نصاب نرسیدن تعداد نمایندگان به صورت غیر رسمی با حضور ۹۰  نماینده و رئیس مجلس برگزار شد.

طبق قوانین جلسات علنی مجلس با حضور ۱۹۲ نماینده رسمیت می یابد. این درحالی است که در دومین جلسه آنلاین مجلس علی رغم افزایش ۲۰ نفری تعداد حاضران در جلسه آنلاین همچنان برای رسمیت یافتن جلسه نیاز به حضور آنلاین ۱۰۲ نفر دیگر از نمایندگان بوده است.

برای رسمیت یافتن جلسات آنلاین علاوه بر حضور حد نصاب نمایندگان نیاز به تغییرات در آیین نامه داخلی مجلس و قوانین است که هنوز در این خصوص جزییاتی اعلام نشده است.

حمیده زرآبادی، عضو کمیته ارتباطات مجلس شورای اسلامی، در مورد جزییات جلسه دوم آنلاین مجلس به پیوست گفت: «در جلسه‌ امروز که حدود یک ساعت و نیم به‌طول انجامید، برخی از اشکالات گذشته برای نمایندگان برطرف شد و ۹۰ نماینده توانستند در این جلسه آنلاین حضور پیدا کنند.»

او ادامه داد: «در جلسه امروز، ۲ دستور جلسه و ۲ رای‌گیری داشتیم. دستور جلسات در خصوص موضوع کرونا و شعار سال بود و موضوع رای‌گیری‌ها نیز یکی در خصوص حضور وزیر بهداشت در جلسه بعدی مجلس و ارائه توضیحاتی در خصوص کارهایی که در مورد کرونا انجام شده بود و دیگری هم در مورد تشکیل کمیته‌ای برای الزامات تحقق شعار سال.»

زرآبادی در مورد رسمی بودن این جلسه نیز گفت: «نمایندگان امروز نسبت به دفعه قبل ۲۰ نفر بیشتر بودند اما با توجه به قوانین و اینکه تعداد نمایندگان به ۱۹۲ نفر نرسید جلسه نمی‌تواند حالت رسمی داشته باشد.»

به گفته زرآبادی، آقای لاریجانی، در جلسه امروز اعلام کرد که اقداماتی در دست انجام است تا جلسات از هفته بعد به‌صورت فیزیکی برگزار شود.

برگزاری آنلاین جلسات مجلس همچنان نیز در هاله‌ای از ابهام قرار دارد. اواخر هفته گذشته بود که عباسی سخنگوی هیات رییسه خبر برگزاری جلسات علنی مجلس با فناوری دیجیتال دوسویه بر بستر یکی از اپراتورهای تلفن همراه و پلتفرم نرم افزاری مجلس یار داده بود و در پی آن نیز مدیرعامل ایرانسل در اکانت  اینستاگرام خود از فراهم شدن زیرساخت‌ها برای برگزاری جلسات آنلاین مجلس خبر داد. با وجود برگزاری دو جلسه آنلاین مجلس به صورت غیر رسمی اما تداوم برگزاری و رسمیت یافتن جلسات علنی به صورت آنلاین هنوز در هاله ای از ابهام قرار دارد.

http://pvst.ir/7od

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو