skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

اخبار

تحریریه پیوست

درخواست از دبیرشورای عالی فضای مجازی برای ارائه راهکار دورکاری به دستگاه‌های دولتی

تحریریه پیوست

۴ فروردین ۱۳۹۹

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

دبیر شورای اجرایی فناوری اطلاعات طی نامه‌ای به دبیر شورای عالی فضای مجازی از این شورا درخواست کرده است تا امکان ایجاد شرایط دورکاری برای کارمندان دولت را بررسی و در این خصوص اعلام نظر کنند.

به گزارش پیوست، اواسط اسفند ماه زمانی که بسیاری معتقد بودند باید تمامی کسب وکارها تعطیل شوند و ادارات دولتی نیز کارمندان خود را به ماندن در خانه تشویق کنند این سوال مطرح شد که آیا امکان انجام دادن کارهای اداری دولتی از منزل و از راه دور وجود دارد؟ واقعیت این است که تا کنون هیچ راهکاری برای انجام دورکاری برای کارمندان دولت و دستگاه‌های اجرایی پیش‌بینی نشده است.

بسیاری از فرایندهای اجرایی دولت در این شرایط منوط به حضور کارمندان در ادارات و دسترسی به سامانه‌های داخلی‌اشان و استفاده از کارتابل‌های اداری و کاری بود و عملا امکان خروج آن از دفاتر کاری وجود نداشت. در چنین شرایطی فراهم کردن دورکاری برای بخش عمده‌‌ای از کارمندان دولت امکان پذیر نبود و از سویی بسیاری از مدیران نیز با این دیدگاه که بسیاری از فرایندهای کاری یا نامه‌ها محرمانه است اجازه خروج اسناد از ادارات را به کارمندان نمی‌دادند.

تمامی این موارد موجب شد تا کارمندان دولت و دستگاه‌های اجرایی تا آخرین لحظه سر شغل خود حضور یابند و تنها برخی از مسئولان دولتی و مدیران با پذیرش مسئولیت آن به کارمندانشان مرخصی دادند و اجازه حضور نیافتن در ادارات را برای آنان صادر کردند اما واقعیت این است که باید سازوکاری برای انجام فعالیت‌ها از راه دور نیز در نظر گرفته شود.

تاکنون به دلیل اینکه شرایط الزامی برای انجام کارها از راه دور ایجاد نشده بود از همین رو پیش‌بینی‌های لازم در این زمینه نیز صورت نگرفته بود اما با توجه به پیش آمدن این مشکل و گسترش ویروس کرونا در کشور و مشخص نبودن زمان قطعی پایان آن دولت باید راهکاری برای انجام فرایندهای کاری از راه دور لااقل برای بخشی از کارمندان خود بیابد.

تا کنون حراست‌های ادارات دولتی مانع خروج تمامی اسناد و بسیاری از فعالیت‌ها شده‌اند حال دبیر شورای اجرایی فناوری اطلاعات رضا باقری اصل طی نامه‌ای به ابوالحسن فیروزآبادی دبیر شورای عالی فضای مجازی از او خواسته است تا راهکاری برای انجام فرایندهای کاری اداری دولتی از راه دور اندیشیده شود.

به نظر می‌رسد با پایان گرفتن کرونا و کنترل آن در کشور از این پس همیشه امکان بروز چنین اتفاق‌هایی وجود خواهد داشت از همین رو باید سازوکاری برای انجام فرایندهای کاری از راه دور در نظر گفته شود و اگر نیازی به تغییر قانون یا بازنگری در قانون وجود دارد صورت گیرد.

http://pvst.ir/7o8

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو